Πως θα ξεκιναω την ημερα με το green cheek conure;

Συζήτηση με θέμα Πως θα ξεκιναω την ημερα με το green cheek conure;, που ξεκίνησε από Steliosss, στο Forum 'Φροντίδα, Εκπαίδευση Παπαγάλων' του PetBirds, 17 Ιουλ 2009.

1. Steliosss

Steliosss PB New Member

σε λιγες μερες παιρνω τον νεο μου παπαγαλο green cheek conure. ειναι μωρο ταισμενο στο χερι και ερχεται απο ροδο. θα το κανω 3 ταισματα μου ειπε. μπορει καποιος να μου δωσει συμβουλες για το πως θα ξεκιναω την ημερα με το green cheek? δηλ τι ωρα ξυπναει τι θα του δινω για φαγητο το πρωι το μεσημερι το απογευμα το βραδυ ποσες φορες θα το βγαζω απο το κλουβι του ευχαριστω.

2. Φαμπιο

Φαμπιο PB Member

Ο εκτροφεας δεν σου εδωσε καταλληλες οδηγιες;

Δεν σου ειπε τι το ταιζει;
    Τι μαρκα;

3. Steliosss

Steliosss PB New Member

οχι τιποτα μονο σπορους ακομα δε μου ειπε

4. anatoly

anatoly PB Member

καλως να το δεχτεις καταρχην!:)
    Δεν καταλαβα ομως, θα το ταιζεις εσυ κρεμα;ή εχει "απογαλακτιστει" κ μας ρωτας τι μαρκα σπορους να του δινεις;;

5. Steliosss

Steliosss PB New Member

θα τον δινω κρεμα για 3 μερες

αν ξερεις για αυτα τα πουλια δωσε μου πληροφορειες για το πως θα το περιποιουμε γενικως

6. anatoly

anatoly PB Member

ποσο μηνων ειναι;τρωει καθολου σπορους ή πελλετς;
    ή μονο κρεμα;

7. Steliosss

Steliosss PB New Member

μου ειπε σε 10 μερες θα αρχισει σπορους.

8. anatoly

anatoly PB Member

Τελευταία επεξεργασία από moderator: 10 Ιουλ 2016
  9. Φοίβος

Φοίβος PB Supporter Article Writer

Εγω πιστευω πως την ημερα που θα σε ειδοποιησει οτι σου τον στελνει καλο ειναι να τον παρεις ενα τηλεφωνο να τον ρωτησεις ολα αυτα που θελεις για το πουλι. Αυτος ειναι πιο ειδικος απο εμας να σου απαντησει σε οτι σε απασχολει για το συγκεκριμενο πουλι. Εξαλλου δικο του ειναι μεχρι την ημερα που φευγει απο αυτον και αυτος ξερει καλυτερα ωστε να αποφυγεις καθε πιθανη δυσκολια. ;)

10. Steliosss

Steliosss PB New Member

οκ πολυ καλο . το πρωι τι το δινουμε να φαει και γενικως αλλο το πρωι το μεσημερι και το βραδυ

εχεις δικιο ευχαριστω οκ

11. anatoly

anatoly PB Member

ναι, αλλα η μεταβαση στους σπορους δεν μπορει να γινει απο τη μια στιγμη στην αλλη, φαντασου ενα μικρο μωρο απο κει που τρωει κρεμα να του δωσεις ξαφνικα μια μπριζολα, π.χ.!

πρεπει σιγα σιγα να μαθει κ μαθαινουν βλεποντας αλλα πουλια δηλ. κυριως τους γονεις τους

εχεις ξαναταισει παπαγαλο;
    ολα αυτα που ρωταω κ λεω εχουν σκοπο μονο να αποκτησουμε μια ολοκληρωμενη εικονα της καταστασης για να μπορεσουν τα μελη να σε καθοδηγησουν:)

Αν κ το καλυτερο σαφως ειναι να κανεις αυτο που σου λεει ο Ανεστης (Φοιβος)!:)
    Εγω ακομη θα σου ελεγα να περιμενεις λιγες ημερες ακομη κ να τον παρεις αφου απογαλακτιστει!:)

12. Steliosss

Steliosss PB New Member

οκ θα μιλησω και με τον εκτρωφεα καλα λες

13. Sissy

Sissy PB Senior Member

Συμφωνω!

14. Steliosss

Steliosss PB New Member

οκ παιδια για να το λετε μαλλον αυτο θα κανω

15. anatoly

anatoly PB Member

Στελιο απο τη στιγμη που ειναι ταισμενο στο χερι θα ειναι ημερο αρκει βεβαια να ασχολεισαι μαζι του, καλυτερα μην το διακινδυνευεις να το παρεις πριν απογαλακτιστει, δεν εχεις να κερδισεις κατι αν το ταισεις λιγες μερες, το πουλι θα ειναι ουτως ή αλλως ημερο!:)

Εγω εχω μολις 1,5 μηνα 2 κονουρακια, τα πηρα ηδη ζευγαρι κ αγρια, δεν εχω διαδραστικη σχεση μαζι τους δυστυχως, αλλα ειναι αξιολατρευτα πουλακια, μεσα στην ενεργεια κ τη ζωηραδα, εσενα που θα ειναι κ ημερο, να δεις θα σου κλεψει την καρδια!
    Εσυ μονο φροντισε να του παρεχεις οτι χρειαζεται για να ειναι υγιες κ χαρουμενο δηλ, σωστη διατροφη, καθαριοτητα, παιχνιδια κ χρονο με σενα!

Κανε μια αναζητηση στο φορουμ κ θα βρεις πολλα ενδιαφεροντα θεματα!:)

16. Sissy

Sissy PB Senior Member

Ασχετο, αλλα πρεπει να δωθει μεγαλη προσοχη στην μεταφορα του (με τοση ζεστη και τοσο μωρο).

17. Steliosss

Steliosss PB New Member

σωστα μου ειπε οτι ξερει τι κανει

οκ ευχαριστω

οκ thanks ok

ενταξει εχεις δικιο

18. vas

vas PB New Member

Στέλιο ο αρμόδιος για αυτο το θέμα ειναι ο εκτροφέας πιστεύω.
    Αυτος πρεπει να σου δώσει τις οδηγίες.
    Να σου ζησει το πουλακι και με το που θα το παρεις περιμενουμε φωτογραφιες :D

19. mariah

mariah PB Member

Δε γινεται να στο στειλει αφου απογαλακτιστει πληρως???Αφου εσυ δεν ξερεις και θα ειναι δυσκολο αλλα και επικινδυνο.Και μια ερωτηση ακομα.Εχεις γενικα εμπειρια με παπαγαλους ή ειναι η πρωτη φορα???

20. Greek yorkshire

Greek yorkshire PB Member

απο τον ιδιο εκτροφεα πηρα και γω τον δικο μου. μου τον εδωσε 7 μηνων αλλα το δαχτυλιδι του εγραφε 06. μου δικαιολογηθηκε οτι περισσευουν δαχτυλιδια και τα χρησιμοποιει. προσεχε πολυ στην αγορα σου και σου δινω το ελευθερο να χρησιμοποιησεις και αυτα που γραφω πιο πανω. εχω ψαχτει αρκετα με παπαγαλους και αυτο που εχω να πω ειναι οτι δεν υπαρχουν χομπυστες εκτροφεις αλλα εμποροι!

Μοιραστείτε

Φόρτωση...