Πως βοηθούμε έναν παπαγάλο ζακό να γυρίσει σπίτι;

Συζήτηση με θέμα Πως βοηθούμε έναν παπαγάλο ζακό να γυρίσει σπίτι;, που ξεκίνησε από Ξενια :), στο Forum 'Παπαγάλοι Γενικά' του PetBirds, 9 Ιουν 2015.

1. Ξενια :)

Ξενια :) PB New Member

Καλησπέρα.
    Ζω στο Πολύκαστρο Κιλκίς. Έχω έναν παπαγάλο ζακό που από το Σάββατο (5/6/15) έφυγε από το κλουβί του. Μένω σε μέρος με ιδιαίτερα πυκνή βλάστηση, δίπλα στο ποτάμι. Όσο κι αν προσπάθησα δεν έχω καταφέρει να τον βρω. Γνωρίζει κάποιος τι μπορώ να κάνω για να τον βοηθήσω να γυρίσει σπίτι;
    Σας ευχαριστώ

2. YannisK

YannisK PB Known Member

Έχει δαχτυλίδι κλειστού τύπου;
    Αν ναι μην μας πεις τον κωδικό του. Δες και εδώ https://www.parrotalert.com/

3. maria p

maria p PB Supporter PBCP Contributor

Πολύ λυπάμαι :(
    Αν δεν τον έχεις εντοπίσει και ρωτάς αν υπάρχει κάποιο τρικ να τον καλέσεις, δεν γνωρίζω και δεν νομίζω.
    Βάλε ανακοινώσεις στην περιοχή χωρίς να αναφέρεις τα στοιχεία του δαχτυλιδιού του, τυχόν φωτογραφίες του, δίνοντας και κάποια αμοιβή, μήπως σε βοηθήσουν άνθρωποι να τον εντοπίσεις.
    Μπορείς επίσης να βάλεις ανακοίνωση εδώ https://www.parrotalert.com/ και στα social media.
    Ελπίζω να τα καταφέρεις και να επιστρέψει σπίτι του γρήγορα.

4. YannisK

YannisK PB Known Member

Άσε το κλουβί του έξω με τροφή και νερό. Ίσως επιστρέψει. Πως έφυγε; τρόμαξε;

5. Ξενια :)

Δυστυχώς δεν έχει δαχτυλίδι. Έχω το κλουβί έξω με τροφή και νερό.
    Μάλωναν δυο δεκαοχτούρες μπροστά στο κλουβί του. Ξεσηκώθηκε και έφυγε.

6. misalouris

misalouris PB Moderator Staff Member

Καλού κακού να αφήσεις το κλουβί του σε εύκολα προσβάσιμο για το φίλο σου χώρο... όπως σωστά έγραψε κι YannisK .

7. Ξενια :)

Δυστυχώς δεν ήμουν τόσο οργανωμένη :( δεν βοηθησαν τα οικονομικά. Εχω στεναχωρηθεί τόσο πολύ...
    Σας ευχαριστώ για τις συμβουλές.. Θα ενημερώσω αν γυρίσει πίσω.

Μοιραστείτε

Φόρτωση...