Πως θα καταλαβω ποια καναρινια δεν ειναι αδερφια;

Συζήτηση με θέμα Πως θα καταλαβω ποια καναρινια δεν ειναι αδερφια;, που ξεκίνησε από stratis java lover, στο Forum 'Αναπαραγωγή Καναρινιών' του PetBirds, 1 Δεκ 2015.

Stavros
Best Answer Stavros, 1 Δεκ 2015
Εάν τα καναρίνια δεν φοράνε δαχτυλίδι και αν το παλικάρι δεν κρατούσε αρχεία εκτροφής, τότε δεν μπορείς να καταλάβεις ποια είναι αδέλφια μεταξύ τους. Ολόκληρο το Post
  1. stratis java lover

stratis java lover PB New Member

Καλησπερα φιλοι μου.Εχω ενα προβλημα,ενας φιλος μου εχει καποια καρδερινακια τα οποια του τα ειχε δωσει ενα παλικαρι οπου τα εβγαλε την περασμενη ανοιξη.Το πλοβλημα ειναι οτι του εδωσε 12 καναρινια τα οποια ειναι απο 2-3 ζευγαρια και του τα εδωσε σε μια κλουβα ολα μαζι.Τωρα εγω θελω να παρω απο εκεινον ενα ζευγαρακι αλλα πως θα καταλαβω ποια δεν ειναι αδερφια εκτος DNA..Καποια εινα ισκουφατα και καποια οχι δε ξερω αν παιζει ρολο αυτο απλα το αναφερω

2. Best Answer:
    Post #297031 by Stavros, 1 Δεκ 2015
  3. Stavros

Stavros PB Administrator Staff Member

Ψήφοι: 1
    Εάν τα καναρίνια δεν φοράνε δαχτυλίδι και αν το παλικάρι δεν κρατούσε αρχεία εκτροφής, τότε δεν μπορείς να καταλάβεις ποια είναι αδέλφια μεταξύ τους.

Stavros, 1 Δεκ 2015
    Best Answer
  4. Stfns

Stfns PB Member

Στη θέση σου θα επέλεγα άλλο εκτροφέα για το αρσενικό και άλλο εκτροφέα για το θηλυκό πουλάκι.

5. alicedros

alicedros PB Supporter

Και προς θεού μην πάρεις ζευγάρι 2 σκουφάτα καναρίνια!!

6. stratis java lover

alicedros δε θα επαιρνα μιας και δε μαρεσουν πολυ αλλα ο λογος

7. gianniskilkis

gianniskilkis PB New Member

Απάντησαν σε όλα τα παιδιά . Εγώ θα σου πω μόνο να μην βιαστείς και να σκεφτείς σοβαρά τι θέλεις . Αυτός ο αχταρμάς δεν είνααι κάτι αξιοζήλευτο , θέλει προσοχή . Τώρα εάν είναι καλός σου φίλος , ας σε βοηθήσεις λίγο περισότερο .

8. George98

George98 PB Active Member

γιατί ? υπάρχει κάποιος κίνδυνος ? λόγο γονιδίων ? και οι ράτσες με σκουφί π.χ. τα γκλόστερ βγαίνουν πάντα απο ζευγάρια corona με consort ?

9. misalouris

misalouris PB Moderator Staff Member

Ναι υπάρχει πρόβλημα με το 25% των νεοσσών (θεωρητικά), που πεθαίνουν.
    Αυτό συμβαίνει σε όλα τα "κυρίαρχα" ζευγαρώματα και το σκουφί θεωρείται ένα από αυτά.
    Το σωστό ζευγάρωμα είναι ένα σκουφάτο με ένα χωρίς σκουφί...

10. George98

George98 PB Active Member

μάλιστα... δεν είχα ιδέα για αυτό ! και...ποια είναι τα κυρίαρχα ζευγαρώματα ? υπάρχει άρθρο ή άλλο θέμα? (για να μην χαλάμε αυτό)

11. Dimitris.P

Dimitris.P Daily Active Member

φίλε Γιώργο..όσον αφορά τα GLOSTER,μιας και αποφάσισα να ασχοληθώ με την εκτροφή τους,ισχύει αυτό ακριβώς που σου έγραψε ο Γιάννης..τα corona μόνο με consort, σε αντίθεση με τα consort που μπορούν να ζευγαρώσουν και με consort!

12. Οπως είπαν και οι άλλοι φίλοι αν δεν έχουν δαχτυλίδι κι αν δεν έχει κρατήσει αρχείο ο φίλος που σου τα έδωσε...σκούρα τα πράματα!!!Στη θέση σου θα αντάλλαζα κάποια δοκίμασε αν θες μια αγγελία για να είσαι σίγουρος;)

13. Dimitris.P

Dimitris.P Daily Active Member

εγώ,πάντως,φίλε Γιώργο,θα έκανα ΑΥΤΟ ΑΚΡΙΒΩΣ που γράφει ο Στέφανος! και θα επέλεγα αρσενικό σκουφάτο και θηλυκό χωρίς σκουφί!!:thumbsup:

14. Kwstas26

Kwstas26 PB New Member

Σκουφατο με σκουφατο δεν μπορει να ζευγαρωσει.
    Ουτε να κανουμε αιμομιξιες μεταξυ τους.

15. misalouris

misalouris PB Moderator Staff Member

Η αιμομιξία σε όλα τα όντα οδηγεί πάντα σε εκφυλισμό των βασικών χαρακτηριστικών του είδους.
    Στις βασιλικές οικογένειες τα παλιά χρόνια για παράδειγμα επικρατούσε λίγο "χαλαρά" η έννοια της ευφυίας.
    Στα πτηνά μεταφράζεται σε μικρότερο μέγεθος και κληρονομιά "ευαίσθητου" γενετικού κώδικα για να μην πω "διαλυμένου" ...
    Ακόμη και στις αιμομικτικές στοχευμένες αναπαραγωγές το ζευγάρωμα αδερφών θεωρείται "εγκληματικό".
    Μεγάλη προσοχή λοιπόν stratis java lover στην επιλογή των ζευγαριών.
    Αν δεν γνωρίζεις τη συγγένεια μεταξύ των πτηνών που θέλεις να ζευγαρώσεις τότε σου προτείνω να κάνεις ανταλλαγή τα μισά. Έτσι δεν θα υπάρχει καμία απολύτως περίπτωση να μπερδευτείς....μια και τα άλλα μισά θα είναι ξένα προς τα αρχικά.
    Για να μη χαλάμε το θέμα .. αν θέλεις Γιώργο φτιάξε ένα καινούργιο....

16. stratis java lover

Ευχαριστω που ασχοληθηκατε με το θεμα μου.!!!Απο οτι μου ειπε ο ανθρωπος που τα ζευγαρωσε και εδωσε στο παιδι τα καναρινια,εδωσε και καποια μεγαλυτερα σε ηλικια καναρινια αυτα μπορουμε να τα ξεχωρισουμε απο τα μικρα?Αν δε γινεται θα παρω ενα οποιοδηποτε και θα το κανω ανταλλαγη!!

17. Stavros

Stavros PB Administrator Staff Member

Κάποιος που έχει εμπειρία μπορεί, χωρίς όμως να είναι απόλυτα σίγουρος. Όπως και να έχει, και αυτά θα είναι συγγενείς προηγούμενης γενιάς οπότε το πρόβλημα δεν λύνεται τελείως.

18. alicedros

alicedros PB Supporter

stratis java lover πάρε από κει ένα καναρινάκι και μετά βάλε αγγελία εδώ. Όλο και κάποιος φίλος θα σου χαρίσει ένα καναρινάκι!! Ποτέ δε ξέρεις!! ;) Και έτσι θα είσαι σίγουρος ότι την άνοιξη θα έχεις υγιής και γερούς απογόνους! Μην πάρεις τέτοιο ρίσκο!

Μοιραστείτε

Φόρτωση...