Πως θα φαει φρουτα το κοκατιλ μου;

Συζήτηση με θέμα Πως θα φαει φρουτα το κοκατιλ μου;, που ξεκίνησε από ΜΙΧΟΣ, στο Forum 'Διατροφή Παπαγάλων' του PetBirds, 8 Οκτ 2009.

1. ΜΙΧΟΣ

ΜΙΧΟΣ PB New Member

καλησπέρα!έχω ένα κοκατιλ περίπου μια εβδομάδα..και θέλω να ρωτήσω όταν λέτε πως τους δίνετε φρούτα να φάνε πως τα σερβίρεται??έδωσα στον καμπινι σταφύλι σε κομμάτια και κόκκινη πιπεριά(όχι την καυτερή)και ούτε που τα κοίταξε!μήπως είναι νωρίς ακόμα από θεμα εξοικειωσης?Ευχαριστω!

2. Φοίβος

Φοίβος PB Supporter Article Writer

3. Wind-sa

Wind-sa PB Member

κόψε σε ενα πιατάκι σε κομμάτια διάφορα φρούτα και λαχανικά και βάλε λιγα σποράκια απο πάνω.

Συνημμένα Αρχεία:

4. kwnstantina

kwnstantina PB New Member

Απ' ότι έχω καταλαβει από τα δικά μου, σε κοκατιλάκια που τρώνε ως τώρα μόνο σπόρους, οι οποίοι δεν έχουν έντονη γεύση, δεν τρώνε τροφές πολύ γλυκές ή πολύ ξινές...Τέλος πάντων με έντονη γεύση...π.χ. πορτοκάλι
    Το λέω αυτό γιατί μια μέρα που ο πούλος δοκιμασε νεκταρίνι, σκούπισε τη γλώσσα του στο χαρτάκι που τους έχω για παιχνίδι... Γιαυτό τρώνε μόνο σπανάκι και μαρούλι...:(

5. Wind-sa

Wind-sa PB Member

τα δικιά μου τρώνε μήλο, αχλάδι, μαρούλι, λάχανο, καρότο... Ο Cockatiel τρώει και καρπούζι, μισεί το πορτοκάλι... Το Love Bird κάπου καπου τρώει πορτοκάλι ή φλούδα πορτοκαλιού... αλλα πολυ λίγο.

γενικά τουσ προσφέρω συχνά άγουρη, κολοκύθι, πιπεριά, σταφύλι, μπανάνα κι άλλα...όμως δεν εχω παρατήσει να τρώνε αυτά...

6. kwnstantina

kwnstantina PB New Member

Εγώ δεν μπορώ να καταλάβω γιατί δεν δοκιμάζουν τα δεκάδες φρούτα και λαχανικά που τους έχω βάλει, αλλά μόλις είδαν το μαρούλι ή το σπανάκι έπεσαν πάνω του...:mad:
    Μιχο κάνε αυτό που σου είπε ο/η Wind-sa... Τις περισσότερες φορές πιάνει επειδή τα προσελκύει το χρώμα των διάφορων λαχανικών..

7. Φοίβος

Φοίβος PB Supporter Article Writer

Νομιζω πως το καθε πουλι εχει τις δικες του προτιμησεις οπως γινεται με ολα τα ζωα. Το δικο μου κοκατιλ λατρευε το πορτοκαλι, ηταν απο τα ελαχιστα φρουτα που ετρωγε. :)

8. ΜΙΧΟΣ

ΜΙΧΟΣ PB New Member

τσακισε παντος την κοκκινη πιπερια σημερα!εφαγε και λιγο σταφιλι!νομιζω ο καλυτερος τροποσ ειναι η δοκιμη!

9. δάγκας

δάγκας PB New Member

Εγώ βάζω στα κοκατίλ μου φρούτα λιωμένα με φρυγανια.

10. Ladonna

Ladonna PB New Member

κάποιους τους βοήθησε το να κρεμάσουν κομμάτια φρούτου από ένα σπάγκο, σαν να ήταν παιχνίδι. έτσι έτρωγαν παίζοντας.

11. Mimiscockatiel

Mimiscockatiel PB New Member

Εμένα το κοκατιλ μου του έχω δώσει διάφορα φρούτα και λαχανικά, όπως βερίκοκο, λάχανο και μήλο δεν τα άγγιξε καθόλου... Μόνο το μαρούλι και το φύλλο από το κουνουπίδι τρώει πού είναι πράσινο. Ο,τι δεν είναι πράσινο δεν το αγγίζει...

12. Mimiscockatiel

Να ρωτήσω.... Αυτό το μηνιαίο πρόγραμμα καλό είναι να το εφαρμόζω; 1977378_275140375983381_1132484268_n.jpg

13. Stavros

Stavros PB Administrator Staff Member

Έχει αυγό μέρα παρά μέρα και φυσικές τροφές. Κακό δεν κάνει. Τήρησε το ως βάση, όχι ως ευαγγέλιο. Συμπλήρωνέ το συνεχώς με νέες τροφες.

14. Mimiscockatiel

ναι αυτο εννοειται οτι θα του βαζω ποικιλια απο φρουτα και διαφορες εναλλαγες...! αντε να δουμε.Τωρα του εβαλα κομμενο μηλο με φρυγανια και σπορακια και κοιτουσε μολις το εβαλα και πηγε κατευθειαν να φαει αλλα επιλεγει και τρωει μονο την φρυγανια και τα σπορια. Το μηλο καθολου...:(

15. maria p

maria p PB Supporter PBCP Contributor

Εντάξει είναι, μόνο όταν δίνουμε σκορδόνερο το δίνουμε 3 συνεχόμενες μέρες όχι σπαστές, το ίδιο και το μηλόξυδο. Κατά τα υπόλοιπα μια χαρά.
    Εσύ δίνει και κάποτε θα φάει, αργότερα θα περιμένει να δει τι καλό του έχεις. :)

16. Mimiscockatiel

Το σκορδονερο που του εβαλα σημερα δεν πολυηπιε! μηπως επειδη του βρωμαει;

17. maria p

maria p PB Supporter PBCP Contributor

Όχι δεν έχουν θέμα , δεν τους μυρίζει, είναι διαφορετική η αίσθησή τους από την δική μας. Δεν πίνουν και πολύ νερό αυτά τα πουλάκια, 2-3 φορές την ημέρα και πολύ λέω.

Μοιραστείτε

Φόρτωση...