Πως καθαρίζουμε τη μύτη του κοκατίλ;

Συζήτηση με θέμα Πως καθαρίζουμε τη μύτη του κοκατίλ;, που ξεκίνησε από axbax, στο Forum 'Φροντίδα, Εκπαίδευση Παπαγάλων' του PetBirds, 25 Σεπ 2009.

1. axbax

axbax PB New Member

Καλημέρα μηπως ξερει κανεις πως καθαρίζουμε τιν μύτη του κοκατίλ;

2. sarpijk

sarpijk PB New Member

να την καθαρισεις απο τι?

3. Φοίβος

Φοίβος PB Supporter Article Writer

Εννοεις το ραμφος η τα ρουθουνια? Τι εχει? ;

4. axbax

axbax PB New Member

Πρι απο ενα χρονο πηγα στην γερμανια και τον αφησα στον ξαδερφό μου. Ο Κοκος στενοχωρήθηκε και επεσε σε καταλθηψη και ειχε τον χαρο στο τσεπάκη του. Γυρισα και τον βρήκα τεζα. Ουτε να πατησει στα ποδια του δεν μπορουσε. Σήμερα, μετά απο ενα χρόνο, με πολύ φροντιδα και αγάπη κατάφερα να τον επαναφέρω. Μιλάει, (το ονομα του λεει) σφυρίζει, ειναι φυσιολογικος, αλλά δεν κουναει τα δακτιλα των ποδιών του. Με αποτέλεσμα να μην μπορει να καθαρίσει τα ρουθούνα της μύτης του. Δεν μπορω να περιγράψω με λόγια το τι περασα. Και οχι τιποτα άλλο, στα πετ σοπ, μου τον ειχαν ξεγραμμένο. Δεν με βοηθησαν καθόλου.

5. Stavros

Stavros PB Administrator Staff Member

Τα pet shop υπάρχουν για να πουλούν ζώα η προϊόντα για τη φροντίδα των ζώων. Μπορείς να πάρεις από εκεί κάποιες βασικές οδηγίες για τη φροντίδα τους αλλά δεν μπορείς να βασιστείς σε γνωματεύσεις και θεραπείες. Τουλάχιστον όχι υπεύθυνα.

Το έχεις πάει σε κάποιο γιατρό; Αν ναι, τι σου έχει πει;

Η κατάσταση που περιγράφεις θα μπορούσε να έχει κάποια σχέση με αυτό; https://petbirds.gr/articles/Σπαστική-παράλυση-ποδιών-στους-παπαγάλους-spastic-leg-paralysis.307/

6. axbax

axbax PB New Member

δεν το πήγα σε κανενα γιατρο που θα βρω;

αυτην την ασθένεια πως θα την καταπολεμήσω;

7. anatoly

anatoly PB Member

8. Φοίβος

Εγω παντως δεν εχω δει παπαγαλο να χωνει τα δαχτυλα του για να καθαρισει τη μυτη του. Αυτο μου θυμιζει ανθρωπους... :cool:

9. melagio80

melagio80 PB Member

Εμενα Ανεστη το καταφερε και μαλιστα δε μπορουσε να το βγαλει...:rolleyes:

10. Φοίβος

Ιωαννα εχω την εντυπωση πως κατι τετοιο γινεται κατα λαθος. :confused: Κι ο δικος μου καθαριζει συνεχως το προσωπο του και τα δαχτυλα του και ποτε δεν τον εχω δει να τα βαζει μεσα στα ρουθουνια του, ακομη κι οταν ηταν αρρωστος κι αυτα ειχαν βουλωσει. Τι να πω βεβαια, ισως ειναι κατι που απλα δεν εχω συναντησει ως τωρα. Αν βρειτε καπου κατι να διαβασουμε θα ηταν ενδιαφερον, εγω εριξα μια γρηγορη ματια και δεν βρηκα..

11. melagio80

melagio80 PB Member

Ναι,μπορει να εχεις δικιο Ανεστη και να το καταφερε κατα λαθος!
    Αλλα και το Γιουτζι εβλεπα πως εβαζε στην τρυπουλα το νυχι του!

12. Φαμπιο

Φαμπιο PB Member

Κι ο Ρουλης(κοκατιλ)το κανει καμια φορα και με ανατριχιαζει!

13. Άλκηστη

Άλκηστη PB New Member

και η κοκο και ο πεπε τα κοκατιλ μου αλλα και Lovebirds μου το κανουν
    και δεν μπορω να πω οτι ειναι τοσο ευγενικο ! χιχι :):D

Μοιραστείτε

Φόρτωση...