Πως και γιατι εχουν τα καναρινια ασθμα;

Συζήτηση με θέμα Πως και γιατι εχουν τα καναρινια ασθμα;, που ξεκίνησε από aslihan, στο Forum 'Ασθένειες Καναρινιών' του PetBirds, 1 Αυγ 2008.

1. aslihan

aslihan PB New Member

το άσθμα προέρχεται απο κάποια λάθει που κάνει ο εκάστοτε εκτροφεας, είναι γενετικό η κληρονομικό ?

και πως μπορουμε να μιωσουμε τις πιθανοτητες?

2. 8520

8520 PB New Member

έχω ακουσει ότι είναι γενετικό. Μου είπε o petshopας ότι εμφανίζεται ποιο πολλες φορες στα κοκκινα καναρίνια.

3. Αλεξία

Αλεξία PB New Member

Δεν ξέρω αν είναι γενετικό η κληρονομικό αλλά αυτό που έχω ακούσει εγω είναι οτι το
    άσθμα μπορεί να εξελιχθεί και σε μόνιμη κατάσταση αν δεν κάνεις σωστή και έγκειρη θεραπεία.

4. aggel

aggel PB New Member

και για το ασθμα με ποιο φαρμακο αντιμετωπιζεται μπορει να πεθαναι κανενα πτηνο απο το ασθμα???

5. Dimitra94

Dimitra94 PB New Member

Υπαρχουν κατι σταγονες που βαζεις μεσα στο νερο και το πινει και του βαζεις οσες σταγονες πρεπει(οσες σου πει ο πτηνιατρος)...Νομιζω πως ναι,μπορει καποιο καναρινι να πεθανει απο ασθμα...

6. SAKIS_X

SAKIS_X PB New Member

Καλημέρα

το άσθμα δεν είναι ασθένια αλλά μια έκφραση για να περιγράψουμε ένα σύνδρομο.
    Μπορεί να οφείλετε σε:
    1. κρύωμα
    2. μύκητες και βακτήρια
    3. ακάρεα
    4. χημικές ουσίες
    κλπ

Η ποιό συνηθισμένη πρακτική είναι να δίνουμε μια γενική αντιβίωση και πολυβιταμίνες για να ενισχύσουμε τον οργανισμό του πουλίου. Κλασικό τέτοιο σκεύασμα είναι της εταιρείας ΤΑΦΑΡΜ.

Δεν νομίζω τα κόκκινα καναρίνια να είναι ποιό ευαίσθητα, απλά τα καναρίνια εισαγωγής λόγω μεταφοράς, συνοστισμού κλπ, εξασθενεί ο οργανισμός τους και είναι ποιό ευάλωτα σε ασθένειες.

7. aggel

aggel PB New Member

το ασθμα ειναι μεταδοτικο ναι ήοχι???

8. Stavros

Stavros PB Administrator Staff Member

1. Όχι
    2. Ναι
    3. Ναι
    4. Όχι

Μοιραστείτε

Φόρτωση...