Πως μπορώ να εμπλουτίσω την κλούβα των καναρινιών μου;

Συζήτηση με θέμα Πως μπορώ να εμπλουτίσω την κλούβα των καναρινιών μου;, που ξεκίνησε από παναγιωτης κολλιας, στο Forum 'Φροντίδα Διαμονή Καναρίνιων' του PetBirds, 8 Δεκ 2014.

1. Τι μπορω να προσθέσω στη κλουβα των καναρινιων ώστε να γίνει πιο ενδιαφέρον η καθημερινότητα των πτηνών ;

2. maria p

maria p PB Supporter PBCP Contributor

Θα σου πουν καλύτερα όσοι ασχολούνται με καναρίνια αλλά απ' όσο ξέρω τα καναρίνια δεν ασχολούνται με παιχνίδια όπως οι παπαγάλοι.
    Το μεγαλύτερο ενδιαφέρον τους είναι να πηδούν από κλαδάκι σε κλαδάκι γι' αυτό πρέπει να είναι απέναντι μεταξύ τους και επίσης να τσιμπολογούν. Έτσι φρόντισε εκτός από μια καλή συσκευασμένη τροφή, να έχεις καθημερινά διαθέσιμα χορταρικά, φρέσκα αρωματικά βότανα όπως ρίγανη κτλ, θα τα πλενεις καλά, θα τα στεγνώνεις και θα τα δίνεις. Έτσι θα είναι υγιή και θα έχουν ν' ασχολούνται καθημερινά.
    Αν θέλεις, βάλε φωτογραφίες από τα κλουβάκια, να σου πούμε αν χρειάζονται κάποιες διορθώσεις στην διάταξη των πραγμάτων.
    Επίσης σουπιοκόκκαλο να έχεις πάντα μέσα στο κλουβί.

3. Ευχαριστω!
    Κόκαλο σουπιάς έχω πάντα αλλά έλεγα για κανενα μικρο δεντράκι η κάτι τέτοιο

4. maria p

Αληθινό; Δεν βάζουμε γιατί γλαστράκι , χώμα, νερό υγρασία, μύκητες, δεν κάνει για μικρούς χώρους. Ψεύτικο; Μπορεί να είναι επικίνδυνο αν είναι πλαστικό, μαζεύει σκόνη, και το ψεύτικο είναι πάντα ψεύτικο.
    Όχι κάθε μέρα χορταράκια, λαχανικά, φρουτάκι, διάβασε αυτά τα θέματα και "σταμπάρισε" έναν μανάβη να σε βολεύει και κάνει τις προμήθειές σου. Είναι πάμφθηνα και θα έχεις χαρούμενα πουλιά.
    Μπορείς να φτιάξεις ωραίες πατήθρες από ξύλο για να γυμνάζονται τα ποδαράκια τους. Διάβασε έχει πολλά θέματα το φόρουμ και ό,τι χρειαστείς, ρώτα.

5. alicedros

alicedros PB Supporter

Παναγιώτη και εγώ πριν τρία χρόνια αποφάσισα να χαρίσω στα πουλάκια μου μια μεγάλη κλούβα να πετάνε και να είναι πιο ευτυχισμένα. Έβαλα μέσα γιρλάντες με ψεύτικα φύλλα, γλαστρακια με ψεύτικα φυτά και σπαγγο όπου είχα κρεμάσει κούνιες. Το αποτέλεσμα?? Όλα ήταν γεμάτα κουτσουλιές, όσο και αν τα καθάριζα, και το αποκορύφωμα ήταν όταν έγιναν φωλιές για ψείρες. Όλα αυτά τα έβγαλα και εδώ ησυχάσει. Μεγάλα κλαδιά από φυσικό ξύλο, μεγάλες και πολλές ταιστρες και ποτιστρες. Από κει και πέρα αυτό που είναι το πιο σημαντικό σε μια κλούβα είναι η καθαριότητα, η φροντίδα και η παρατήρηση των πουλιών σου. Καθημερινός καθαρισμός των πατηθρων, εβδομαδιαίος καθαρισμός του πάτου, καθημερινή αλλαγή του νερού και έλεγχος των ταιστρων. Το πιο δύσκολο είναι να τα παρακολουθείς στενά και να απομακρύνεις εγκαίρως αυτό που υποπτεύεσαι ότι μπορεί να έχουν κάνει. Ακόμα και αν είναι μια μικρή υποψία.

6. misalouris

misalouris PB Moderator Staff Member

Να σου πω την αλήθεια έχω σκεφτεί πολλές φορές πως μπορώ να διασκεδάσω τη ζωή των μικρών μου όσο βρίσκονται στις κλούβες πτήσης. Έχω δοκιμάσει διάφορα σκοινιά κλπ αλλά όπως σωστά λέει η Αλίκη καταλήγουν να μου φέρνουν περισσότερη δουλειά καθαρισμού. Τα τελευταία χρόνια έχω κατασταλάξει σε ένα τύπο "κούνιας" η οποία περιστρέφεται με το βάρος του καναρινιού όταν αυτό ανέβει πάνω της.
    Θα βάλω ένα video για να δεις και συ όπως και οι υπόλοιποι τι ακριβώς εννοώ..... αλλά παρακαλώ πολύ .... περιορισμένα τα σχόλια για τη μουσική υπόκρουση χαχαχα, άλλωστε η μουσική πάει ανάλογα με τη διάθεση...

Τον Αύγουστο 2014, τα μικρά είναι στις κλούβες, τα αρσενικά σε ατομικά κλουβιά και τα θηλυκά σε άλλες κλούβες.

7. maria p

ωι ωι ωι ! :)

8. YannisK

YannisK PB Known Member

Πάντως τα καναρίνια δείχνουν να διασκεδάζουν με την μουσική υπόκρουση!

9. teopro

teopro PB New Member

τα καναρίνια δεν χρειάζονται κάποια ιδιαίτερα παιχνίδια για να είναι ευτυχισμένα , αν υπάρχει καθαριότητα , καλή και ποικίλα διατροφή (απο φρούτα και λαχανικά ) , και χώρο να πετούν θα είναι εντάξει ! (δεν χρειάζονται πολλα ξυλάκια μέσα στην κλούβα )

10. misalouris

Υπάρχει ποικιλία ... τώρα πέσαμε στο "παραδοσιακό" ... ξέρεις "Κράτα καημένε Όλυμπε"...

11. YannisK

YannisK PB Known Member

Τι διαστάσεις έχει η κλούβα Παναγιώτη;

12. smilenick

smilenick PB New Member

και φυσικα μπανιερες!

13. brand13

brand13 PB Member

Και στο δικό μου αρέσουν τα.... κλαρίνα! Α ρε Θεσσαλία...

14. Papadopoulos G

Papadopoulos G PB New Member

Χαχαχα.
    Φοβερή λύση παιδιά, την έχω δει από κοντά και μου έχει κάνει φοβερή εντύπωση. Έχει πολύ πλάκα και ανεβοκατεβαίνουν ασταμάτητα.

15. mxpf20

mxpf20 PB New Member

Πολύ ωραία η κούνια! Μιας και ετοιμάζομαι μες στην εβδομάδα να φτιάξω καινούργια κούνια για τα παιδια γιατί την χαλάσανε την παλιά. Είναι αγοραστή ή κατασκευή;

16. Papadopoulos G

Papadopoulos G PB New Member

Νομίζω μόνος του τα φτιάχνει, που να βρεις έτοιμα τέτοια;

17. misalouris

Ακριβώς... άλλωστε αυτά που φτιάχνουμε είναι καλύτερα γιατί εμπεριέχουν αγάπη ... και μάλιστα μεγάλη.

18. maria p

Δώσε μας τότε όποτε μπορείς κατασκευαστικό σχέδιο. Δύσκολο είναι;

19. misalouris

Δεν είναι και το ευκολότερο αλλά εγώ θα το κάνω.... απλά θέλω πίστωση χρόνου.

Μοιραστείτε

Φόρτωση...