Πως ειναι τα κλουβια που έχετε τους παπαγαλους σας;

Συζήτηση με θέμα Πως ειναι τα κλουβια που έχετε τους παπαγαλους σας;, που ξεκίνησε από vas, στο Forum 'Φροντίδα, Εκπαίδευση Παπαγάλων' του PetBirds, 18 Ιουν 2009.

1. vas

vas PB New Member

σε αυτο το θέμα θα ήθελα ο καθένας να αναφέρει πόσο μεγάλο είναι το κλουβί που έχει και τι πουλάκια φιλοξενούνται μεσα σε αυτο ώστε και οι υπολοιποι να καταλάβουμε ποιος ειναι ο ιδανικός χόρος για τους φτεροτούς μας φίλους,επίσης μπορούμε να πούμε τι ειδους παιχνιδια στανντ η κουνιες εχουμε και τι βαζουμε στον πατο του κλουβιου (αμμο,εφημεριδες κλπ κλπ)ακομα...το "μπανιο" που λεμε τα μικρα πουλια το κανουν μονα τους...τι ακριβως εννοουμε?βάζουμε ενα ριχο πιατακι και μπαινουν μεσα και βρεχονται?και μετα πρεπει εμεις να τα στεγνωσουμε ή το κανουν μονα τους?ακομα..το μπανιο ειναι συνεχεια εκει η το αφηνουμε καποιες ωρες και μετα το βγαζουμε?
    ειχα μερικες αποριες που πιστευω πως και αλλοι αρχαριοι μπορει να εχουν,αν μπορειτε βοηθηστε μας
    φιλικα.βας

2. ShadyLady

ShadyLady PB Member Article Writer

Ο καθένας μπορεί να προμηθευτεί παιχνίδια, τα οποία δεν είναι βλαβερά για τα πουλιά. Δεν είναι αιχμηρά, με τοξικά χρώματα κτλ.
    Υπάρχουν πολλά παιχνίδια στο εμπόριο που είναι διαφορετικά στο μέγεθος, στο υλικό κ.ο.κ. Μπορούμε να πάρουμε μια μικρή ποικιλία από αυτά, ώστε να δούμε τι είδους παιχνίδια και από τι υλικό προτιμάει ο παπαγάλος μας και να τα εναλλάσουμε συχνά για να μην χάνει το ενδιαφέρον του.

Μια συζήτηση που θα σε βοηθήσει πολύ: https://petbirds.gr/threads/Υπόστρωμα-υγιεινής-στα-κλουβιά-των-πουλιών.57/

Υπάρχουν στο εμπόριο μπανιέρες για τα πουλάκια, αλλά μπορούμε κάλλιστα να χρησιμοποιήσουμε κάποιο ευρύχωρο μπολ ή και ένα πιάτο ακόμα.

Καλύτερα να βάζουμε την μπανιέρα πρωινές ή μεσημεριανές ώρες, ώστε να προλαβαίνει να στεγνώνει το πουλί και να μην πηγαίνει βρεγμένο για ύπνο. Το πουλί θα μπαίνει μόνο του στην μπανιέρα, στο μπολ ή στο πιατάκι, δεν χρειάζεται να κάνεις κάτι. Και στη συνέχεια θα το αφήνεις να στεγνώσει μόνο του, δεν θα χρησιμοποιήσεις σεσουαρ για τα μαλλιά.

Φυσικά το πουλί μετά το μπάνιο δεν θα πρέπει να είναι εκτεθειμένο σε ρεύματα αέρα κτλ.

Η μπανιέρα θα πρέπει να μένει εντός κλουβιού κανένα 20λεπτο και μετά να αφαιρείται.

Φυσικά μπορούμε να χρησιμοποιήσουμε και ένα ψεκαστήρι (αν πχ δεν κάνει μόνο του μπάνιο) και να το καταβρέχουμε, αλλά αν βλέπουμε πως το πουλί δυσανασχετεί καλό θα ήταν να σταματήσουμε.

3. vas

vas PB New Member

συγνωμη αλλα οταν πατησα "κλουβι" στην αναζητηση δε μου εβγαλε κανενα θέμα που να εχει στον τιτλο του τη λεξη αυτη

4. Wind-sa

Wind-sa PB Member

κοίτα φοτο

Συνημμένα Αρχεία:

5. vas

vas PB New Member

ίσως να μη λειτουργούσε καλα το σύστημα λόγο της υπερφόρτωσης,ίσως να μην έβαλα τόνο,δε θυμάμαι,απλα θα μπορούσες να πεις "έχουν ανοίξει πολλά θέματα με το συγκεκρημενο ερώτημα μπες και ψάξε" ,λιγο πιο ευγενικά δηλαδή
    ευχαριστώ
    φιλικα,βας

6. Wind-sa

Wind-sa PB Member

ίσως...
    ίσως επειδή απάντησα πολύ γρήγορα...φάνηκε σαν να έχω έντονη αντίδραση???
    Άμα δεν θα με άρεσε το ποστ σου δεν θα είχα βάλει της φωτογραφίες μου ;)
    ...επειδή ερωτήσεις σου ήτανε πάρα πολλές (για το κλουβί, την άμμο, το μπάνιο, το στέγνωμα) δεν γίνετε να απαντήσουμε σε όλα μόνο σε ένα ποστ. ... δεν καταλαβα αν ψάχνεις συγκεκριμένες πληροφορίες ή άνοιξες ενα γενικό ποςτ? γιαυτό σου έβαλα και τα link και της φώτο για να συνεχίσουμε το θέμα για κλουβιά...(Πως ειναι τα κλουβια που έχετε τους παπαγαλους σας;)

φιλικά Πωλίνα.

7. vas

vas PB New Member

το ποστ το ανοιξα γιατι σε λιγες μέρες έρχεται στο σπίτι το Lovebird μου και θέλω να του παρέχω οτι καλύτερο γίνεται και επειδή σκέφτηκα πως και άλλα μέλη του γκρουπ που δεν εχουν μεγάλη εμπειρία ίσως να είχαν την ίδια απορεία.

8. omprax

omprax PB New Member

χρήση ντουλάπας

Πήρα την απόφαση να μετατρέψω μια ντουλάπα που είχα που δεν μου χρησίμευε και τόσο σε κλούβα που θα φιλοξενήσει στο άμεσο μέλλων τα νεογέννητα μου εγγλεζάκια καθώς και μερικά ζεμπρακια …
    Σας αναφέρω συνοπτικά ότι οι διαστάσεις της εν λόγο πια κλούβας είναι 120*100*40 καθαρός χώρος για τα πουλιά και 40 πόντοι αποθηκευτικός χώρος από κάτω(που μπορεί να φιλοξενήσει και μικρά κλουβιά για γεννήτρες στο μέλλων, έχει δυο ποτίστρες δεξιά της κλαημένες από τον ήλιο έχει μια αυτοσχέδια μικροπισινα που χωρίς να ανοίγω το κλουβί και να ενοχλώ τα πουλιά μπορώ να την καθαρίζω καθημερινά έχει αριστερά μια ταΐστρα αρκετά μεγάλη προς το παρών και με αναμονή σχεδιασμένη να μπει και μια εσωτερική καθώς και άλλες μικρολεπτομέρειες που κάνουν την καθαριότητα πολύ πιο εύκολη και με λιγότερη ταλαιπωρία και ενόχληση για τους μικρούς μας φίλους
    Η εν λόγο κλούβα τώρα το καλοκαίρι θα είναι έξω στο μπαλκόνι σε μέρος χωρίς πολύ ήλιο και με αρκετή δροσιά και τον χειμώνα σε εσωτερικό και ζεστό χώρο
    Θα ειθελα να μου πείτε την γνώμη σας και τα σχόλια σας πάνω σε αυτό που έφτιαξα και πώς σας φάνηκε ι ιδέα μου

Περισσότερες εικόνες θα βρείτε στα άλμπουμ μου

Συνημμένα Αρχεία:

• 11.jpg
      11.jpg
      File size:
      57,2 KB
      Προβολές:
      162
    • 12.jpg
      12.jpg
      File size:
      49,7 KB
      Προβολές:
      191
  9. Parrotsmile

Parrotsmile PB Member

Να μια περσινή που βρήκα για να δεις το μέγεθος του κλουβιού του Πάρη.

Συνημμένα Αρχεία:

10. mlt

mlt PB New Member

Πολλά παιχνίδια βλέπω στα κλουβιά σας βρε παιδιά και η απορία μου είναι, αν αυτό που μας ενδιαφέρει βασικά είναι η απασχόλησή τους με αυτά τα παιχνίδια, ή το να έχουν την δυνατότητα να φτερουγίζουν κάπως ελεύθερα μέσα στο κλουβί, πηγαίνοντας από πατήθρα σε πατήθρα.
    Αν η βασική μας έννοια είναι το δεύτερο (για εμένα είναι) τότε ένα κλουβί (για μικρά παπαγαλάκια-μπάτζι, λαβμπιρντς, κόκατιλ) πρέπει να έχει 1 μ. μήκος, 60 εκ. πλάτος και 70 εκ. ύψος και 3 έως 4 παιχνίδια μία σκάλα, 2 κούνιες

11. Sissy

Sissy PB Senior Member

Ο Μαριος ποτε δεν θελησε να φτερουγισει μεσα στα κλουβια του. Τον βγαζω καθημερινα 2-3 φορες απο το κλουβι και επειδη ουτε αυτο τον προκαλει να φτερουγισει, τον 'αναγκαζω' να πεταξει (για ασκηση).

12. Sissy

Sissy PB Senior Member

Οι συνθηκες της οικογενειας ειναι τετοιες, ωστε τα κλουβια του Μαριου (parrotlet) πρεπει να ειναι τρια

Συνημμένα Αρχεία:

13. Άλκηστη

Άλκηστη PB New Member

εμενα το κλουβι της κοκο ειναι 70x50x30

και εχει 2 παιχνιδια μεχρι να βρω λεφτα να τησ παρω κι αλλα:D και ενα στικ με τροφη

Συνημμένα Αρχεία:

14. Άλκηστη

Άλκηστη PB New Member

απο ποιο pet shop ψωνιζεις ?

15. mlt

mlt PB New Member

Οι διαστάσεις δίνονται διεθνώς ως (μήκος x πλάτος x ύψος)
    Ας ακολουθήσουμε αυτή την παρουσίαση για τις διαστάσεις των κλουβιών μας, για να μην υπάρχει μπέρδεμα

Εν αντιθέσει, τα μπάτζι μου (ζευγάρια γαρ) χαίρονται να κυνηγιούνται μέσα στο κλουβί τους και όχι μόνον.
    Αρκετές φορές φτερουγίζουν επί τόπου με τόση δύναμη και ταχύτητα που ακούγονται σαν ελικόπτερο.

16. Φοίβος

Φοίβος PB Supporter Article Writer

Τα πολλα παιχνιδια ειναι απαραιτητα σε καποια ειδη οπως τα parrotlet στο βαθμο που τα εχει η Σισσυ κι ας φαινεται καπως υπερβολικο. Υπερβολικο βεβαια δεν ειναι αφου το πουλακι φαινεται παντοτε τρισευτυχισμενο και απασχολειται συνεχεια με αυτα αρα τι καλυτερο.

Εξαρταται βεβαια κι απο τα χαρακτηριστικα του καθε ειδους. Στην προκειμενη περιπτωση τα παροτλετ ειναι παρα πολυ δραστηρια και αεικινητα. Επισης τα ειδη με μακρια ουρα συνηθως φτερουγιζουν περισσοτερο απο τα ειδη με κοντη ουρα αφου τα πρωτα ειναι "φτιαγμενα" για να διανυουν μακριες αποστασεις ενω τα αλλα κοντυτερες και τα ειδη με κοντη ουρα συνηθως σκαρφαλωνουν περισσοτερο απο τα αλλα. Η γνωμη μου ειναι οτι τα κλουβια της Σισσυς γι αυτο το πουλι ειναι ιδανικα οπως και ο τροπος που τα εχει διαμορφωσει εσωτερικα! :)

17. Sissy

Sissy PB Senior Member

Ολα τα κλουβια, εχουν αγοραστει απο το pet city (το μεγαλο το πηρα αρκετα χρονια πριν αποκτησω τον Μαριο, δεν εχω ξαναδει απο τοτε να το πουλανε)

Μοιραστείτε

Φόρτωση...