Πως αναγνωριζουμε το φυλο σε παπιες και χηνες;

Συζήτηση με θέμα Πως αναγνωριζουμε το φυλο σε παπιες και χηνες;, που ξεκίνησε από ELPAN, στο Forum 'Γενικά Θέματα για Οικόσιτα Πτηνά' του PetBirds, 1 Οκτ 2009.

1. ELPAN

ELPAN PB New Member

καλημερα σε ολους.μηπως γνωριζει καποιος πως αναγνωριζουμε το φυλλο σε παπιες και σε χηνες.

2. Georgina

Georgina PB Known Member PBCP Contributor

Οι αρσενικές πάπιες εχουν γυρισμένο προς τα επάνω (σαν δαχτυλίδι) ενα από τα φτερα της ουράς τους και εχουν πιο χαμηλη ενταση στην φωνη συγκριτικα με τα θηλυκια παπιά που φωνάζουν πολυ δυνατα και εχουν ισια ολα τα φτερά της ουρά τους. :)

3. ELPAN

ELPAN PB New Member

Σε ευχαριστω πολυ Georgina

4. John

John PB New Member

Έτσι είναι γιά τις πάπιες (το δαχτυλίδι) και η φωνή που στα αρσενικά αντι παπα δυνατο, ακούγεται ένα βραχνό πχ πχ΄.
    Τις χήνες πρέπει να τις κρατήσεις αγαλιά και με τό άλλο χέρι, με δείκτη και αντίχειρα πιέζεις την έδρα, τότε άν είναι αρσενικό θα φανει μια σπυράλ προέκταση σχεδόν 1 εκατοστό.

5. Mpikis

Mpikis PB New Member

Πωωω τι μας ειπες ρε georgina???Κατσε γιατι ειχα παλια μια πάπια που την ελεγα "μπουμπουκα" αλλα τελικα ηταν "μπουμπουκός"???Ειχε σηκωμενα τα πισω φτερα της ουρας της και μάλιστα μια φιλη μου, μου είχε πει πως αυτη ειναι η λεγομενη <email removed> της θυληκιας πάπιας...αυτο κουναει και καλει τα αρσενικα...εξου και το γνωστο σε ολους...ΚΟΥΝΙΕΤΑΙ σαν ΠΑΠΙΑ...χαχαχα!

6. ELPAN

ELPAN PB New Member

Σας ευχαριστω ολους.

7. ChrisPits

ChrisPits PB New Member

Έχω κι εγώ χήνες στο σπίτι...μπορείτε να μου εξηγήσετε καλύτερα πώς ξεχωρίζουμε το φύλο τους..???

8. Φοίβος

Φοίβος PB Supporter Article Writer

Εαν ειναι ενηλικες φαινεται καποια διφορα στο μεγεθος τους. Τι χηνες και τι ηλικια? Βαλε καμια φωτογραφια να τις δουμε! :)

9. zoe

zoe PB New Member

Γειά σας έχω και εγώ μια απορία : αν δηλαδή οι παπιες και οι χήνες έχουν μικρή ηλικία δεν μπορείς να καταλάβεις τι φύλο είναι

10. hauntedpunto

hauntedpunto PB New Member

Καλησπέρα!
    Ενός μηνός μπορείς να καταλάβεις το φύλο;
    Επισυνάπτω μια photo με την ουρά του δικού μου..
    Αυτό το σήκωμα πίσω σημαίνει ότι είναι αρσενικό ή καμία σχέση;

Συνημμένα Αρχεία:

11. Φοίβος

Φοίβος PB Supporter Article Writer

Καμια σχέση όπως λες, είναι πολύ μικρό. Πρέπει να βγάλει το ενήλικο του φτέρωμα για να εμφανίσει το γυριστό φτερό στην ουρά. Ως τοτε βεβαια αν ειναι οντως πρασινοκεφαλο θα εχεις καταλαβει απο το χρωμα τι φυλο ειναι.

Μοιραστείτε

Φόρτωση...