Πως να βοηθήσω ενα καναρίνι σε άθλια κατάσταση

Συζήτηση με θέμα Πως να βοηθήσω ενα καναρίνι σε άθλια κατάσταση, που ξεκίνησε από kokolakis, στο Forum 'Ασθένειες Καναρινιών' του PetBirds, 6 Ιουλ 2009.

1. kokolakis

kokolakis PB New Member

Ηλικία Πουλιού: αγνωστη - 2.5χρονια το ειχε αυτος που το πηρα.
    Φύλο:αγνωστο - αρσενικο μου ειπε αλλα δεν κελαιδαει.
    Χώρος Εκτροφής (εσωτερικός ή εξωτερικός): μεσα εξω
    Θερμοκρασία Χώρου: 21-30
    Ημερομηνία Απόκτησης του Πουλιού: 3μερες
    Διατροφή: λιγο
    Αξιολόγηση Περιττωμάτων: καλη
    Αναπνοή (συριγμοί, δύσπνοια κλπ):
    καλη
    Κινητικότητα: καλη
    Τρέφεται Κανονικά: οχι
    Προηγηθείσα Θεραπεία: οχι
    Καραντίνα (έχει τεθεί ή όχι): ναι

Παρατηρήσεις:

Μου εδωσαν ενα πουλακι σε αθλια κατασταση.. βρωμικο κουβλι πατηστρες απλητες για χρονια, ποτιστρα με φυτα μεσα ολοκληρα, φαι ειχε στην μια ταιστρα χυμα κιτρινι βιταμινι και χυμα σπορακια στην αλλη κτλ...

Το εβαλα σε νεο κλουβι με ολα τα αξεσουαρ (σουπιοκοκκαλο-grit-αυγοτροφη σπορακια της versele-laga) το πουλακι ειναι αδυνατο- (το κοκκαλο στο στερνο του εχει πεταχτει) τα φτερα του δεν ειναι λαμπερα ειναι σαν μαδιμενο σε μερικα σημεια (φτερα και σβερκο) φενετε το δερμα του... στο κλουβι μεσα δεν εχει πεσμενα φτερα ομως...Τελος 2μερες τωρα δεν εχει χρειαστει να φυσηξω τα τσοφλια απο τις ταιστρες.Παρολα αυτα ολη μερα κανει τσιου τσιου και ειναι κινητικο παντος ... του βαζω στο νερο εδω και 2 μερες tabernil ad3e:neutral...

1.Τι μπορω να του κανω να το παχυνω
    2.Μπορω με καποιο τροπο να διαπιστωσω το φυλλο του?
    3.Οτι συμβουλη εχετε παρακαλω πειτε την...

Αυριο θα ανεβεσω photos... :((

2. Frania

Frania PB Member

Καταρχην καλοριζικο !Νομιζω οτι θα χαρεις περισσοτερο οταν με το καλο αρχισουν να αποδιδουν η φροντιδα και η αγαπη σου για το βασανισμενο φιλαρακι σου.Μην βιαστεις, να απογοητευτεις,θα χρειαστει χρονο να συνηθισει ακομη και στα καλυτερα...να γνωρισει και να ξαναεμπιστευτει,να φαει περισσοτερο απο τα σκουπιδια που το ταιζαν.Αφησε το κλουβι σε ενα σημειο ασφαλες,ησυχο δροσερο και δικο του,με κανονικη μερα και νυχτα.Θα ελεγα οτι καθε μερα θα κανει ενα μικρο βημα .Βαζε του και μπανιερα.Φρουτα και λαχανικα και ας μην τα τρωει.Διαβασε ολα τα αρθρα για την διατροφη και την πτερορροια αν δεν το εχεις ηδη κανει.Εχουν ολες τις απαντησεις που ζητας.Να απαντας στα τσιου τσιου του ...ειναι για σενα και για μενα μια ενδειξη οτι του αρεσει η αλλαγη.Φροντιζε το και περιμενε δυο τρεις μηνες να δεις τι μπορει να κανει η αγαπη σου. Περιμενουμε νεα του.:Wink:

3. Georgina

Georgina PB Known Member PBCP Contributor

Μερικές πολυ χρήσιμες πληροφορίες μπορείς να αντλήσεις και απο εδω Φροντίδα των πουλιών και συνθήκες περιβάλλοντος

Εχεις κι άλλα πουλάκια? Αν ναι να φροντίσεις και για αυτο Καραντίνα, μία αναγκαία ενέργεια πρόληψης

Σχετικά με το φύλο του , δες αυτο Διάκριση φύλου στα καναρίνια

4. stav

stav PB New Member

Χρειαζεται πολυβιταμινες,το tabernil AD3E ειναι για αλλη δουλεια.

5. Φαμπιο

Φαμπιο PB Member

Τελευταία επεξεργασία από moderator: 14 Ιουλ 2016
  6. evaluieva

evaluieva PB Member

αν νομιζεις οτι μπορεις πηγαινε το σ ενα κτηνιατρο που ξερει απο πουλια να το δει.
    το πουλακι για να μην τρωει ειναι αρρωστο.
    αυτα που ειπες δεν περιγραφουν ενα υγιες πουλι.
    την ωρα που δεν τρεφεται κανονικα κινδυνευει αμεσα η ζωη του.
    ετσι πως ηταν παρατημενο, θα χει σιγουρα τουλαχιστον σκουληκια.:rolleyes:
    για αρχη οπωσδηποτε μια εξεταση κουτσουλιας κ τα υπολοιπα θα στα πει ο γιατρος αναλογα με το τι θα βρει.
    το θαμπο φτερωμα πιστευω ειναι συνεπεια κακης διατροφης, ελλειψης βιταμινων κλπ
    θα μπορουσε να χει κ μυκητες ή ψειρες.

το να το παχυνεις προϋποθέτει αρχικά να φαει.

εσυ απ οτι ειπες δεν δειχνει να τρωει αρκετα.
    ακομα κ αν στην πορεια συνηλθε κ ηταν απ την αλλαγη περιβαλλοντος η περιορισμενη καταναλωση τροφης,

πρεπει να το εξετασεις κατα τη γνωμη μου οπωσδηποτε.
    δεν μπορει ενα πουλι που ειχε τετοια μεταχειριση να ειναι καλα.
    οι πολυβιταμινες απο μονες τους δεν θα κανουν πολλα πραγματα.

αν δεν μπορεσεις να το πας σε γιατρο, το μονο φαρμακο που δεν πειραζει να δωσεις απο μονος σου, (δινεται ανετα προληπτικα καθε 2-3 μηνες ) ειναι καποιο για τα σκουληκια.

φυσικα μετα απο ολα αυτα, :neutralτο τι φυλλο εχει, ειναι το λιγοτερο πιστευω.
    αν συνελθει κ κελαηδησει προφανως θα ναι αρσενικο.
    θα σου πει κ ο γιατρος για το φυλλο ,αν πας.
    αλλα αυτο μπορεις να το δεις κ μονος σου;)

καλη συνεχεια:)

7. dgk

dgk PB New Member

κατ`αρχην καλοριζικο
    νομιζω οτι χρειαζεται οπωσδηποτε αποπαρασιτωση για ψειρες
    καποτε που ειχα προβλημα ενας γιατρος μου ειχε προτεινει να βαζω στο νερο λιγο μελι,νομιζω οτι βοηθησε γιατι τα πουλακια μου συνηλθαν γρηγορα.
    Ελπιζω συντομα να μαθουμε ευχαριστα νεα σου

8. scorp

scorp Banned

Πουλί που ζεί παρατεταμένα παρέα με τα περιττώματα του και είναι στην κατάσταση που περιγράφεις μπορεί να έχει ένα σωρό πράγματα αναμεσα τους ενδοπαρασίτωση (σκουλήκια-ταινίες) και κοκκίδια. Αν το πουλάκι δε δείχνει ετοιμοθάνατο τότε η δική μου η γνώμη την οποία δε μπορώ να την επιβάλω σε κανέναν είναι η εξής:
    1. Του βάζεις ψειρόσκονη κάτω απο τις φτερούγες, στις μασχάλες και στον αυχένα (Εξωτερικά παράσιτα)
    2. Για 3 μέρες δώσε μια πολυβιταμίνη. Αυτή που χρησιμοποιώ εγώ ειναι το Aidonine της Tafarm και η δοσολογία που μου δόθηκε από το γιατρό είναι 25 σταγόνες/100 ml σε άρρωστο πουλί ή 15σταγόνες/100ml σε υγειές πουλί. Εννοείται πως υπάρχουν και άλλες πολλές καλές πολυβιταμίνες στο εμπόριο. Απλά πρέπει να δοθεί μέσα στο νερό για να πάρει τις απαραίτητες ουσίες.Όχι στην αυγοτροφή.
    3. Αμέσως μετά παίρνεις το Teniazine της Tafarm και το χρησιμοποιείς στη δοσολογία που λέει για 24 ώρες με το ρολόι.
    4. Ακολουθείς 3 μέρες παλι με την βιταμινούλα.

Από εδώ και πέρα αν δεν είχα πρόσβαση σε γιατρό που διενεργεί καλλιέργειες περιττωμάτων εγώ θα έκανα θεραπεία και για τα κοκκίδια με Esb3 για μια βδομάδα και μετά πάλι πολυβιταμίνη αλλά πολλοί εδώ μέσα δεν ασπάζονται αυτή την προληπτική χορήγηση και δε μπορώ να πω ότι έχουν άδικο. Το καλό με εμένα βέβαια είναι ότι έχω γιατρό για να επιβεβαιώσω και κοκκιδίωση και ενδοπαρασίτωση. Δε ξέρω αν έχεις εσύ αυτη τη δυνατότητα. Γενικά τα τελευταία 2 χρόνια, ότι πουλί πήρα από συγκατοίκηση με άλλα πτηνά εντός κλούβας είχαν και σκουλήκια και κοκκίδια. Μιλάμε τώρα ΓΙΑ ΟΛΑ ΤΑ ΠΟΥΛΙΑ που πήρα από pet-shop.

9. kokolakis

kokolakis PB New Member

Λοιπον οριστε και οι Photo απο το πουλακι.
    στο φτερακι του στο σβερκο και στην ουρα εχει δερμα...
    Δεν μπορουσα να τραβηξω καλητερες τρομαζε με την μηχανη.

[​IMG][​IMG][​IMG]

Παλι την πατησα σε pet shop ζητισα πολυβιταμινη και μου εδωσε tabernil ad3e. Να την κοψω η να του την δωσω για 2-3 μερουλες...

Οσο για τις ψειρες κτλ που μου λετε. Θα ηθελα αν γινετε να μου πειτε ενα συγκερκιμενο προιον γιατι στα pet shop οτι γουσταρουνε πουλανε! Εχω απελπιστει...Για να μην μιλησω για τις τεραστιες αποκλησεις στις τιμες τους! Σας ευχαριστω ολους για τις συμβουλες σας.

10. scorp

scorp Banned

Δε το ξέρω το σκεύασμα. Ξέρω την Ταμπερνίλ και είναι καλή εταιρεία. Απλά εγώ χρησιμοποιώ Tafarm. Ψειρόσκονη χρησιμοποιώ της Pinex. Βγαίνει και σε σπρέυ. Εγώ μόνο τη σκόνη χρησιμοποιώ. Το σπρέυ καμιά φορά μόνο για να ψεκάσω τίποτα κλαδάκια ή γωνίες στο κλουβί.

11. evaluieva

evaluieva PB Member

το φτερωμα δειχνει να ναι ετσι απο πτερορροια.(στις φωτο)
    δεν μου φαινεται τοσο ανησυχητικο οσο περιεγραψες στην αρχη.
    μην τρεχεις σε πετ σοπ κ σκορπας τα χρηματα σου αδικα.

μια επισκεψη στο γιατρο δεν ειναι τοσο ακριβη ωστε να ναι αποτρεπτικη.

το tabernil ad3e εγω δεν το χρησιμοποιω, ουτε το ηξερα πριν κανω μια γρηγορη αναζητηση στο νετ[ με την ευκαιρια αυτου του τοπικ]
    αλλα εκεινο που ειδα, ειναι οτι προοριζεται για συγκεκριμενες περιπτωσεις κ δεν ειναι πολυβιταμινη.

τις προληπτικες θεραπειες πρεπει να τις αποφευγουμε.
    επισης
    αν του εδωσες στο μεταξυ κατι για τα σκουληκια, η οτιδηποτε αλλο εκτος απο βιταμινες ή το tabernil ad3e,
    να ξερεις οτι πρεπει να περιμενεις τουλαχιστον 15 μερες πριν πας στο γιατρο
    αν σου κανει εξετασεις κουτσουλιας τ αποτελεσματα δεν θα ειναι ακριβη.

η γνωμη μου ειναι:
    βαλε κατω στον πατο του κλουβιου αλουμινοχαρτο κ πηγαινε το σ εναν κτηνιατρο απ τη λιστα που θα δεις
    [σε λιγοτερο απο 24 ωρες απ την ωρα που θα μαζεψεις τις κουτσουλιες
    ειναι κ καλοκαιρι τωρα.
    καλο ειναι να μην παραμενουν στη ζεστη].

για ψειρες ,δεν χρειαζεται πιστευω να παρεις κατι.

αν δεν ξυνεται, ή αν δεν εχεις δει πανω του κατι υποπτο να το περπαταει ,
    καλυτερα δωσε τα χρηματα σου σ οτι ειναι απαραιτητο ωστε ν αντιμετωπισεις αυτα που εχει, παρα για προληψη ;)

12. kokolakis

kokolakis PB New Member

παιδια η καναρα εχει παρα τα πανω της! Το φτερωμα της ειναι πυκνο πλεον και γυαλιστερο ολη μερα τσιου τσιου...

1.Να την βγαλω απο την καραντηνα (εχω ενα αρσενικο στο αλλο μπαλκονι) τα κλουβια πηραζει να βλεπουν το ενα το αλλο? Να τα βαλω και τα 2 σε ενα μεγαλο κλουβι που εχω πτησης? η 2 χωριστα?
    2.Σκιζει το χαρτι απο το πατο και το βαζει μεσα στην ποτιστρα ΓΙατι το κανει αυτο?.
    3.Στην ποτιστρα βρισκω τσοφλια απο σπορους και γενικα παραπολλα υπολοιματα φαγητων. με αποτελεσμα να βρωμαει το νερο... της το αλλαζω 3 φορες την μερα.. Μερικες μερες δεν μπορω ομως λογο δουλειας και το αλλαζω μονο το πρωι.

13. fragos

fragos PB Member

αφου εχει περασει σχεδον ενας μηνας τοτε μπορεις να την βγαλεις απο την καραντινα.
    οχι δεν πηραζει.
    σε δυο χωριστα.
    γιατι θελει να ζευγαρωσει.
    τωρα το καλοκαιρι μυριζει πολυ ευκολα το νερο,πιστευω πως αν το αλλαζεις καθε πρωι δεν θα εχει αναγκη αλλα αν μυριζει πολλη μια αλλη λυση ειναι η αυτοματες ποτιστρες.

14. Nadine

Nadine PB New Member

Πολλά πουλιά το κάνουν για να μαλακώνουν σκληρούς σπόρους και να σπάνε εύκολα αλλά και να ξεπλύνουν το ράμφος τους, η συχνή αλλαγή του νερού επιβάλλεται, εάν δεν μπορείς λόγω υποχρεώσεων βάλε και μια δεύτερη ποτίστρα αλλα μια φορά την ημέρα θα πρέπει να αλλάζεις τα νερά .

15. lee

lee PB New Member

μια πολυ καλη λυση ειναι αυτη

Συνημμένα Αρχεία:

Μοιραστείτε

Φόρτωση...