Πως να αδυνατισει ενα budgie

Συζήτηση με θέμα Πως να αδυνατισει ενα budgie, που ξεκίνησε από harabudgie1, στο Forum 'Παπαγάλοι Γενικά' του PetBirds, 20 Αυγ 2015.

1. harabudgie1

harabudgie1 PB New Member

Αν ενα Budgie ειναι χοντρο τι πρεπει να κανουμε για να αδυνατισει

2. Sissy

Sissy PB Senior Member

Πως ξέρεις ότι είναι χοντρό;

3. harabudgie1

Καποιες στιγμες ενω δεν ειναι φουσκωμενο προεξεχει μια κοιλιτσα.Μηπως ειναι κατι αλλο αν το ξανα κανει θα ανεβασω φωτο

4. Myra

Myra PB Moderator Staff Member

Κατι μου λεει οτι ξανακαναμε αυτη την κουβεντα..

Το αν ενα πουλι ειναι χοντρο φαινεται απο την εναποθεση λιπους στην κοιλια του οταν παραμερισεις τα φτερα. Δεν προεξεχουν κοιλιες ουτε μπυροκοιλιες προς θεου.

5. harabudgie1

Το τε τι ειναι αυτο που προεξεχει;;

χαχαχα

6. Myra

Αυριο το πρωι να το πιασεις και να βρεξεις λιγο τν κοιλια του να την βγαλεις φωτογραφια και να μας τη στειλεις. Δε μπορουμε να απανταμε χωρις να εχουμε εικονα..

7. Sissy

Sissy PB Senior Member

Άσχετα με την εικόνα που βλέπεις (εσύ αντιλαμβάνεσαι) και σου δίνει την αίσθηση του ''χοντρού'', πες μας τι του δίνεις να τρώει;
    πχ Αν του δίνεις παχυντικές τροφές δηλ παστέλια κτλ ούτως ή άλλως θα πρέπει να τα σταματήσεις.:)

8. harabudgie1

Οχι δεν δινω τιποτα τετοιο τα σπορακια φρουτα λαχανικα και αυγοτροφη και σπανια να δωσω μπισκοτακια αφτα που υπαρχει σε sticks.

9. theodr

theodr PB Member

Μια φωτογραφία του πουλιού είναι η καλύτερη λύση για να λάβεις σωστές απαντήσεις. Όλα τα άλλα είναι σενάρια !

10. harabudgie1

Θα ανεβασω σε λιγο που θα τα βγαλω.

11. harabudgie1

Παιδια τωρα που τα εβγαλα εξω απο το κλουβι επιασα την θυληκια και την εβρεξα η κοιλια της ειναι φουσκοτη και εχει κατι σαν κιτρινο.
    [​IMG]ετσι

12. Sissy

Sissy PB Senior Member

Αυτή όπως καταλαβαίνω δεν είναι φωτογραφία του πουλιού, έτσι δεν είναι;;
    .....εγώ πάντως επιμένω (εκτός σεναρίων:))

13. averelilgr

averelilgr PB New Member

Αγαπητή,
    Η φωτο πρέπει να συγκριθεί με την πρότερη κατάσταση του δέρματος (πριν δηλαδή "παχύνει"). Εγώ π.χ. ήξερα ότι τπο lovebird μου έχει δέρμα χρώματος μώβ, το οποίο έγινε υποκίτρινο, όχι όμως κίτρινο όπως φαίνεται στη φωτό. Εγώ όμως δε βασιζόμουνα μόνο σε αυτό που έβλεπα αλλά και σε μία ζυγαρίτσα weight watchers που μετρούσε τα γραμμάρια. Ετσι ήξερα ότι αν το πουλί μου ζύγιζε 44-45 γραμμάρια αντί των 41-42 και το δέρμα ήταν υποκίτρινο, έπρεπε να χάσει βάρος.
    Αν όντως είναι έτσι η κατάσταση του πουλιού σου (και εγώ δεν είμαι ο ειδικός να το πω), τότε :
    1) Οπως είπε και η sissy το πουλί παρατρώει (ή όπως έλεγε και η Βλαχοπούλου στην ελληνική ταινία, "Σούζυ τρως.....και ψεύδεσαι και τρως...) πρέπει να δει το θέμα της διατροφής του. Το αν θα κόψεις θα σποράκια όταν το πουλί τρώει "έξω από το κλουβί" ή το ανάποδο ή εάν βρεθεί μία μέση λύση, αυτό θα πρέπει εσύ να το δεις υπεύθυνα.
    2) Οσον αφορά την απώλεια βάρους, δε μπορείς και να κάνεις πολλά σε ένα πουλί (εκ των πραγμάτων) εκτός από ένα, πολύ δυνατό! Να το βάλεις με το ζόρι να πετάει. Το πέταγμα είναι μία ενέρεγεια που καταναλώνει τρομερή ενέργεια σε ένα πουλί. Γιαυτό κιόλας ο μεταβολισμός τους είναι τόσο ισχυρός. Βάλτο λοιπόν σε ένα κλειστό χώρο και κυνήγα το να πετάει συνέχεια (ε, όχι συνέχεια, αλλά αρκετά 15-30 λεπτά την ημέρα θα το "κυνηγάς" να πετάει από μέρος σε μέρος , από τη μία πλευρά στην άλλη του χώρου με μικρά διαλείμματα να παίρνει και αυτό τις ανασες του, κάθε μέρα. Και το παραπανίσιο βάρος α πέσει και μάλιστα σύντομα, θα δεις

14. harabudgie1

Δεν ειναι αλλα ειναι ετσι ηταν απο την ωρα που μου το φερανε ετσι.

15. Sissy

Sissy PB Senior Member

Χαρά....πόσο καιρό το έχεις; τι τρώει το πουλάκι;

16. harabudgie1

Το εχω 1 μηνακαι τρωει σπορακια φρουτα λαχανικα και αυγοτροφη.

17. Myra

Xαρα αν δε βαζεις φωτο του πουλιου δεν κανουμε δουλεια.

18. harabudgie1

Δεν εχω πως να βαλω μονο απο τον υπολογιστη που δεν βγαινει καθαρη.

19. harabudgie1

[​IMG]Αυτη μπορεσα και εβγαλα τα πουπουλα δεν εφευγαν

20. Myra

Δεν κανει. Πρεπει να φαινεται καθαρα απο την αμαρα ως το στερνο.

Μοιραστείτε

Φόρτωση...