Πως να εμπλουτίσω τη διατροφή των buggies μου;

Συζήτηση με θέμα Πως να εμπλουτίσω τη διατροφή των buggies μου;, που ξεκίνησε από vassilis29, στο Forum 'Διατροφή Παπαγάλων' του PetBirds, 13 Απρ 2009.

1. vassilis29

vassilis29 PB New Member

Δίνω στα παπαγαλάκια μου αυγοτροφή και σπόρους, καμιά φορά τους βάζω στικς κ κανενα μπισκότο για πουλιά. Δε θέλω να τους δίνω φρέσκα φρούτα και λαχανικά γιατί φοβάμαι μη πάθουν κάτι. Τι άλλο μπορώ να τους δίνω για να έχουν πλήρη διατροφή??Μια φορά πήρα απο πετ τυποποιημένα λαχανικά αλλά δεν τα έτρογαν..είχαν μια έντονη μυρωδιά, σαν μπαχαρικά..

2. Φοίβος

Φοίβος PB Supporter Article Writer

Κατα τη γνωμη μου δεν κανεις σωστα δυο πραγματα απο αυτα που λες πιο πανω. Πρωτον που τους δινεις στικς και μπισκοτα που δεν τους προσφερουν τιποτα και δευτερον που δεν τους προσφερεις φρεσκα φρουτα και λαχανικα καθε μερα ωστε να τρεφονται σωστα και να παιρνουν τις απαρατητες βιταμινες με φυσικο τροπο.

3. Φαμπιο

Φαμπιο PB Member

Βασιλη μου δυστυχως αν πρεπει να φοβηθεις κατι ειναι τα μπισκοτα για πουλια!Και μονο στο ακουσμα του μου προκαλει ριγη!Μπισκοτα για πουλια...Για τα στικς δεν το συζηταω..Εχει καει η γουνα πολλων απο δω μεσα...:eek:Αυγοτροφη δινουμε στην προετοιμασια αναπαραγωγης κι οχι συνεχεια..
    Αν τα πλενεις καλα και τα στεγνωνεις καλα μονο καλο θα τους κανεις και τιποτα κακο
    Διαβασε κι αλλα ποστ να μαθεις την διατροφη των παπαγαλων..

4. vassilis29

vassilis29 PB New Member

Δεν το ηξερα οτι τα στικς δεν κάνουν καλο..θα διαβάσω περισσότερα για τη διατροφή τους..στο πετ μου είπαν οτι πρέπει να τρώνε αυγοτροφή κάθε μέρα γιατί αλλιώς δεν θα παίρνουν πρωτεϊνες..ευχαριστω για τις συμβουλες σας..

5. ShadyLady

ShadyLady PB Member Article Writer

Τα στικ τα δίνουμε πιο πολύ ως λιχουδιά αλλά όχι πολύ συχνά διότι είναι ολίγον παχυντικά. ;)

Μην ακους τι λένε στα pet shop. Οι περισσότεροι δεν έχουν πείρα και τα λένε για να πουλήσουν τα προϊόντα τους χωρίς να νοιάζονται για την υγεία των πουλιών. ;)) Φυσικά υπάρχουν κι εξαιρέσεις αλλά σου λέω τι γίνεται επί το πλείστον.

Την αυγοτροφή την δίνουμε πιο πολύ όταν θέλουμε να βάλουμε τα πουλιά μας σε φάση αναπαραγωγής. Όταν τα έχουμε σε περίοδο συντήρησης δεν χρειάζεται να δίνουμε πολύ συχνά αυγό ή αυγοτροφή. Αυγοτροφή μπορείς να δίνεις 1-2 κουταλάκια του γλυκού κάθε 1-2 βδομάδες.

Το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι να αρχίσεις να τους δίνεις φρούτα και λαχανικά... καμιά πολυβιταμίνη στο νερό και standard κάποια πηγή ασβεστίου. :)

6. maria p

maria p PB Supporter PBCP Contributor

Επειδη μ ενδιαφέρει κι εμένα το θέμα , όταν λές πηγή ασβεστίου Αναστασία, εννοείς το σουπιοκόκκαλο?

7. ShadyLady

ShadyLady PB Member Article Writer

Σουπιοκόκαλο, grit, υδατοδιαλυτές πηγές ασβεστίου μπορούν να χρησιμοποιηθούν μια χαρά! :) Επίσης όταν δίνουμε αυγό μπορούμε να το βάζουμε μαζί με το τσόφλι...

8. maria p

maria p PB Supporter PBCP Contributor

ευχαριστώ πολύ αναστασία

Μοιραστείτε

Φόρτωση...