Πως μπορω να μειωσω τις πιθανοτητες για ασπορα αυγα;

Συζήτηση με θέμα Πως μπορω να μειωσω τις πιθανοτητες για ασπορα αυγα;, που ξεκίνησε από Fotis_K, στο Forum 'Αναπαραγωγή Παπαγάλων' του PetBirds, 12 Ιουλ 2008.

1. Fotis_K

Fotis_K PB Known Member

γεια σας και παλι...πρωτη φορα απο τοτε που γραφτηκα δεν μπηκα για μια μερα...θελω να σας ρωτησω πως μπορω να μειωσω τις πιθανοτητες για τα ασπορα αυγα των παπαγαλων μου!(Lovebirds)και που μπορει να ευθυνεται το γεγονος οτι κανουν ασπορα αυγα?

2. Βασιλης

Βασιλης PB Member

Για τα άσπορα αυγά μπορεί να ευθύνονται 4 πράγματα.
    1ον. Μικρή ηλικία αρσενικού ή απειρία πουλιών. Σε αυτήν την περίπτωση απλά υπομονή να γίνουν ώριμα αναπαραγωγικά τα πουλιά σου.
    2ον. Μη προετοιμασία των πουλιών. Πριν την αναπαραγωγή πρέπει να ενισχύουμε τα πουλιά με βιταμίνες κυρίως στη διατροφή τους. Πουλιά που τρέφονται μόνο με σπόρους πιθανών να έχουν έλλειψη σε βιταμίνη Ε και να παρουσιάζουν υπογονιμότητα .
    3ον. Κλαδιά που δεν είναι καλά στερεωμένα και κουνιούνται. Πρόσεξε τα κλαδιά στο κλουβί, αν κουνιούνται πολύ ίσως ο αρσενικός να βατεύει αλλά να μην υπάρχει πραγματικά επαφή.
    4ον. Τα πουλιά ή ένα από αυτά να είναι υβρίδιο. Πολλά υβρίδια είναι στείρα και δεν μπορούν να δώσουν απογόνους.
    Βασικό είναι να έχουμε δει τα πουλιά να ζευγαρώνουν. Υπάρχει πάντα η πιθανότητα η θηλυκιά να κάνει αυγά αλλά ο αρσενικός να μην είναι πυρωμένος με αποτέλεσμα άσπορα αυγά.

3. Fotis_K

Fotis_K PB Known Member

τα εχω δει να ζεγαρωνουν απειρες φορες μικρα δεν ειναι το ενα ειναι 3 χρονων και το αλλο ειναι 2!παχαινουν παρα πολυ και νομιζω φταιει οτι το μειγμα σπορων που τους παιρνω εχει πολλουν ιλιοσπορους!μου ειχαν βγαλει σε μια γεννα 2 μωρα!συνυθως κανει 5 αυγα μια φορα εκανε τεσσερα ακι στην τελευταια της εξι που ηταν ολα ασπορα!τωρα τα εχω σε ενα κλουβο για να πετανε και να αδυνατησουν που ειναι 80x60x60!αα να σημειωσω οτι ειναι lovebirs!οσο για τις βιταμινες να τους παρω πολυβιταμινες και βιταμινη Ε?(ετσι τα ζηταω?)

4. Fotis_K

Fotis_K PB Known Member

Επισης αυτο που εχω προσεξει με την θυληκια ειναι οτι δεν πεταει καθολου!μονο σκαρφαλωνει για να παει καπου!μονο αν την τρομαξω παει σε αλλο κλαδι!

5. Βασιλης

Βασιλης PB Member

Η παχυσαρκία είναι λόγος χαμηλής γονιμότητας. Οπότε άστα λίγο καιρό σε μεγάλο χώρο και με φτωχό μείγμα σε λιπαρούς σπόρους και μετά καλή προετοιμασία για αναπαραγωγή. Εγώ θα τα ξαναέβαζα την άνοιξη μιας και είναι οι πιο ιδανικές συνθήκες τότε. Για το θηλυκό που δεν πετάει παρά μόνο σκαρφαλώνει μην ανησυχείς, σε όλα τα Lovebirds αρέσει το σκαρφάλωμα σαν τρόπος μετακίνησης. Πάλι σε μεγάλο χώρο με πολλά παιχνίδια θα ρυθμιστεί το βάρος της.

6. Fotis_K

Fotis_K PB Known Member

εγω σκεφτομουν να τα βαλω το σεπτεμβριο γιατι οταν περισυ τα εβαλα τετοια εποχη ειχα νεοσσους!

7. Βασιλης

Βασιλης PB Member

Αν είναι ξεκούραστα, αδύνατα και σε καλή φόρμα μπορείς πιστεύω. Εγώ πάντως θα προτιμούσα να τους δώσω παραπάνω χρόνο. Φυσικά τα πουλιά εσύ τα έχεις και τα ξέρεις και τα παρατηρείς οπότε και ξέρεις καλύτερα. Καλή επιτυχία εύχομαι όποτε και αν τα βάλεις.

8. Fotis_K

Fotis_K PB Known Member

οκ!ευχαριστω πολυ βασιλη!

Μοιραστείτε

Φόρτωση...