Πως μπορώ να δώσω μπρόκολο στο καναρίνι;

Συζήτηση με θέμα Πως μπορώ να δώσω μπρόκολο στο καναρίνι;, που ξεκίνησε από TheBigL, στο Forum 'Διατροφή Καναρινιών' του PetBirds, 3 Μαρ 2015.

1. TheBigL

TheBigL PB Member

Φίλοι μου το μπρόκολο πως μπορώ να το δώσω στο καναρίνι μου?Πλύσιμο καλό και στέγνωμα?
    Τί άλλο θα μπορούσα να δώσω?

2. misalouris

misalouris PB Moderator Staff Member

Κάθε βρώσιμο για τον άνθρωπο χορταρικό, με κορυφαία τα άγρια, ραδίκι, πικραλίθρα, ζοχάρια, γλυστρίδα και διάφορα λαχανικά όπως πιπεριές, καρότο τριμμένο κλπ... είναι υπέρ πολύτιμα στη διατροφή τους. Αν προσθέσεις και το μήλο για τα σάκχαρα... είναι τέλεια...
    Τα πλένουμε σε μυλόξυδο και νερό... ή καλύτερα τα αφήνουμε λίγες ώρες μέσα σ' αυτό και αφού στραγγίξουν τα νερά ή ακόμη καλύτερα στεγνώσουν τα δίνουμε στους φίλους μας. Προσοχή όμως στις ποσότητες και στη συχνότητα.

3. maria p

maria p PB Supporter PBCP Contributor

Να προσθέσω απλώς ότι πιο πολύτιμα από τον ανθό του μπρόκολου είναι τα φύλλα του.

4. misalouris

Το οποίο και δεν ήξερα...

5. TheBigL

TheBigL PB Member

Το μαρούλι αν πλυθεί καλά κάνει?Και πόσο συχνά?

6. maria p

Μπορείς να δίνεις φυσικά αλλά δεν είναι κάτι σπουδαίο. Προτιμότερα τα σκούρα πράσινα χορταρικά, γενικά τα χόρτα εποχής και τα φρέσκα αρωματικά βότανα, ρίγανη, βασιλικός, θυμάρι, δενδρολίβανο. Τους αρέσουν κιόλας και είναι πολύ ωφέλιμα .

7. Myra

Myra PB Moderator Staff Member

Μαιντανο κανει να τους βαλουμε?Τους εβαλα απο μαι γλαστρα που εχω, και δεν γλωσσιασαν...

8. maria p

Τον έφαγαν δηλαδή; Κάνει, να ξέρουμε απλά ότι είναι διουρητικός μην τρομάξουμε αν δούμε υγρά στις κουτσουλιές.

9. Paianas

Paianas PB Known Member Article Writer

Να μην τους βάζεις.

10. misalouris

Θα μας πεις γιατί ή θα υιοθετήσεις το μυστήριο?

11. Paianas

Να αφήσω το Μιχάλη να απαντήσει ? :D

12. Myra

Τους εβαλα και αδιαφορησαν, ενω ΟΤΙ και να βαλω πανε και τρεχουν να το φανε..

13. maria p

Που είναι; Δεν "μυρίζει" θανατικό σήμερα και δεν έχει γούστο η παρέα μας να κάνει τις κασσάνδρειες προβλέψεις του :)

14. Paianas

Aν και οι απόψεις διίστανται, αν και ο κίνδυνος είναι ελάχιστος, εν τούτοις θα έλεγα να το αποφεύγουμε(κυρίως για τη δέσμευση του ασβεστίου). Υπάρχουν τόσα και τόσα άλλα φρούτα και πράσινα χόρτα-λαχανικά.
    Μετάφραση Google

15. misalouris

Σε κάθε νέο είδος της διατροφής ... πάνε διστακτικά... όταν το μάθουν θα δεις.

16. Myra

Τα φυλλα απο το μπροκολλο δεν τους τα ειχα ξαναβαλει ποτε... Τα σκισανε σημερα.. Γενικα εινια πολυ περιεργα και πανε σε οτι βαλω. Πιστευω οτι δοκιμασαν το μαιντανο και δεν τους αρεσε. Στον κηπο μου εχω απο αρωματικα βασιλικο, δυοσμο, λεβαντα,θυμαρι, ριγανη, δεντρολιβανο, μεντα, αρμπαροριζα. Θα κανουμε δοκιμες με τα πιο "συνηθη" που μπορουν να φανε.. Αλλα σιγα σιγα, δεν θελω πειραματα!

17. maria p

Και πάντα ένα-ένα δοκιμάζουμε νέα τρόφιμα.

18. Athinag

Athinag PB New Member

Εγω το μπροκολο το οποιο μιλαμε το ΤΣΑΚΙΖΕΙ δεν το πλενω γιατι δεν μπορω να το στεγνωσω. Το φυσαω και κοιταζω πάντα μηπως εχει τιποτα πανω του, χώματα και τα σχετικα, αλλα δεν το πλενω. Πειραζει?

19. TheBigL

TheBigL PB Member

Μην έχει ψεκαστεί με τίποτα.Λογικά καλό θα ήταν πλύσιμο

20. Athinag

Athinag PB New Member

Συμφωνω...τελικα ειναι προτιμοτερο να ειναι απλυτο ή οχι? Δινω συχνα μπροκολο. Αν ειναι να εχει διαρροια μετα και τετοια? Να το πλενω δηλαδη?

Μοιραστείτε

Φόρτωση...