Πως θα ξεχωρισω αν ειναι θηλικα η αρσενικα τα lizard μου;

Συζήτηση με θέμα Πως θα ξεχωρισω αν ειναι θηλικα η αρσενικα τα lizard μου;, που ξεκίνησε από toliasp, στο Forum 'Γενικά για Καναρινια' του PetBirds, 25 Ιουν 2008.

1. toliasp

toliasp Banned

ξερετε Πως θα ξεχωρισω αν ειναι θηλικα η αρσενικα τα lizard μου???
    εχω 2 που διαφερουν τα 2 φυλα?απο κατω δεν καταλαβενω παντος μιας και ειμαι νεος σε αυτα..εχω ακουση για το χρωμα στο κεφαλη ισχυει οτι εαν εχει κιτρινο ειναι θηλικο και εαν δεν εχει ειναι αρσενικο??

ευχαριστω

2. Kostas21

Kostas21 PB Member

Μονο αν τα δεις απο κατω μπορεις να καταλαβεις τι φυλλο.Δες αυτο Αναγνώριση φύλου στα καναρίνια θα καταλαβεις σιγουρα.Οσο για το αυτο που καταλαβαινεις το φυλο των lizard με το χρωμα δεν ισχυει.

3. valantis1

valantis1 PB New Member

Θα συμφωνησω με τον Κωστα. Δεν νομιζω να υπαρχει καναρινι που να ξεχωριζεις το φυλο του απο το χρωμα αν δεν κανω λαθος.
    Αν κανω παρακαλω διορθωστεμε.

4. inca1099

inca1099 PB Member Article Writer

Παρακαλώ οι απαντήσεις που δίνεται να έχουν κάποια βάση. Το πουλί που έχεις στο αβαταρ σου Βαλάντη είναι αρσενικό ;)

5. thanmar78

thanmar78 PB New Member

Φίλε μου θέλω να σου πω πως κανένα καναρίνι θέσεως όπως είναι το λιζαρ, νοριτς, μπορντερ (εκτός από το γερμανικό σκουφάτο και αυτό με κάποιες εξαιρέσεις) δεν μπορείς να ξεχωρίσεις το φύλλο του από το χρώμα. Τα μόνα πουλιά που ξεχωρίζουν από το χρώμα είναι τα καναρίνια χρώματος και συγκεκριμένα τα μοζαϊκ και αυτά όμως μόνο όταν βαφτούν καταλαβαίνουμε τη διαφορά δηλαδή μετά απο 90 μέρες περίπου.
    Ελπίζω να βοήθησα.

Φιλικα

6. THODORIS1982

THODORIS1982 PB New Member

και τα ενηλικα μαλινουα ξεχωριζουν απο το κεφαλακι τους.Στα κιτρινα τα αρσενικα εχουν κιτρινο κεφαλι εντονο ενω στα θυληκα το κεφαλι ειναι πιο θαμπο το κιτρινο τινει προς το λευκο

Μοιραστείτε

Φόρτωση...