Πως θα καθαρίσω το παλιό μου κλουβί;

Συζήτηση με θέμα Πως θα καθαρίσω το παλιό μου κλουβί;, που ξεκίνησε από TheBigL, στο Forum 'Φροντίδα Διαμονή Καναρίνιων' του PetBirds, 12 Φεβ 2015.

1. TheBigL

TheBigL PB Member

Καλησπέρα.Πρωτού αναζητήσω καινούργιο πουλάκι πως θα καθαρίσω το παλιό μου κλουβί σωστά ώστε να μην έχει κάποιο θέμα το καινούργιο καναρίνι?

2. Stavros

Stavros PB Administrator Staff Member

Άφησε το να μουσκέψει για λίγη ώρα στο νερό. Μετά, κάνε μια καλή σαπουνάδα για να το πλένεις και αν χρειαστεί, ένα δεύτερο χέρι μετά από λίγο. Καλό ξέπλυμα και στέγνωμα.

3. Sylvia

Sylvia PB New Member

Εγώ προσωπικά θα το πέρναγα και ένα "λουσιματάκι" με Chevitren για να έχω το κεφάλι μου ήσυχο. (Αν και είναι λίγο ακριβό και μπορεί να είναι και λίγο υπερβολή να πας να το αγοράσεις. Πάντως χαμένο δε θα πάει, χρειάζεται κάθε τόσο στη γενική καθαριότητα.)

4. TheBigL

TheBigL PB Member

Αυτό πού το πουλάνε?Και όταν λες ακριβό πόσο κάνει περίπου?

5. misalouris

misalouris PB Moderator Staff Member

Υπάρχει μια σχετική απάντηση με το θέμα σου Ποιος είναι ο σωστός τρόπος καθαρισμού του εξοπλισμού πτηνών; | PetBirds και είναι μέρος περίπου της ίδια ερώτησης φίλου της παρέας μας.
    Αν το διαβάσεις θα βρεις πολλές λύσεις .... αν υπάρχουν απορίες εδώ είμαστε.
    Καλά κάνεις και ρωτάς... η καθαριότητα είναι το Α και το Ω σε ένα χώρο διαβίωσης όντων και είναι ένα θέμα που όσο ανακινείται τόσο εμπλουτίζεται και κάνει καλό σε όλους.

6. Sylvia

Sylvia PB New Member

Θα το πάρεις από Pet Shop και κάνει γύρω στα 17-18 €. Βέβαια είναι 300 ml και κάθε φορά αραιώνεις 30 ml για ένα λίτρο νερού. Οπότε φαντάσου για πόσες χρήσεις φτάνει. Και είναι σχετικά ακίνδυνο για τα πουλάκια.

7. sdc

sdc PB Member

Το πλένεις καλά, το βουτάς σε διάλυμα νερού με 5% χλωρίνη, ξεπλένεις καλά, το αφήνεις στον ήλιο κάποιες ώρες

8. Dimitris_thess

Dimitris_thess PB New Member

Προσωπικά πιστεύω πως βοηθά και το καυτό νερό.

Μοιραστείτε

Φόρτωση...