Πυρωμένη κανάρα ρίχνει πούπουλα

Συζήτηση με θέμα Πυρωμένη κανάρα ρίχνει πούπουλα, που ξεκίνησε από TheBigL, στο Forum 'Ασθένειες Καναρινιών' του PetBirds, 4 Μαϊ 2016.

mgerom
Best Answer mgerom, 5 Μαϊ 2016
Βρε παιδί μου ,βάλε μια φωλίτσα και κλωστές στο πουλάκι. Να δείς τί θα κάνει . Αν δεν ασχοληθεί με αυτά ,τότε ψάχνεις για άλλους παράγοντες. Ολόκληρο το Post
  1. TheBigL

TheBigL PB Member

Παιδιά καλησπέρα.Η μια θηλυκιά κανάρα που δεν μπήκε αναπαραγωγή και είναι ενός έτους μάλλον είναι πυρωμένη και μαδιέται αρκετά.Ειδικά τις τελευταίες 2 βδομάδες που βγήκε στη βεράντα και ένας αρσενικός ο οποίος δεν ζευγάρωσε μάλλον πύρωσε περισσότερο.Τα πιο πολλά πούπουλα τα έχει μαδήσει από τα πόδια.Φαίνοντε απογυμνωμένα και τα δυο πόδια και λίγο στην ουρά έχει χάσει.
    Θα δοκιμάσω να βάλω χαρτοπετσέτα βρεγμένη μήπως υπάρχει καμιά κόκκινη ψείρα αν και νομίζω το κάνει λόγω πυρώματος.
    Τί διατροφή να της κάνω?Να αλλάξει περιβάλλον δύσκολο γιατί θα πρέπει να μπει εντός σπιτιού και ίσως χειροτερέψουν τα πράγματα από πλευράς στρες και πτερρόροιας.

2. Best Answer:
    Post #323251 by mgerom, 5 Μαϊ 2016
  3. Greek yorkshire

Greek yorkshire PB Member

αν τα βγαζει μονη της δεν ειναι φυσιολογικο, αν πεφτουν απο τη κοιλια και κατω ειναι φυσιολογικο ως ενα σημειο γιατι ετοιμαζει το σωμα για το κλωσσημα. Την εχεις δει να τα βγαζει μονη της?

4. misalouris

misalouris PB Moderator Staff Member

Μπορείς να μας ανεβάσεις μερικές φωτογραφίες για να δούμε την έκταση του προβλήματος?

5. TheBigL

TheBigL PB Member

Φωτογραφία αύριο παιδιά.Μόλις είδα αυγό στον πάτο του κλουβιού.

6. misalouris

Υπάρχει φωλιά και το αυγό είναι κάτω?
    Είναι σπασμένο ή κανονικό?
    Η εικόνα της κανάρας ποια είναι?
    Υπάρχει ασβέστιο στο νερό της?

7. TheBigL

TheBigL PB Member

Φωλιά δεν υπάρχει οπότε είναι στον πάτο το αυγό σπασμένο.Έτσι κι αλλιώς δεν θα μπει στην αναπαραγωγή.Να βάλω έστω τώρα φωλιά?
    Ούτε ασβέστιο στο νερό της έχω βάλει.

8. alicedros

alicedros PB Supporter

Δώστης φωλιά και νήμα μπας και χτίσει και κάνει εκεί τα υπόλοιπα αυγά της.

Μόλις δεις το 2ο αυγό δίνεις για λίγες μέρες. :)

9. TheBigL

TheBigL PB Member

Από τί άλλο θα μπορούσε να μαδιέται?Κόκκινη ψείρα?

10. alicedros

alicedros PB Supporter

Ή και μαύρη! Τι χρώμα είναι η κανάρα?

11. TheBigL

TheBigL PB Member

Πράσινη.

12. alicedros

alicedros PB Supporter

Τότε πρέπει να την πιάσεις να δεις αν έχει μαύρη ψείρα πάνω της. Ξύνεται πολύ?

13. TheBigL

TheBigL PB Member

Ξύνεται αλλά τις περισσότερες φορές απλά μασάει τα φτερά όσο μπορώ να δω γιατί είναι σε εξωτερικό χώρο.Αν είχε αυτή όμως δεν θα είχε και ο αρσενικός που είναι στον από κάτω όροφο?

14. mgerom

mgerom PB Supporter Article Writer

Ψήφοι: 1
    Βρε παιδί μου ,βάλε μια φωλίτσα και κλωστές στο πουλάκι. Να δείς τί θα κάνει . Αν δεν ασχοληθεί με αυτά ,τότε ψάχνεις για άλλους παράγοντες.

mgerom, 5 Μαϊ 2016
    Best Answer
  15. TheBigL

TheBigL PB Member

Ναι μόνη της τα βγάζει αφού την βλέπω με πούπουλα στο στόμα συχνά.Έβαλα νήμα και φωλιά αλλά πιο πολύ έπαιζε παρά έστρωνε φωλιά.Δυστηχώς αύριο το πρωί θα λείπω για δουλειά να δω αν θα κάνει άλλο αυγό και πού θα το κάνει.Ελπίζω να μαδιέται λόγο πυρώματος και να μην υπάρχουνε ψείρες ή ακάρεα τραχείας κτλ.

16. misalouris

Να δοκιμάσεις κι άλλα υλικά....
    Οι "παραξενιές" τους δεν παίζονται...

17. TheBigL

TheBigL PB Member

Έχω απορία να δω πού θα κάνει το αυγό αύριο.Σήμερα κακώς της έδωσα λίγο αυγό αλλά με το σκεπτικό μόνο να φάει και λίγο τσόφλι για ασβέστιο.Σίγουρα θα ήτανε κακό στο ότι θα την πυρώσει αλλά είναι ήδη πυρωμένη.Τουλάχιστον εμένα αυτό μου δείχνει.Τί να πω?Αν είναι ψείρες ή ακάρεα τραχείας ή κάτι τέτοιο την πατήσαμε άσχημα.

18. misalouris

Πιο κοντά στη γέννα είναι η αλήθεια.
    Υγρό ασβέστιο... άμεσα.

19. Δημητρηςχχχ

Δημητρηςχχχ PB New Member

Δωσε και βαμβάκι .Το προτιμάνε περισσότερο καποιες φορες.

20. misalouris

Η γνώμη μου είναι όχι βαμβάκι... με κάθε τρόπο όχι.
    Έχει πολλές εναλλακτικές λύσεις...

21. TheBigL

TheBigL PB Member

Αυτό έχω δώσει
    http://www.birdmarket.gr/anaparagwgh/nhmata/Νημα- Sisal -Fibre- Juta-Cotton- Για- Καναρινια
    Έχει λίγο βαμβάκι μέσα.
    Το πρωί πριν ξυπνήσουν τα πουλιά θα φύγω για δουλειά οπότε υγρό ασβέστιο δεν ξέρω αν θα προλάβω να δώσω.
    Ή θα πρέπει να έρθει ο αδερφός μου να δώσει κατά τις 8 το πρωί ή να δώσω εγώ στις 5 όπου το πουλί θα κοιμάται και λογικά θα ξυπνήσει.Μάλλον το 2ο λέω να κάνω γιατί μέχρι τις 8 λογικά θα έχει κάνει το αυγό.
    Εκεί που δεν έτρωγε σουπιοκόκκαλο ξαφνικά σε λίγες μέρες έχει φάει το μισό.

Μοιραστείτε

Φόρτωση...