Πως καταλαβαίνω την ηλικία;

Συζήτηση με θέμα Πως καταλαβαίνω την ηλικία;, που ξεκίνησε από morpheas, στο Forum 'Γενικά για Ιθαγενή Πουλιά - Υβρίδια' του PetBirds, 7 Μαρ 2008.

1. morpheas

morpheas PB New Member

θα ηθελα αν ξερει καποιος να μου πει πως καταλαβαινω ποσο χρονων η μηνων ειναι ενας λουγαρος. Ο δικος μου ειναι αρσενικο. Μου ειπαν στο μαγαζι που το αγορασα οτι οσο πιο μικρο ειναι το μαυρο σημαδι κατω απο το λαιμο του τοσο πιο νεαρο ειναι το πουλι. Αληθευει? Επισης, μου ειπαν οτι ζει 15 χρονια. Ειναι αληθεια?
    Σας ευχαριστω εκ των προτερων!

2. astrapogiannos

astrapogiannos PB Member

φιλε μου για την ηλικια του πουλιου αν δεν υπαρχει δαχτυλιδι εκτροφειου,δεν μπορει κανενας μα κανενας να στην πει,οτι σου πει θα ειναι ψεμμα μεγαλο,τωρα για την διαρκεια της ζωης του οσο πιο καλα το περιποιησε τοσο πιο πολυ θα ζησει

3. morpheas

morpheas PB New Member

Σε ευχαριστω που μου απαντησες! Να εισαι καλα!

4. ftakis

ftakis PB New Member

για την ηλικια ενος πουλιου δε ξερω πως την καταλαβαινεις.
    ισως απο τους ροζους στα ποδια:(
    παντως μπορω να σου πω οτι ενα καρδερινοκαναρο που ειχα πεθανε στα 14 χρονια του.

5. astrapogiannos

astrapogiannos PB Member

οι ροζοι στα ποδια τακη δεν λενε τιποτα απολυτως,για τον εξης λογο,αν εχουμε ενα νεαρο πουλι,του 2007 ας πουμε,και παθει ποδαγρα τα ποδια του θα γινουν λες και ειναι 60 χρονων οποτε μην ψαχνεις σε λαθος δρομο,δεν βρισκεται η ηλικια οπτικα

6. Georgina

Georgina PB Known Member PBCP Contributor

Μαρία, η ηλικία των ανήλικων αγρίων πουλιών , δηλαδή τα πουλιά κάτω του έτους, φαίνεται κατά προσέγγιση βέβαια, απο τον χρωματισμό του φτερώματός του . Για να τα ξεχωρίσει βέβαια κανείς απαιτείται αρκετά μεγάλη παρατηρητικότητα και εμπειρία.

Αν το λουγαρό σου έχει μαύρο σημάδι κάτω από τον λαιμό του είναι σίγουρα πάνω από χρόνο, χωρίς να μπορώ να σου προσδιορίσω με ακρίβεια. Οσο για τον μέσο όρο ζωής των πουλιών αυτου του είδους, εξαρτάται κυρίως από τις συνθήκες διαβίωσης και διατροφής του!

7. ftakis

ftakis PB New Member

ναι σιγουρα ετσι ειναι,αλλα συνηθως τα μεγαλα σε ηλικια εχουν λιγο πιο''χοντρα'' ποδια.
    την ακριβη ηλικια κανενας δεν μπορει να την ξερει.

Μοιραστείτε

Φόρτωση...