Πως μπορώ να μετρήσω τη δόση φαρμάκου χωρίς ζυγαριά;

Συζήτηση με θέμα Πως μπορώ να μετρήσω τη δόση φαρμάκου χωρίς ζυγαριά;, που ξεκίνησε από marinis, στο Forum 'Ασθένειες Καναρινιών' του PetBirds, 25 Δεκ 2014.

1. marinis

marinis PB New Member

καλησπερα κ χρονια πολλα στην ομαδα!παιδια ποσο ειναι τα 2 γραμαρια σε ενα σκεβασμα οπωσ η κεραμικινη πχ????εννοω πως θα το μετρισουμε χωρις ζυγαρια???

2. misalouris

misalouris PB Moderator Staff Member

Πολύ φοβάμαι πως είναι αδύνατο με το μάτι η με κάποιο άλλο μέσο να μετρήσεις με την ακρίβεια που απαιτείται για τα φάρμακα. Θυμίζω πως η υπερ-δοσολογία μπορεί να έχει πολύ σοβαρά και άσχημα αποτελέσματα στην υγεία των πτηνών κι επειδή εμείς εδώ αγαπάμε τα πουλιά μας θα πρέπει να αποφεύγουμε αλχημείες και υποθέσεις ....
    Γιώργο θα σου πρότεινα λοιπόν να βρεις για τέτοιες περιπτώσεις μια ζυγαριά ακριβείας. Στο internet υπάρχουν πάρα πολλές με τιμή περίπου στα δέκα ευρώ.
    Μέχρι να καταφέρεις να προμηθευτείς μπορεί να πας σε κάποιο κτηνίατρο ή στο πλησιέστερο φαρμακείο ακόμη και σε κάποιο που διανυκτερεύει αν υπάρχει μεγάλη ανάγκη ώστε να σου ετοιμάσει μια δυο δόσεις ανάλογα με τις ανάγκες σου.

3. marinis

marinis PB New Member

εφχαριστω πολυ φιλε μου!με το κουταλακι του γλυκου δηλαδη με τιποτα ε γιαννη???

4. misalouris

Γιώργη γιατί να ρισκάρεις... πας δυο λεπτά με το σκεύασμα σε ένα φαρμακείο ... σου βγάζει τη δόση (ακόμη και 5-6 δόσεις) και είσαι κύριος.

5. marinis

marinis PB New Member

εφχαριστω πολυ φιλε μου αφτο θα κανω σε τετοια περιπτωση!

6. misalouris

Χρόνια πολλά... καλά να περνάς.

7. maria p

maria p PB Supporter PBCP Contributor

Το κουταλάκι του γλυκού είναι 5 ml, από γραμμάρια όμως; Εξαρτάται φυσικά και από το προϊόν.

8. Stavros

Stavros PB Administrator Staff Member

9. BullsEye

BullsEye PB New Member

Αν έχεις κάποιο σκεύμα που έχει μέσα μεζούρα που λέει πόσα γραμμάρια είναι μπορείς να το κάνεις κι έτσι. π.χ η μεζούρα που έχει μέσα το fertivit αν θυμάμαι καλά είναι 2 γραμμάρια και του calsilux 5.

10. Papadopoulos G

Papadopoulos G PB New Member

Μπορεί να πας και σε κάποιο φίλο εκτροφέα, εγώ έτσι κάνω. Καμιά φορά μάλιστα μου δίνει από τα δικά του φάρμακα.

11. adreas

adreas PB New Member

Παρακάτω έχω κάνει κάποιες μετρήσεις με ζυγαριά που χωρίζει το 1 γραμμάριο σε 10 μέρη για να βγάλω ακριβώς το αποτέλεσμα γεμίζω το κουταλάκι δοσομετρητή που έχουν η βιταμίνες orlux ποιος άλλωστε δεν έχει πάρει, και αφού έχει γεμίσει μέχρι την κορυφή παίρνω ένα μαχαίρι χωρίς δόντια και το τραβάω οριζόντια μέχρι να φύγει το περίσσευμα το κόβω δηλαδή.
    E.S.B. 30% 0. 8 δέκατα ούτε ένα γραμμάριο
    LEVOPLIX 0.8 είναι το ίδιο
    OXYVET 0.7 δέκατα
    Σπιρουλίνα 0.6 δέκατα
    Άλατα μπάνιου 1,3
    LIVIFERM 0.6
    E.B-12 0.6
    MUTA-VIT 0.7
    IVASEPT 0.7
    Και το κονάκιον είναι 32 σταγόνες με το σταγονόμετρο από το φαρμακείο

12. Wind-sa

Wind-sa PB Member

Στο internet μπορείτε να βρείτε ηλεκτρονικές ζυγαριές ακριβειας μέχρι 5-7 ευρώ κόστος. Χρησιμοποιώ μια τέτοια και κάνει τη δουλειά της μια χαρά. Προτείνω σε όλους για να μην ζυγίζετε "με το μάτι".

Μοιραστείτε

Φόρτωση...