Πως να διαμορφωσω το μπαλκονι μου για την παπια;

Συζήτηση με θέμα Πως να διαμορφωσω το μπαλκονι μου για την παπια;, που ξεκίνησε από ANNAKARYDA, στο Forum 'Γενικά Θέματα για Οικόσιτα Πτηνά' του PetBirds, 5 Μαϊ 2009.

1. ANNAKARYDA

ANNAKARYDA PB New Member

Καλησπέρα.
    Αγόρασα μια πάπια το Πάσχα, και την έχω στο μπαλκόνι.
    Μπορείτε να μου δώσατε γενικά κάποιες οδηγίες
    (τι τρώει, πως να διαμορφώσω το χώρο της κ.τ.λ.) γιατί
    εκεί που την αγόρασα δεν με διαφώτισαν και πολύ!
    Αργότερα το καλοκαίρι θα την πάω στην εξοχή σε καλύτερες
    συνθήκες, αλλά προς το παρόν, θα ήθελα να ξέρω κάποιες πληροφορίες.
    Ευχαριστώ προκαταβολικά.
    Άννα.

2. Φαμπιο

Φαμπιο PB Member

Καλησπερα:)
    Θα μπορουσες να μας πεις την ηλικια της??
    Οσο κι αν ειναι το βραδυ χρειαζεται ενα σιγουρο σκοτεινο και προστατευμενο καταφυγιο μια κουτα π.χ.
    Τρωει οταν ειναι μικρο το φυραμα και χρειαζεται παντα φρεσκο νερο!Θα στο λερωνει συνεχεια κι εσυ θα πρεπει να το αλλαζεις...
    Αν ειναι μικρο πρεπει να το προστατεψεις στο μπαλκονι γιατι θα πεσει απο κατω...
    Επισης αν ειναι μικρο θα πρεπει να κοιμαται και καποιες ωρες της ημερας...Γενικοτερα αντικαταστεις την μητερα του!
    Ομως ας σταματησουμε να παιρνουμε παπιες εμεις οι ανθρωποι της πολης:(
    Αννα μου το ξερω οτι ειναι προκληση γιατι ειναι τρελα και ξερω πως ενδιαφερεσαι γι αυτο,αλλα προσπαθησε να μην ξαναπαρεις και να ενισχυουμε αυτο το ανελεητο εμποριο
    Πες μας την ηλικια της και πως ειναι περιπου το μπαλκονι σου και θα σε βοηθησω οσο μπορω,ωσπου να σε βοηθησουν και εμπειροτερα μελη κατοχοι παπιων;))

3. ANNAKARYDA

ANNAKARYDA PB New Member

Ευχαριστώ πολύ για τις οδηγίες! Αυτά που μου λες, τα κάνω ήδη, μαλλον εμπειρικά. Και πήρα και τροφή για πάπιες. Νερό, καταλαβαίνω οτι θέλει άφθονο, και της το αλλάζω συνέχεια. Της έχω διαμορφώσει μια γωνία στο μπαλκόνι, με τοίχο στις 2 πλευρές, και μια καλαμωτή στις άλλες 2, έτσι ώστε να βλέπει έξω, γιατί, την πρώτη βδομάδα που την είχα σε κούτα δυσανασχετούσε και προσπαθούσε να πηδήξει έξω. Έχει περίπου 6 τ.μ. χώρο, έβαλα και άχυρο, για να κοιμάται σε μια γωνία προστατευμένη.
    Εγώ την έχω 3 βδομάδες, ήταν πολύ μικρή, μια μπαλίτσα όταν μου την έφεραν, άρα μπορείς να υπολογίσεις ηλικία ίσως. Σε κανένα μήνα, θα την πάμε στο χωριό, της φτιάξαμε ήδη μια κατασκευή για να μένει εκεί. Δεν έχουμε άλλα ζώα, αλλά σκεφτόμαστε να πάρουμε και άλλες πάπιες και κοτούλες. Ευχαριστώ και πάλι για τις πολύτιμες οδηγίες σου, το ψάχνω και 'γω και θα μάθω όσα μπορώ!

4. Georgina

Georgina PB Known Member PBCP Contributor

Αννα μου δεν θέλω να σε απογοητεύσω , αλλά οι κότες , οι πάπιες και τα άλλα οικόσιτα πουλιά είναι δύσκολο να ζησουν σε μια βεράντα διαμερίσματος. Σαφως και αν υπάρχει μια αυλή με φυτά και χώμα δεν τίθεται κανενα ζήτημα, αλλα στο μπαλκόνι τέτοια πουλιά δυσκολευονται αφάνταστα...
    Ασε που δημιουργουν πρόβλημα στους περίοικους ειδικά αν η πάπια είναι θυλυκια και ξεσηκώνει το κοσμο απο τις φωνες της... Αν είναι για το χωριό βεβαια...ουτε λογος!

5. Katerina

Katerina PB Member

Καλημερα Αννα!να χαιρεσαι την παπια σου!ισως τις καλυτερες οδηγιες να στις δωσει ο χρηστης Σταυρος (Αγριοπαπιες)!στειλτου ενα προσωπικο μηνυμα να σε βοηθησει!

Μοιραστείτε

Φόρτωση...