Πως θα κάνω τους παπαγάλους μου να γίνουν φίλοι;

Συζήτηση με θέμα Πως θα κάνω τους παπαγάλους μου να γίνουν φίλοι;, που ξεκίνησε από fredy, στο Forum 'Αναπαραγωγή Παπαγάλων' του PetBirds, 19 Νοε 2015.

1. fredy

fredy PB New Member

IMG_20151119_151045.jpg Για σας παιδιά ! Όπως σας είπα πήρα δύο καινούργια παπαγαλακια κοκατιλ και τα έβαλα στο ιδιο κλουβι. Κάθομαι και τα βλέπω όλη την ώρα μα το μόνο και καλύτερο πράγμα που είδα μεταξύ τους είναι να κάθονται στην ίδια πατηθρα σε απόσταση 6-7 εκατοστων. Ειναι γύρω στα 1 το θηλυκό και 1,5 το αρσενικο. Επίσης προσεξα ότι το αρσενικό προσπαθεί να πλησιάσει όσο και περισσότερο γίνεται μα το θηλυκό κάνει υποχωρηση. Γιατί?. Είναι μαζί δύο ημέρες ...μήπως φτεει αυτό? Και αν όχι τότε πείτε μου τι πρέπει να κανω. Ααα ξέχασα ορίστε και ή εικόνα τους πάνω...και όπως παρατηρείτε είναι ίδιοι. Μήπως φτεει κάτι κι από αυτό?

2. Φοίβος

Φοίβος PB Supporter Article Writer

Οι δυο ημέρες είναι απειροελάχιστο διάστημα για να εξοικειωθούν μεταξύ τους. Κάνε λίγη υπομονή κι άφηνε τα ήσυχα για αρκετή ώρα κι όλα θα πάνε καλά.

3. maria p

maria p PB Supporter PBCP Contributor

Έπρεπε να έχει προηγηθεί σταδιακή γνωριμία των δύο πουλιών σε διαφορετικά κλουβιά. Τώρα ο χρόνος θα λειτουργήσει όπως σου είπε ο Ανέστης.

4. fredy

fredy PB New Member

Οι ευχαριστώ παιδιά και λίγο υπομονή καλό θα μου εκανε:p

5. fredy

fredy PB New Member

6η μερα. Τωρα πια δεν τσιμπιουνται-πηραζονται μα ούτε λένε να κάτσουν μαζί...... Μήπως ξέρετε ποσό καιρό θα κρατησει?

6. maria p

Μ' αρέσει που θα έκανες και υπομονή :)
    Δεν είναι σίγουρο ότι θα ταιριάξουν αλλά είναι αρκετά πιθανόν. Υπολόγισε ένα μήνα, σαράντα μέρες και βλέπουμε.

7. fredy

fredy PB New Member

Οι και .... δεν είμαι πολύ τελικά της επιμονης:)

8. Sissy

Sissy PB Senior Member

Όταν ασχολείσαι με ζώα-πουλιά (γενικά άλλα πλάσματα) είσαι υποχρεωμένος να είσαι-γίνεσαι υπομονετικός, γιατί....αφορά άλλες ψυχές και όχι εσένα. :)

9. fredy

fredy PB New Member

Ολο και Κάθε μέρα τώρα τελευταία βλέπω πολλες καινούριες ενέργειες των παπαγάλων μου για να γίνουν φίλοι που βασικά σχεδόν πέρασαν όλα τα επίπεδα φιλίας (είναι σχεδόν φίλοι)
    Οπ κοιτάξτε τι πρόλαβαν να το βγάλω φωτογραφία για να σας το δείξω:

IMG_20151215_154348.jpg

10. maria p

Ταΐζονται; Μια χαρά λοιπόν.

11. fredy

fredy PB New Member

Άμα έννοιες ποσό τρωνε διστυχως δεν είναι οικονομικοί παπαγαλοι D::p

12. George98

George98 PB Active Member

όχι η Μαρία εννοεί αν <<φιλιούνται>>:rolleyes:

13. fredy

fredy PB New Member

Ααααα οχι

14. alicedros

alicedros PB Supporter

Συγγνώμη αλλά το κλουβάκι δεν είναι υπερβολικά μικρό για 2 κοκατίλ?? Και οι πατήθρες επίσης..... πάρε ξύλινες..

15. k0uLiS

k0uLiS PB New Member

Οντως το κλουβι φαινεται μικρο και τα καθετα καγκελα δεν τα βοηθουν καθολου στο να κινουνται και οι 2 πατηθρες ειναι λιγες για 2 αγνωστα πουλια.Την πανω την πλαστικη να την βγαλεις ειναι ακαταλληλη.

16. fredy

fredy PB New Member

Ναι το ξέρω ψάχνω για ξυλινη

17. DimasYiannis

DimasYiannis PB New Member

Μπορείς να φτιάξεις από κλαρί ελιάς.
    Το καθαρίζεις από τη φλούδα,το ξερενεις,και μετά σαπουνισμα,νεροξυδο και είναι έτοιμο.
    Φτιάξε παραπάνω,να έχεις να αλλάζεις.

18. Georgina

Georgina PB Known Member PBCP Contributor

Αν μου επιτρέπεις θα σου πρότεινα να βάλεις τις πατηθρες σε τέτοιο σημείο που να μπορούν να περιστρεφονται γύρω απο αυτές χωρίς να βρίσκουν οι ουρές τους στα κάγκελα, ειδάλλως πολύ σύντομα θα σπάσουν τα μακρύτερα ουριαια φτερά.

Μοιραστείτε

Φόρτωση...