Πως θα αποφυγω το δαγκωμα του παπαγαλου μου;

Συζήτηση με θέμα Πως θα αποφυγω το δαγκωμα του παπαγαλου μου;, που ξεκίνησε από xaris!!, στο Forum 'Φροντίδα, Εκπαίδευση Παπαγάλων' του PetBirds, 25 Μαϊ 2015.

1. xaris!!

xaris!! PB New Member

καλησπερα σας εχω εναν υπεροχο αλεχανδρινο ενος ετους θυληκο μαλλον..
    ετσι μου ειπαν οταν το αγορασα!τον εχω απο 6 μηνων τον εκπευδευω καθημερινα
    τρωει απο το χερι μου τον χαιδευω που κ που..τον εχω εκτος κλουβιου παιζει πολυ με τα παιχνιδια του αλλα οταν παω να τον ανεβασω στο χερι κ του λεω ανεβα με δαγκωνει δυνατα!εκτος τισ συμβουλες του google αν εχετε κατι αλλο να πρωτεινετε????ευχαριστω

2. maria p

maria p PB Supporter PBCP Contributor

Τελευταία επεξεργασία από moderator: 14 Ιουλ 2016
  3. Φοίβος

Φοίβος PB Supporter Article Writer

Πως του ζητας να ανεβει? Που τοποθετεις το χερι σου, τι περιθωριο του δινεις και πως χειριζεσαι τα δαγκωματα? Εχεις καποιο βιντεο?

4. xaris!!

xaris!! PB New Member

Βιντεο δεν εχω..τοποθετο το χερι μου στο στηθος του οταν τον εχω στο σταντ μετα του λεω αργα κ σιγα ανεβα..μολις πλησιαζω με δαγκωνη.ποναει λιγο αλλα δεν το διχνω δεν το τραβαω αποτομα..μετα του δινω ηλιοσπορο ηρεμη κ συνεχειζω..

5. Φοίβος

Εχεις δοκιμασει να του ζητησεις να ανεβει σε μια πατηθρα που θα κρατας?

6. Strouthos

Strouthos PB New Member

Δοκιμασε το με αυτο

Σοβαρα τωρα, απλα θελει υπομονη μεχρι να καταλαβει τι θελεις να κανει. Γιαυτον τωρα ειναι σαν να τον σπρωχνεις.

7. xaris!!

xaris!! PB New Member

Ναι στην πατηθρα ανεβαινει αμεσως κ του δινω λιχουδια!μολις βαζω το χερι δαγκωνη λες κ θα του κανω κακο δεν μπορω να το καταλαβω ενω το χαιδευω κ τον πιανω κανονικα εκτος κλουβιου παντα..επανω στο playstnt του κ στο κλουβι δαγκωνη..

8. Φοίβος

Αφου ανεβει στην πατηθρα αν του ζητησεις αμεσως να ανεβει στο χερι? Δειχνει να υπερασπιζεται το χωρο του. Ειναι κατι που πιστευω οτι με λιγη δουλεια μπορεις να το διορθωσεις.

9. kostaspap

kostaspap PB New Member

Επειδή οι παπαγάλοι είναι πολύ έξυπνα πουλιά αλλά ταυτόχρονα πολύ περίεργα και παιχνιδιάρικα θα σου πρότεινα να τοποθετήσεις πάνω στο χέρι σου μια λιχουδιά αρχικά κοντά στην παλάμη να αφήσεις τον φιλαράκο σου να δει ότι την τοποθετείς Εκεί και τότε να πλησιάσεις το χέρι δίνοντας πάλι την εντολή. Θα επικεντρωθεί στην λιχουδιά και θα ξεχάσει τον εχθρό που πλησιαζει(χερι). Επανέλαβε το μέχρι να το πετύχεις και κάθε φορά και με αρκετή υπομονή απομάκρυνε την λιχουδιά όλο και πιο ψηλά, στον αγκώνα και σιγά σιγά πιο πάνω, να νιώσει το πουλί ότι το σώμα σου δεν είναι εχθρός! Αργότερα προσπάθησε το ίδιο χωρίς την λιχουδιά αλλά επιβραβεύοντας την με μια λιχουδιά που θα κρατάς στο άλλο χέρι! Και πάντα με μια γλυκειά φωνή επιβράβευσης. Έτσι με πλησίασε εμένα η ροζελα μου που δεν τα λες και εύκολα πουλιά..

10. Foudoukos

Foudoukos PB New Member

συμφωνω με τον κωστα! αν δινεις κεχρι δινε μια μια τις μπιλιες με τα ακροδαχτυλα σου... μετα δινε τα απ την παλαμη σου... και θα δεις οτι οποτε του ανοιγεις την παλαμη θα ερχετε κατευθειαν... ο δικος μου ετσι σταματησε τα δαγκωματα και πλεον οποτε του ανοιγω παλαμη απο μακρυα πεταει στο χερι μου...

11. xaris!!

xaris!! PB New Member

Σας ευχαριστω πολυ για τη βοηθεια σας πραγματικα κ τις συμβουλες..πιστευω οτι θα τα καταφερω γιατι δεν ειναι αγριο πουλι..

Μοιραστείτε

Φόρτωση...