Πως βλεπεις την ηλικια στα παπαγαλακια;

Συζήτηση με θέμα Πως βλεπεις την ηλικια στα παπαγαλακια;, που ξεκίνησε από tina, στο Forum 'Παπαγάλοι Γενικά' του PetBirds, 2 Ιουλ 2008.

1. tina

tina PB New Member

εχω μια παπαγαλινα μονο που δεν ξερω ποσο χρονων ειναι...help.:D

2. ShadyLady

ShadyLady PB Member Article Writer

απο το δαχτυλιδι που εχει στο ποδι μπορεις να δεις ποτε γεννηθηκε και νομιζω οτι μπορεις να δεις και την χωρα προελευσης της.

3. tina

tina PB New Member

δεν φοραει ουτε καν δαχτιλιδι.

4. ShadyLady

χαρτια σου εδωσε ο πετσοπας??

5. tina

tina PB New Member

αυτο ειναι το προβλιμα οτι τοτε δεν ειξερα οτι σου δινουν και χαρτια ουτε γαι τα δαχτιλιδια γι' αυτο δεν σταματαω να πσαχνω

6. tina

tina PB New Member

αλλα οχι δεν μου εδοσε΄_΄

7. ShadyLady

επρεπε να το παρεις με τα χαρτια του και με δαχτυλιδι αλλα τωρα...
    δεν σου ειπε αυτος τι ηλικια εχει?

8. Φοίβος

Φοίβος PB Supporter Article Writer

Χαρτια δεν δινουνε στα πουλια που δεν εχουνε εισαχθει απο Ευρωπαικη χωρα. Αν εχει γεννηθει εδω που ειναι και το πιθανοτερο καθοτι η αναπαραγωγη στα κοινα παπαγαλακια ειναι αρκετα ευκολη σε σχεση με τους μεγαλυτερους παπαγαλους δεν υπαρχουν χαρτια. Αρα μονο αν φορουσε δαχτυλιδι θα μπορουσες να μαθεις.

δες λιγο κι αυτο... http://Budgietalk.com/choosing.html#juvoradult

9. Nikoletta

Nikoletta PB New Member

Καλημέρα. Τα Budgerigar όταν είναι μικρά δε βλέπεις τον άσπρο δακτύλιο γύρω από την ίριδα του ματιού. Εννοώ ότι το ασπράδι στο μάτι γίνεται εμφανές γύρω στους 6 μήνες. Επίσης αν έχει ρίγες στο κεφαλάκι-ράχη, όσο ο παπαγάλος μεγαλώνει, οι ρίγες "κατεβαίνουν" προς την πλάτη. Αυτά όλα τα ξέρω πιο πολύ από διάβασμα σε φόρουμ κλπ΄, αλλά και από παρατήρηση.

Μοιραστείτε

Φόρτωση...