Πως μπορώ να φτιάξω μόνος μου ξύλινες πατήθρες;

Συζήτηση με θέμα Πως μπορώ να φτιάξω μόνος μου ξύλινες πατήθρες;, που ξεκίνησε από Εκηβόλος, στο Forum 'Φροντίδα Διαμονή Καναρίνιων' του PetBirds, 31 Αυγ 2016.

1. Εκηβόλος

Εκηβόλος PB New Member

Πέραν από αυτές του εμπορίου σίγουρα υπάρχουν και εναλλακτικές λύσεις όσο αφορά το θέμα των ξύλινων πατήθρων.
    Μιάς και αυτή τη στιγμή μπορώ να εκμεταλευτώ τις προσφοφές τησ φύσης, θα ήθελα τον τρόπο για να φτιάξω μόνος μου αυτού του τύπου τις πατήθρες.:D

2. Sissy

Sissy PB Senior Member

Η διάμετρος που χρειάζομαι για τα parrotles δεν μου επιτρέπει να χρησιμοποιήσω βίδες-παξιμάδια κτλ (θέλω λεπτά κλαδάκια), οπότε δένω τα επιτρεπόμενα κλαδιά (από κληματαριά) με δερμάτινα κορδόνια πάνω στο κλουβί....

Για μεγαλύτερες διαμέτρους ξύλων σου βρήκα ένα (κάπως :pχαζό) βιντεάκι:D

3. Εκηβόλος

Εκηβόλος PB New Member

Ευχαριστώ για τις πληροφορίες αλλά πέραν του ότι οι δικές μου προορίζονται για καναρινια (θεωρώ ότι αυτές των καναρινών διαφέρουν με αυτές των παπαγάλων), θα ήθελα να γνωρίζω ποια κλαδιά και απο ποια δένδρα μπορούν να χρησιμοποιηθούν καθώς επίσης και το αν το ξύλο πρέπει να υποστεί κάποια σχετική επεξεργασία.

4. Panagiota.

Panagiota. PB Known Member

5. Sissy

Sissy PB Senior Member

μπερδεύτηκα:p:D;)

6. Εκηβόλος

Εκηβόλος PB New Member

Αν δεν απατώμαι υπάρχει διαφορά στη διάμετρο της κάθε πατήθρας που χρίεται καταλληλότερη για κάθε πτηνό(μεγαλύτερη διάμετρος για παπαγάλους-μικρότερη για καναρίνια).

Ευχαριστώ. Πολύ κατατοπιστικό.

Τελευταία επεξεργασία από moderator: 31 Αυγ 2016
  7. Panagiota.

Η κατάλληλη διάμετρος της πατήθρας για τα καναρίνια είναι 8-10mm.

8. Stavros

Stavros PB Administrator Staff Member

Για τα καναρίνια 10 με 12 χιλιοστά είναι καλά.

9. Δημοσθένης

Δημοσθένης PB New Member

Καλησπέρα,
    Εγώ έφτιαξα μόνος μου από ελιά (έκοψα και άλλα ξύλα και έκρινα την ελιά καταλληλότερη).
    Γιά να καταλήξεις στα 10-12 mm θα κόψεις ξυλάκια 15-16 mm, μετά το ξεφλούδισμα και ένα σχετικό τρίψιμο θα έρθουν εκεί που τα θέλεις.
    Αύριο θα σου ανεβάσω φότο (χρειάζονται επεξεργασία) με σχετικές οδηγίες :thumbsup:

10. Stavros

Stavros PB Administrator Staff Member

Δημοσθένη άνοιξε το θέμα και μετά στείλε τις φωτο στο info@petbirds.gr

11. Εκηβόλος

Εκηβόλος PB New Member

Περιμένουμε...:)

12. Δημοσθένης

Δημοσθένης PB New Member

Ο.Κ. παιδιά αλλά θα το κάνω αύριο

13. Panagiota.

14. Δημοσθένης

Δημοσθένης PB New Member

15. Panagiota.

Οπότε, δε χρειάζεται να ανοίξεις καινούργιο θέμα. Για οποιαδήποτε πληροφορία θέλεις να προσθέσεις θα το κάνεις εκεί.

16. Εκηβόλος

Εκηβόλος PB New Member

Καταπληκτικές!

17. Εκηβόλος

Εκηβόλος PB New Member

Μετά από αρκετή προσπάθεια και χρόνο και οι δικές μου πατήθρες είναι έτοιμες!
    rsz_20160903_122558.jpg
    Τον πάχος δεν είναι ενιαίο προκειμένου να υπάρχει ποικιλία για το πάτημα του καναρινιού πάνω τους, πράγμα που γυμνάζει το πέλμα.

18. George Kouth

George Kouth PB Member

Με την ξύλο τις έκανες;
    Γιατί εγώ είχα ετοιμάσει κάποιες από ελιά και συκιά. Όμως επειδή το πάχος τους δεν ήταν ίσο τις πέταξα, γιατί νόμιζα πως πρέπει να είναι ίδιο σε όλες τις πατήθρες

19. Εκηβόλος

Εκηβόλος PB New Member

Επρόκειτο για ξύλο ελιάς.
    Αν το πρόσεξες, στα παραπάνω μηνύματα αναφέρεται ότι 8-12mm είναι κατάλληλες διαστάσεις για το πέλμα των καναρινιών. Ωστόσο, κατά τη γνώμη, όσο πιο κοντά βρίσκεται το ξύλο στη φυσική του κατάσταση τόσο το καλύτερο.
    Τέλος, οι περισσότερες από τις δικές μου αρχικά ήταν πολύ ίσιες αλλά λόγω των αντιλήψεών μου τις ''πείραξα'' λίγο.

20. Sissy

Sissy PB Senior Member

Δημιουργώντας καταλληλότερο σχήμα;):thumbsup:

Μοιραστείτε

Φόρτωση...