Πως να ενισχυσω τη φωνη του καναρινιου μου;

Συζήτηση με θέμα Πως να ενισχυσω τη φωνη του καναρινιου μου;, που ξεκίνησε από orfea, στο Forum 'Γενικά για Καναρινια' του PetBirds, 29 Οκτ 2008.

1. orfea

orfea PB New Member

για σας θα ηθελα να κανω μια ερωτηση πως μπωρο να ενησχησω τι φωνη του καναρινου μου

2. Georgina

Georgina PB Known Member PBCP Contributor

Ορφέα μου τι ακριβώς θέλεις να πετύχεις? Να γίνει η φωνή του πιό δυνατή? Να κάνει περισσότερα γυρίσματα???

Αν θες γράψε μας τί είδους καναρίνι έχεις, πόσο χρονών είναι , αν ειναι αρσενικό ή θηλυκό, για να μπορέσουμε να σε βοηθήσουμε με τις κατάλληλες απαντήσεις.

3. orfea

orfea PB New Member

για σου το καναρινι ειναι αρσενικο ηλικια δεν ξερω αλλα το εχω ακουσει να τραγουδαει(αλλα λιγο φετος) και θα ηθελα να τραγουδαει πιο πολυ

4. orfea

orfea PB New Member

και δεν ξερω ρατσα ειχα δει ενα site αλλα βρηκα πολλα καναρινια που μοιαζουν με το δικο μου το δικο μου ειναι κιτρινο και η ουρα του ειναι ασπρη και στην ακρια λιγο μαυρη

5. Georgina

Ορφέα μου, εισαι σίγουρος πως είναι αρσενικό το καναρίνι σου? Πως εχεις διαπιστώσει το φύλο του?Ποσο καιρό το έχεις??Πέρασε την φάση της πτερρόροιας και αν ναι πότε τελείωσε περίπου?

Σε ρωτάω γιατι καμιά φορά κελαηδούν πολύ ελαφρυά και τα θηλυκά σε βαθμό που μας ξεγελάνε.

Φοράει δαχτιλίδι στο πόδι του? Αν ναι, τι γράφει? Απο το δαχτιλίδι θα καταλάβουμε την ηλικία του ώστε να μπορέσουμε να δούμε αν είναι νεαρό πουλί ή ενήλικο. Αν ειναι νεαρό πουλί, δώστου λιγο χρόνο να συνέλθει απο τη πτερόρροια και με την κατάλληλη διατροφή όλα θα πάνε καλά!

6. orfea

orfea PB New Member

για σου ξερω οτι ειναι αρσενικο περσι κελαυδουσε αρκετα η πτεροροια νομιζω τελειοσε τελει αυγουστου(ισως δεν θημαμε καλα)και δεν εχει δαχτηλιδη

7. Georgina

Aρα μιλάμε για ενήλικο αρσενικό αγνώστων λοιπών στοιχείων:)

Υποστηρίζεις οτι περσι κελάηδούσε και φέτος έχουν πέσει οι επιδόσεις του...Εχεις προσέξει κάποια αλλαγή στην συμπεριφορά ή στην υγεία του καναρινού σου? Κατι που σε ανησυχεί??

Αν όλα είναι εντάξει στην υγεία και στην συμπεριφορά του, διατρεφεται ικανοποιητικά, του προσφέρεις άνετο και καθαρό χώρο διαμονής, και του δίνεις άπλετη αγάπη, το μόνο που μενει είναι να κάνεις υπομονή. Οταν νιώσει έτοιμο θα κελαηδήσει.

Μην ξεχνάς οτι στα πουλάκια δεν είναι σωστό να τους χορηγούμε φάρμακα για να κελαηδάνε! Αν ειναι υγιή και ευτυχισμένα με τον ιδιοκτήτη τους θα το κανουν όταν έιναι έτοιμα!:) Υπομονή!

8. orfea

orfea PB New Member

ετσι κι αλλιως δεν θα του εδινα φαρμακα αλλα ισως καποια τροφη και σημαντικο ειναι γιατι πριν μερικες εβδομαδες το ειδα καθαρισα σε εκεινο το μπουκαλακι που τους δινουμε νερο να προσεχετε αμα ειναι καθαρο

9. PRO

PRO PB New Member

Η κελαιδινη η οποια υπαρχει στο εμποριο(πχ κελαιδινη ηλιος) ενισχυει το κελαιδισμα? Αν δουμε την ετυμολογια του ορου κελαιδινη αυτος εχει α΄συνθετικο το κελαιδισμα και β΄συνθετικο το ρημα δινω= δινει κελαιδησμα.Ειναι ομως ετσι τα; πραγματα ή ο ορος ειναι τυπικος?Μηπως ειναι μυθος αυτο?Με αλλα λογια συμβαλλει η κελαιδινη στην ενισχυση του κελαιδισματος?

10. orfea

orfea PB New Member

Σας ευχαριστω για τις απαντησεις σας;))

11. sophia pj.

sophia pj. PB New Member

Ενας τροπος ειναι αυτος... Ενισχυτές / Ραδιοενισχυτές Hi-Fi - Συσκευές Ήχου - Perfect Shop

Αν και σοβαρα σου συστηνω να αφησεις το πουλακι ησυχο..οτι μπορει κανει!

Μοιραστείτε

Φόρτωση...