Πως να μαθω το budgie μου να μη φευγει απο μενα;

Συζήτηση με θέμα Πως να μαθω το budgie μου να μη φευγει απο μενα;, που ξεκίνησε από herodotos, στο Forum 'Φροντίδα, Εκπαίδευση Παπαγάλων' του PetBirds, 11 Μαϊ 2009.

1. herodotos

herodotos PB New Member

γεια σας θελω να μαθα το Budgie μου να μην φευγει απο εμενα

2. vasileia

vasileia PB New Member

τι εννοείς να μην φεύγει?πόσο καιρό το έχεις?είναι αξηνερωμένο?

3. herodotos

herodotos PB New Member

το αγορασα την παρασκευη

4. vasileia

vasileia PB New Member

ουου!έχεις καιρό ακόμα μέχρι να σε συνηθήσει,άστο να ηρεμήσει που είναι ανχωμένο πρώτες μέρες κ μετά όταν σου δείξει οτι σε εμπηστεύεται το βγάζεις κ απο το κλουβί κ τότε το αρχίζεις να το εξημερώνεις:)

5. herodotos

herodotos PB New Member

βγαινει πανω στο δακτυλο μου τρωει απο εμενα αλλα δεν θελω να πετα μακρυα απο εμενα

6. vasileia

vasileia PB New Member

δηλαδεί θέλεις να το βγάζεις έξω κ να κάθεται πάνω σου?μάλλον είναι λίγο νωρίς γι'αυτό...

7. herodotos

herodotos PB New Member

δεν μιλαω για τωρα αλλα για το μελλον

8. Pigaki

Pigaki PB New Member

Οπωσδηποτε σε καποια φαση θα πεταει...εχει δικη του θεληση και αν θελει να εξερευνησει κατι ή να ξεμουδιασει, αυτο δεν ειναι κακο! Δεν μπορεις να το εχεις "κολλημενο";) ειναι φυσικο να φευγει και λιγο
    Αρκει οσο ειναι πανω σου να ειναι ηρεμο και να περναει καλα:)

9. dartanian

dartanian PB New Member

Οι παπαγάλοι γενικά έχουν ανάγκη από ένα ταίρι. Αν καταφέρεις με την υπομονή σου και την φροντίδα να το κάνεις να σε δει σαν ταίρι του όσο περνάει ο καιρός τόσο δεν θα ξεκολάει απο σένα. Υπομονή , αργές κινήσεις , πολύ χάιδεμα στο λαιμό από κάτω , στην μυτούλα του και ομιλία σε σταθερό χαμηλό τόνο. Υπόψην ότι είναι και μονογαμικά όντα , όπως και εμείς οι άνθρωποι...:D

10. herodotos

herodotos PB New Member

μα αφου βγαινει πανω στο χερι μου και τρωει απο αυτο απλωσ θελει να μου φειγει

11. Pigaki

Pigaki PB New Member

Εσενα, θα σου αρεσε να καθεσαι ΜΟΝΙΜΩΣ σε ΕΝΑ μερος?? ;) λογικο δεν ειναι να θελει να φυγει καποια στιγμη?

12. dartanian

dartanian PB New Member

Το δικό μου μόλις με δει κάνει σαν τρελό στο κλουβί του. Του ανοίγω την πόρτα και πετάει στο χέρι μου. Αφού πάρει τη δόση του από χάδια και βαρεθεί φεύγει πετώντας για το κλουβί . Φυσικά σε κλειστό χώρο. Αν ξεγελαστείς και το βγάλεις εκτός σπιτιού τόχασες γιατί αποπροσανατολίζονται επειδή δεν έχουν ζήσει εκτός κλουβιού.

13. herodotos

herodotos PB New Member

δηλαδη δεν το βγαζεισ εξω?

14. dartanian

dartanian PB New Member

Εντός σπιτιού ενοώ, μέσα στο σπίτι με κλειστά παράθυρα κυκλοφοράει ελεύθερα όταν θέλει και όταν πεινάσει μπαίνει μέσα στο κλουβί του. Για εκτός σπιτιού μόνο με κομένα τα φτερά , που δεν το έχω κάνει ποτέ και δεν το συνιστώ.

15. herodotos

herodotos PB New Member

τις περισσοτερεσ ωρεσ ειναι μεσα η εξω απο το κλουβι?

16. dartanian

dartanian PB New Member

Όταν λείπω από το σπίτι τον έχω στο κλουβί για λόγους ασφάλειας του πουλιού. Όταν πάλι είμαι στο σπίτι και έχω ελεύθερο χρόνο τον έχω εκτός κλουβιού και κάνει ότι θέλει , συνήθως έρχεται πάνω μου για παιχνίδι , είναι πολύ χαδιάρης (ερωτευμένος μαζί μου , θηλυκός είναι..).

Μοιραστείτε

Φόρτωση...