Πως θα ηταν αν καλλιεργουσαμε την τροφη των πουλιων μας;

Συζήτηση με θέμα Πως θα ηταν αν καλλιεργουσαμε την τροφη των πουλιων μας;, που ξεκίνησε από triwps2014, στο Forum 'Γενικές συζητήσεις για πουλιά' του PetBirds, 12 Ιαν 2016.

1. triwps2014

triwps2014 PB New Member

εχω μια ερωτηση που μαλλον το 60-70% το εχετε σκεφτει φανταστειτε πως θα ηταν αν καλλιεργουσαμε την τρωφη των πουλιων μας οχι οτι πρεπει να μπουμε στον κοπο αλλα θα ειχε και πλακα και θα ξεραμε τουλαχιστον τι ταιζουμε τα πουλια μας! γραψτε μου την γνωμη σας και αν σας αρεσει η ιδεα θα φτιαξω αρθρο για το πως να την καλλιεργησουμε!

2. ianos

ianos Daily Active Member

Γράψε αν θέλεις το όνομά σου στο προφίλ σου, για να σε προσφωνούμε.

Ναι, μου φαίνεται εξαιρετική ιδέα, τουλάχιστον όσον αφορά τους βασικούς σπόρους. Π.χ, καναβούρι δεν μπορούμε να καλλιεργήσουμε.
    θα με ενδιέφερε πολύ ένα τέτοιο άρθρο.

3. maria p

maria p PB Supporter PBCP Contributor

Σίγουρα είναι ενδιαφέρον αλλά οι περισσότεροι δεν έχουμε την απαραίτητη διαθέσιμη γη:rolleyes:

4. triwps2014

triwps2014 PB New Member

α ναι ? ωρεα.... τοτε αν φανει καλη ιδεα σε μερικα ατομα τοτε θα φτιαξω το θεμα για την καλλιεργια... ναι το ξερω δεν μπωρουμε για καναβουρι αλλα παλλια ειχα ριξει μια χουφτα χυμα σπορους τρωφης και το αποτελεσμα δεν θες να το ξερεις:eek::faceplm παρεπιπτοντος με λενε θαναση!

μπωρεις και σε γλαστρες!;)

5. maria p

Για προχώρα τότε, να μάθουμε :)

6. triwps2014

triwps2014 PB New Member

οκ!

θα θελατε να φτιαξω καινουργιο αρθρο η να βαλω της πληρ.καλληεργειασ εδω?

7. maria p

Γράψε εσύ το άρθρο σου εδώ να το συζητήσουμε και μετά ο Σταύρος θα το τοποθετήσει αναλόγως :)

8. fotis δημουρ

fotis δημουρ PB New Member

Θα μπορουσα να τους δώσω σταρι παραγωγης μου ??

9. ianos

Εγώ πάντως που έχω ρίξει κι έχω ρίξει σπόρους απο την τροφή Manitoba τιποτα δεν εχει βλαστήσει ποτέ. Προφανώς κατα την επεξεργασία τους ακτινοβολούν με uv για να τους απο στειρώσουν και τους απενεργοποιούν ως προς τη βλαστική τους ικανότητα.

10. George98

George98 PB Active Member

εγω πετούσα τα φλούδια της ταΐστρας σε γλάστρες (όλο και κάποιοι σπόροι ήταν μεσα στα φλούδια) και φύτρωσαν !

11. ianos

Τι μάρκα τροφής Γιώργο;

12. maria p

Ναι, αυτό είναι ένα από τα κριτήρια καλής τροφής.

13. George98

George98 PB Active Member

δεν ξέρω ακριβώς :D ένας γνωστός μου εκτροφέας παίρνει τσουβάλι για αυτόν και πουλάει και σε εμένα που έχω 2 καναρινάκια (και δεν έχω petshop κοντά μου) αλλά μπορώ να τον ρωτήσω

14. theodr

theodr PB Member

Περιμένουμε να μας πεις τι πρέπει να γίνει για να έχουμε σπόρους. Ενδιαφέρον το βρίσκω.

15. triwps2014

triwps2014 PB New Member

παιδια παντως εγω εχω μια απλη τρωφη:oops: χωρις μαρκα:p που ειναι φθηνη (2ευρω) και φυτρονουν ολοι:thumbsup: ακομα και τα καναβουρια που πεφτουν κατω:confused::eek::faceplm δεν ξερω παντος για πρωτη φυτια θα πρωτεινα λιναροσπορο!

θα πρωτηνα την ποιο απλη τρωφη και φθηνη τρωφη χωρις μαρκα γιατι ετσι θα μπορουν η σπορι να φυτροσουν γιατι της ακριβεσ της ψηνουν και ετσι δεν μπορουν να φυτροσουν

p_30080_19095DZ.jpg φυσικα αν ομως θες καλητερη ποιοτιτα φυτεψε ασπουρι εχει και στεις τρωφες;)

φιλε παρε φτηνες τρωφες που να μην ειναι μαρκας γιατι της ακριβες και της μαρκες της ψηνουν και ετσι δεν μπορουν να φυτροσουν

16. theodr

theodr PB Member

Το αρθρο που θα έγραφες δεν βλέπω πουθενά. Κάποιες σκόρπιες ιδέες για να γίνουν πειράματα..

17. triwps2014

triwps2014 PB New Member

βασικα θελει χρονο ετοιμαζω της φοτο ακομα θα ειναι μεγαλο αρθρο και επησεις αυτο το αρθρο σημερα το εφτιαξα!

18. theodr

theodr PB Member

άντε με το καλό μόλις το ετοιμάσεις να μας ενημερώσεις ... περιμένουμε !!! Εγώ θα συνεχίσω να ταΐζω σπόρους εμπορίου τα καναρίνια μου.

19. maria p

Μην είσαι βιαστικός κι εσύ βρε Κώστα :) Μέχρι να τα μάθουμε, να σπείρουμε, να θερίσουμε, να ξηράνουμε τους καρπούς, θα πάρεις πολλά τσουβάλια ακόμα.

20. theodr

theodr PB Member

αγωνία έχω αν θα τα καταφέρω με την σπορά ? Το καλύτερο θα είναι με το καναβούρι Μαρία.

Μοιραστείτε

Φόρτωση...