Πως να μαθω τα κοκατιλ μου να κανουν ηχους;

Συζήτηση με θέμα Πως να μαθω τα κοκατιλ μου να κανουν ηχους;, που ξεκίνησε από Μεσολογγι, στο Forum 'Παπαγάλοι Γενικά' του PetBirds, 6 Δεκ 2008.

1. Μεσολογγι

Μεσολογγι PB New Member

Βλεπω σε βιντεο του youtube κοκατιλ να κανουν σφυριζοντας τραγουδια οπως το jingle bells,happy birthday.Μπορω να τους το μαθω και εγω αυτο???Και ποτε θα αρχισουν να μιλουν???

2. Stefan

Stefan PB New Member

Koιτα να μαθουν να μιλουν ειναι λιγο δυσκολο αλλα οχι απιθανο.:)Αμα το ειχες απο μωρο μπορεις να του μαθεις μερικες λεξεις με να του τις επαναλαμβαωεις με τον ιδιο ρυθμο καθε μερα καποιο χρονικο διαστημα.(μιση ωρα την ημερα,ενα τετερτο την ημερα)Να μαθουν να σφυριζουν διαφορους ηχους ειναι πολυ πιο ευκολο.:DΕπαναλαμβανε εναν ηχο για 5 λεπτα και επειτα θα ακουσεις το κοκατιλ σου να πρωσπαθει να τον μημηθει.(βεβαια αναφερομε σε απλα σφυριγματα κα οχι σε μεγαλα τραγουδια.Τα τραγουδια μπορει να χρειαστει και μια εβδομαδα για να το μαθει τελεια.)Και τα δυο φυλα των κοκατιλ μπορουν να μιλησουν και να σφρηξουν αλλα τα αρσενικα μαθανουν πιο ευκολα.

3. ΑΓΓΕΛΟΣ2

ΑΓΓΕΛΟΣ2 PB Member

απ οτι ξερω...μαθεννουν πιο ευκολα αν τα εχεις απο μωρα,αν ειναι ημερα και αν ειναι μονο ενα στο σπιτι-(κλουβι:rolleyes:)...οποτε εχει δεθει περισοτερο μαζι σου...και νομιζω τα αρσενικα εχουν πολυ περισοτερς πιθανοτητες..

Μοιραστείτε

Φόρτωση...