Πως μπορω να μαθω τα πουλια μου στον ηλιο;

Συζήτηση με θέμα Πως μπορω να μαθω τα πουλια μου στον ηλιο;, που ξεκίνησε από franki, στο Forum 'Φροντίδα Διαμονή Καναρίνιων' του PetBirds, 24 Μαϊ 2009.

1. franki

franki PB New Member

καλησπερα παιδια,πριν απο κανενα μηνα εχασα ενα απο τα καναρια μου και μαλιστα ηταν πολυ βροντοφωνο.εγινε ξαφνικα οταν εβγαλα την κλουβα εξω στον ηλιο για να την καθαρισω.το πουλι ξαφνικα ζαλιστικε επεσε απο το κλαδι και την επομενη μερα ειχε φουσκωσει το κεφαλι του και πεθανε.το ιδιο επαθα και σημερα με ενα καναρινι ευτυχως το προλαβα στο 2λεπτο.τι μπορει να φταιει και τι μπορω να κανω γι'αυτο?ωστε να αντεχουν στην λιακαδα?

2. Βασιλης

Βασιλης PB Member

Να τα βγάζεις απόγευμα και με μαλακές κινήσεις χωρίς να τα τρομάζεις. Τα πουλιά το πιο πιθανό έπαθαν σοκ από την απότομη αλλαγή στο φως ή από απότομη μετακίνηση. Αυτό δεν είναι κάτι που μπορούν να συνηθίσουν, πρέπει εμείς να σεβαστούμε τις ευαισθησίες τους.

3. franki

franki PB New Member

δηλαδη βασιλη μονο απογευμα μπορω?σκεφτομουν να τα βγαζω το πρωι πριν ξημερωσει για τα καλα.τι λες μπορω?ευχαριστω εκ των πρωτερων.

4. ασ τα εχεις συνεχεια εξω,αν αυτο δεν γινετε και η κλουβα δεν εχει σκεπη τοτε καλο ειναι να βαλεις κατι για να μην τα χτυπα ο ηλιος στο κεφαλι,ενα κομματι χαρτονι,η κατω απο ενα δεντρο.

5. Βασιλης

Βασιλης PB Member

Ακόμη καλύτερα, αλλά να μην βγαίνουν από ένα λιγότερο φωτισμένο και δροσερό χώρο κατευθείαν στον ήλιο και τη ζέστη. Αυτό είναι επικύνδινο. Και πάντα με ήρεμες κινήσεις για να μην τρομάζουν.

6. franki

franki PB New Member

ωραια,σας ευχαριστω παιδια.

7. Tweety

Tweety PB New Member

Ενα απο τα αρσενικα μου εχει παρομοιο προβλημα:οταν τον βγαζω εξω στη βεραντα κανει ενα βραχνιασμενο τιτιβισμα και λιποθυμα.Προτιμω λοιπον να μην τον βγαζω εξω.Μαλλον φταιει η αποτομη αλλαγη περιβαλλοντος.

Μοιραστείτε

Φόρτωση...