Πως να ξαναβαλω το ζακο μου στο κλουβι χωρις φασαριες;

Συζήτηση με θέμα Πως να ξαναβαλω το ζακο μου στο κλουβι χωρις φασαριες;, που ξεκίνησε από σωκρατης 93, στο Forum 'Φροντίδα, Εκπαίδευση Παπαγάλων' του PetBirds, 14 Απρ 2009.

1. σωκρατης 93

σωκρατης 93 PB New Member

Πρσφατα αρχισα να βγαζω το ζακο μου εξω απο το κλουβι και ειναι υποδειγμα συμπεριφορας.Παιζουμε μιλαμε, δεν πεταει(παρολο που εχει φτερα) παρα μονο για να ερθει στο χερι μου κλπ.κλπ.Οταν ομως θελω να το ξαναβαλω στο κλουβι υπαρχει ενα θεματακι, καθως φευγει απο το χερι μου και πιανεται στο κλουβι. Εν ολιγοις δεν θελει να ξαναμπει μεσα.Τα καταφερνω αλλα δεν θελω αυτο να γινεται με το ζορι. Τι να κανω;:rolleyes:;))

2. theo40gr

theo40gr PB New Member

εγω τον δελεαζω με καποια λιχουδια(φυστικι αιγινης-χουρμα κλπ)
    του το δειχνω και το βαζω μεσα στο κλουβι του
    τις περισοτερες φορες ορμαει μεσα και αυτος

3. Maria Pap.

Maria Pap. PB Member

Όταν δεν μπαίνει ο σωκράτης μόνος του στο κλουβί: ενώ του κρατάς ελαφρά τα πόδια με τα δάκτυλά σου, αν είναι μεγάλη η πόρτα του κλουβιού το βάζεις με την πλάτη, στη μέση & χαμηλά, για να μην προλάβει να πιαστεί από τα κάγκελα με το ράμφος του, ενώ αν είναι μικρό το άνοιγμα, το περνάς πάλι με την πλάτη, ακουμπώντας λίγο το κεφαλάκι για να μην το τεντώσει και πιαστεί στο κλουβί & το αφήνεις σε μια κούρνια.

4. LEOPAS

LEOPAS PB New Member

συμφωβω με την Μαρια .
    Επισης μπορεις να τον βαλεις μεσα με μια λιχουδια ή δειχνωντας του το μπολακι - κουπα με την τροφη.

5. σωκρατης 93

και κατι αλλο παιδια. οταν τον βαζω στο χερι μου, ανεβαινει στον ωμο. πως να τον μαθω να καθεται εκει που ειναι. εχω ακουσει πως δεν κανει να ανεβαινει στον ωμο

6. Φοίβος

Φοίβος PB Supporter Article Writer

Να κρατας λυγισμενο σε γωνια 90 μοιρων τον αγκωνα σου ωστε να μην μπορει να φτασει στον ωμο σου. Το χερι που θα εχεις τον παπαγαλο θα το εχεις μπροστα απο το στομαχι σου. Εαν προσπαθει και παλι να σκαρφαλωσει βαλε την αλλη σου παλαμη μπροστα του πες του "Μη" και οδηγησε τον στον καρπο του χεριου σου. Εκει πρεπει να μαθει πως μπορει να καθεται. :)

7. σωκρατης 93

φοιβο η συμβουλη σου πργματικα πιανει τοπο. ευχαριστω πολυ!

8. Hadjicostas

Hadjicostas Πρώην ΧΑΤΖΗΚΩΣΤΑΣ

και εγώ με κάτι που του αρέσει να τρώει..έρχεται στο χέρι μου και ενώ το τρώει μπάινει μέσα σιγα σιγά !

9. σωκρατης 93

ΜΑΡΙΑ ΚΑΙ ΦΟΙΒΟ ΟΙ ΣΥΜΒΟΥΛΕς ΔΕΝ ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΑΝ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΠΙΟ ΧΡΗΣΙΜΕΣ. για πρωτη φορα ο σωκρατης εκατσε για 30 λεπτα στο χερι χωρις να ανεβει στον ωμο, και αργοτερα τον εβαλα στο κλουβι(με τον τροπο που μου ειπε η μαρια) χωρις να βγαλει αχνα. ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΑΙΔΙΑ

Μοιραστείτε

Φόρτωση...