Πως να δέσω το δάχτυλο καναρινιού που πηγαίνει εμπρός;

Συζήτηση με θέμα Πως να δέσω το δάχτυλο καναρινιού που πηγαίνει εμπρός;, που ξεκίνησε από kingXristos, στο Forum 'Ασθένειες Καναρινιών' του PetBirds, 16 Ιουλ 2014.

1. kingXristos

kingXristos PB New Member

Ηταν το πισω δάκτυλο εμπρός το έδεσα πισω.
    Μετα απο 10 μερες το έλυσα και δεν ειχε φτιάξει εντελώς μια το στέκονταν πισω μια εμπρός.
    Ειχε όμως κανει μια πληγή
    Στο σημείο που τελειώνει το πισω δάκτυλο και ξεκινάει ο ταρσος. Έβαλα μπενταντιν στην πληγή και ενα μικρό κοματι γαζας ίσα ίσα να το κραταει στην θεση στη κανονική (αυτη δλδ που θα έπρεπε να ειναι κανονικά το δάκτυλο)
    Η πληγή μεγάλωσε και δεν το πατάει καθολου τωρα το πουλάκι
    Αναγκαστικά τα το δεσω παντου τωρα φαίνονται τωρα μονο η ακρες των δακτύλων. Στέκεται το δάκτυλο στην θεση που θελω αλλα ειναι δεμένο παντου και δεν το πατάει καθολου
    Πειτε μου πως πρέπει να το κανω? Ευχαριστώ

Συνημμένα Αρχεία:

2. kingXristos

Το εχω δει αυτο Σταυρο απλα στην δικια μου περίπτωση εγινε το ποδι χειρότερο εκανε πληγή

3. Stavros

Stavros PB Administrator Staff Member

Πληγή έκανε επειδή μάλλον δεν δέθηκε σωστά ή δέθηκε πολύ σφιχτά και διέκοψε την κυκλοφορία του αίματος.

4. kingXristos

Δεν πρεπει να τσακίσει προς τα πισω?

5. Stavros

Stavros PB Administrator Staff Member

Όπως βλέπεις και στη φωτογραφία του θέματος που σου έστειλα, το δάχτυλο πρέπει να πάει πίσω και η ταινία να δεθεί τόσο σφιχτά όσο να μη διακόπτεται η κυκλοφορία του αίματος.

6. kingXristos

Δεν ηταν και πολυ σφιχτό
    Απλα το εδεσα να γινει ενα με τον ταρσο

7. maria p

maria p PB Supporter PBCP Contributor

Χρήστο μπας και του έσπασες το δάχτυλο του πουλιού;

8. kingXristos

Το κουναει κανονικα απλα δεν το παταει

9. maria p

maria p PB Supporter PBCP Contributor

Δεν ξέρω στην φωτογραφία δείχνει να έχει σταματήσει η κυκλοφορία του αίματος στο σημείο. Δεν το αφήνεις λίγες μέρες ελεύθερο μήπως γίνει χειρότερα απ' ό,τι προσπαθείς να το φτιάξεις;

10. kingXristos

Την πληγή την βλεπεις ειναι πισω

Αυτο δεν ειναι το κανονικο το δέσιμο ειναι πρόχειρο ισα ίσα για να στεκετε στην κανονική του θεση

Τωρα οπως προ ειπα το εδεσα όλο και εκει που φένετε και την πληγή εβαλα και μπενταντιν

11. kingXristos

Δείχνει να το πατάει καπως καλητερα σήμερα, το έδεσα παλι πισω αλλα οχι να ενωθεί σε ολο του το μήκος με τον ταρσο δλδ σε σχεση με τα εμπρός δάκτυλα να κανει γωνια 130 μοιρες

Μοιραστείτε

Φόρτωση...