Πως μπορω να κανω το παπαγαλακι μου να με εμπιστευτεί;

Συζήτηση με θέμα Πως μπορω να κανω το παπαγαλακι μου να με εμπιστευτεί;, που ξεκίνησε από Σταυρος3, στο Forum 'Φροντίδα, Εκπαίδευση Παπαγάλων' του PetBirds, 16 Ιουλ 2009.

1. Σταυρος3

Σταυρος3 PB New Member

Μηπως μπορει καποιος να μου πει πως μπορω να κανω το παπαγαλακι μ να με εμπιστευτη?
    Δεν ξερω αλλα μπορει να κανω κατι λαθος γι'αυτο και ζηταω την βοηθεια σας!
    Τι λιχουδιες,τι ηρεμα του μιλαω ακομα και μεγαλο κλουβι και παιχνιδια αλλα τιποτα.
    Λες και εχει αλτσχειμερ.. το βραδυ ηρεμη,το χαιδευω.. και το αλλο πρωι ουτε να το αγγιξω δεν με αφηνει!εξαλλο..επιθεση στο δακτυλο!
    Οποιος μπορει να με βοηθηση με δικες του εμπειριες ειμαι ολος αυτια!:(:)((

2. kwnstantina

kwnstantina PB New Member

Πόσο καιρό το έχεις?

3. ShadyLady

ShadyLady PB Member Article Writer

Σταύρο, επειδή του μιλάς γλυκά και ήρεμα και του δίνεις λιχουδιές με το χέρι σου δεν σημαίνει ότι θα δεις σύντομα την διαφορά. Δεν γίνεται το "θαύμα" απ' τη μια μέρα στην άλλη. Απαιτείται χρόνος, για να φτάσουμε στο επιθυμητό αποτέλεσμα. Συνέχισε την προσπάθεια και δεν θα χάσεις...

Φυσιολογική αντίδραση. Κάθεται ήρεμο να το χαϊδέψεις, γιατί είναι βράδυ... είναι κουρασμένο και θέλει να κοιμηθεί.

Δεν βγαίνει όμως κάτι με το να το χαϊδεύεις, όταν αυτό δεν μπορεί να αντισταθεί, λόγω κούρασης. Δεν χρειάζεται να πιέζεις το πουλάκι, γιατί μόνο το επιθυμητό αποτέλεσμα δεν θα έχεις. Πήγαινε με τον ρυθμό του, αν θες να δεις διαφορά...

4. vas

vas PB New Member

οντως η ερωτηση της Κωνσταντινας ειναι αρκετα σημαντική.ποσο καιρο το εχεις?τι ηλικια εχει το πουλακι?αν το ειχες απο μικρο μεσα στο κλουβι ξερω γω και τωρα εχει φτασει 6 χρονων κ τωρα σου ηρθε να το εξημερωσεις ... θα χρειαστεις πολυ καιρο.

5. Σταυρος3

Σταυρος3 PB New Member

Ο ρυθμος του ειναι μην με πειραζεις.. το εχω 20 μερες τωρα.
    Το πουλι ειναι ενος χρονον.
    Και ηταν στρεσσαρισμενο οταν το πηρα,αλλα του πηρα σταγονες και του εβαζα για 5 μερες.
    Αρχιζω να χανω την υπομονη μου,μαλλον θα αρχισω να μην ασχολουμε αλλο μαζι του.
    Περιμενω πως και πως να σχολασω απο τη δουλια και να ειμαι μαζι του...
    καθε πρωι το βγαζω εξω στο μπαλκονη να ακουη τα αλλα πουλια με φρεσκο νερακι και κουβεντουλα ηρεμη και παω για δουλια.
    Μολις ερθω παλι του μιλαω και το βαζω μεσα στη δροσια του αιρ κον.
    Και μολις παω να το χαιδεψω μπαμ και τιποτα...
    Μηπως δεν υπαρχη περιπτωση να τα καταφερω?? ανησηχω και χανω το κουραγιο μου!

6. κωστας.κ

κωστας.κ PB New Member

Σταυρο πρωτον: Το εχεις παρα πολυ λιγο καιρο και δευτερον: Ειναι ηδη ενος χρονου. Η μοναδικη λυση κατα την γνωμη μου ειναι να συνεχισεις με πολυ υπομονη, αγαπη και στο τελος θα δικαιωθεις! Θελει πολυ, πολυ υπομονη.

7. Fotis_K

Fotis_K PB Known Member

Μα το εχεις μονο 20 μερες.Κανε λιγη υπομονη-δεν ειναι ρομποτ.Μερικα πουλια εμπιστευονται το αφεντικο τους αμεσως, αλλα τους παιρνει λιγο χρονο μεχρι να συνηθησουν κι αλλα δεν εκπαιδευονται ποτε.

Σε καθε περιπτωση πρεπει να κανεις υπομονη.Αν δεν την εχεις μαλλον διαλεξες λαθος "χομπι"

8. antonis1996

antonis1996 PB New Member

20 μερες ειναι παρα παρα πολυ λιγες για να εκπαιδευτει.εγω εχω ενα καναρινι πολυ ηρεμο δηλαδη εχει κανει αρκετες προοδους και το εχω περιπου 20 μερες,δεν εχει ανεβει στο χερι μου ακομα!;)

9. mariah

mariah PB Member

Μονο 20 μερες???Πολυ λιγο διαστημα...εγω 9 μηνες εχω τα δικα μου και ακομα φοβουνται.Και μην ξεχνας το πουλι δεν ειναι εξημερωμενο.Δεν ειναι μαριονετες τα πουλια!

10. Σταυρος

Σταυρος PB New Member

εγω που εχω 2 μαζι στο ιδιο κλουβι πως θα τα μαθω να ανεβαινουν στο χερι μου??

11. καλη επιτυχια να προσεχεις το ερ κοντισιον να μην χτιπαει πανω στο πουλακι

12. Σταυρος

Σταυρος PB New Member

τα εχω εξω και τα παω μεσα για να τα καθαρισω και για άλλα πραγματα α και κατι ακομα ποση ωρα πρεπει να κρατα η εκπαιδευση??

Μοιραστείτε

Φόρτωση...