Πυρωμενη καναρα δε γενναει

Συζήτηση με θέμα Πυρωμενη καναρα δε γενναει, που ξεκίνησε από Τζουάν, στο Forum 'Αναπαραγωγή Καναρινιών' του PetBirds, 24 Απρ 2015.

1. Τζουάν

Τζουάν PB New Member

καλησπερα σας!
    εχω μια καναρα (του 2013 ) που περσι μου εβγαλε 3 υγιεστατα μαλινουα.φετος ενω ειχα κανει κανονικα διατροφικη προετοιμασια κι ενω εχει φτιαξει φωλια δε προχωραει σε γεννα.για την ακριβεια εκανε ενα ασπορο 11 μαρτη,το κλωσσησε λιγες μερες κ μονη της το πεταξε απο την φωλια.ξαναεκανε αυγο στις 31 μαρτη,αυτο ειχε σπορο αλλα το εσπασε μοη της.γιατι δεν προχωραει σε κανονικη γεννα?να κανει 2ο,3ο αυγο?εχει φτιαξει φωλια,εχω δει ζευγαρωματα,ο αρσενικος την ταιζει οταν καθεται στην φωλια αλλα αυγα γιοκ...η κοιλια της ειναι καλη,η αμαρα πρησμενη,ζωηροτατη οταν ειναι εκτος φωλιας,φαγανη,ασβεστιο εχει φουλ(σουσαμι,σουπιοκοκκαλο και στο νερο) και εναλλαξ με το ασβεστιο στο νερο της βαζω κ βιταμινη ε.τι μπορει να φταιει?

2. brand13

brand13 PB Member

Και άλλο μέλος έχει παρόμοιο πρόβλημα.Νομίζω ότι τα έχει μπερδέψει λίγο ο καιρός με τα σκαμπανεβάσματα. Υπομονή παιδιά.

3. Τζουάν

Τζουάν PB New Member

βασικα δεν με πειραζει κι αν δε γεννησει.δε με νοιαζει η γεννα αυτη καθαυτη...με πειραζει αν δε γενναει λογω ηλικιας γιατι εκει θεωρω οτι με κοροιδεψαν στην αγορα και με πειραζει αν δε γενναει λογω θεματος υγειας που δεν μπορω να το καταλαβω εγω..με πειραζει δλδ που ειμαι εγω ανεπαρκης και ισως η καναρινουλα μου υποφερει εξαιτιας μου...
    εν πασει περιπτωσει εγω πρεπει να την ξαναχωρισω απο τον αρσενικο?να της χαλασω την φωλια και να της ξαναδωσω σε λιγο καιρο νημα?ή να την αφησω ως εχει?
    ο καιρος γιατι δεν επηρεασε κ την αλλη μου καναρα που ειναι ηδη στην δευτερη γεννα?

4. Εύα δεν έχουνε όλα τα καναρίνια την ίδια συμπεριφορά. Άλλο μπορεί να επηρεαστεί περισσότερο, άλλο λιγότερο και άλλο ίσως και καθόλου. Εσύ πάντως της προσφέρεις απο οτι διάβασα τα πάντα. Οπότε δεν είσαι καθόλου ανεπαρκής όπως λες.

5. misalouris

misalouris PB Moderator Staff Member

Μην είσαι σίγουρη πως εσύ είσαι ο φταίχτης....
    Πες μου σε παρακαλώ ακριβώς για ποιο λόγο αισθάνεσαι ενοχές?
    Ταυτόχρονα δώσε πληροφορίες από την αρχή πόσο χρονών είναι, πότε ήρθε στα χέρια σου, διατροφή, διαμονή (πριν και μετά), εκτροφικό ιστορικό και γενικά ότι γνωρίζεις.
    Και στο τέλος θα βγουν πολλά συμπεράσματα...

6. alicedros

alicedros PB Supporter

Με έχουν πάρει όλοι από φόβο! :cool: :p

7. Τζουάν

Τζουάν PB New Member

το πουλακι ηρθε στα χερια μου περσι,μου ειχαν πει οτι ηταν ενος χρονου.εκτοτε εκτος απο το πρωτο διαστημα που την ειχα μεσα στο σπιτι την εχω στο μπαλκονι,το καλοκαιρι σε δυτικο που ειναι πιο δροσερο και τον χειμωνα σε ανατολικο που εχω κλειστο με ναυλον και δεν τα πιανει αερας.η διατροφη της ειναι μειγμα σπορων συσκευασμενο της manitoba.1-2 φορες την βδομαδα μηλο,1-2 φορες την βδομαδα μπροκολο ή ζοχους,1-2 φορες την βδομαδα αυγο σφιχτο.απο ασβεστιο υπαρχει παντα σουπιοκοκκαλο στο κλουβι και 1-2 φορες την βδομαδα στο νερο.τωρα στην προετοιμασια εβαλα και σουσαμι εξτρα και αυγο καθε μερα!λαχανικα κ φρουτα εναλλαξ καθε μερα στην προετοιμασια κι επισης στο νερο εναλλαξ ασβεστιο με βιταμινες.
    ανεπαρκης νιωθω γιατι μιλησατε για θεμα ορμονικο και δυστυχως δεν ειμαι σε θεση να το καταλαβω.και ακομη φοβαμαι οτι ισως την στρεσαρει η παρουσια μου αλλα δε γινεται να μη βγαινω και στο μπαλκονι,δε γινεται να μην τα καθαριζω και να μην τους βαζω φαι και νερακι!

8. maria p

maria p PB Supporter PBCP Contributor

Δεν ξέρω για τα υπόλοιπα αλλά υγρό ασβέστιο μόνο τις ημέρες που κάνει τα αυγά, ίσως και λίγες μέρες μετά, και αυτό ακόμα αν.

9. brand13

brand13 PB Member

Έχεις κάνει ότι χρειάζεται. Αν είναι ορμονικο το πρόβλημα δεν μπορείς να κάνεις κάτι. Εγώ θα άφηνα την φύση απο εδώ και πέρα να κάνει τη δουλειά της.

10. pyroferus

pyroferus PB New Member

Αν είναι οργανικό το πρόβλημα,δεν έχεις και πάρα πολλά να κάνεις.

11. scooby2gr

scooby2gr PB New Member

εγώ που έχω 3 πυρωμένες οι δυο έχουν φωλιές. όπως έχει ειπωθεί και στο παρελθόν, ΥΠΟΜΟΝΉ

12. misalouris

misalouris PB Moderator Staff Member

Μ' αρέσει που γρήγορα μαθαίνουμε όλοι...
    Κι αυτό είναι πολύ καλό...
    Σύντομα θα έχουμε τα αυγά που περιμένει ο κάθ' ένας μας...

Μοιραστείτε

Φόρτωση...