Πυρομα καναρινιων

Συζήτηση με θέμα Πυρομα καναρινιων, που ξεκίνησε από toliasp, στο Forum 'Αναπαραγωγή Καναρινιών' του PetBirds, 1 Ιουλ 2008.

1. toliasp

toliasp Banned

Για σας θα ηθελα να ρωτησω για να κανω μια αναπαραγωγη οταν ερθει η εποχη,θα πρεπει το ζευγαρι που εχω να το εχω με διαχωριστικο να βλεπονται ,και του αρσενικου να του δινω διαφορα πυροτικα (νιζερ κτλ)μεχρι να ερθει η ωρα τις αναπαραγωγης??η να τα εχω μαζι οπως τα εχω και τωρα και οταν ερθει η ωρα βαζω μονο την φωλια???

ευχαριστω

2. lizard

lizard PB Member Article Writer

φίλε μου γεια σου άμα κάνεις μια μικρή αναζήτηση στα παλαιότερα πόστ θα βρεις πολλά θέματα που θα σου λύσουν τις απορείες.

3. toliasp

toliasp Banned

μιπως μπωρειτε να μου πειτε μονο εαν κανει να τα εχω μαζι μεχρι τοτε???

4. lizard

μαζί στο ίδιο κλουβί θα σου πρότεινα να μην τα έχεις για να έχεις πιο καλά αποτελέσματα όταν έρθει η ώρα μπορείς να τα βάλεις πάνω κάτω και να ακούει το ένα το άλλο.

5. Kostas21

Kostas21 PB Member

6. toliasp

toliasp Banned

τα πουλια τα ειχα με χωρισμα μια εβδομαδα ,διναν φιλακια και απο οτι διαβασα ειναι καλο αυτο τωρα εχω βγαλει το χωρισμα και ειναι μαζι ,αλλα λεω κανει μεχρι την εποχη του ζευγαρωματος??ο φιλος ο lizard Μου ειπαι να τα χωρισω καλητερα εσεις τι λετε μιπος θα ηταν καλητερα να ειναι μαζι να κανουν παρεα και να γνωριστουν καλητερα???

7. Kostas21

Kostas21 PB Member

Τα πουλιά χωρισέ τα αυτή είναι η γνώμη μου.Τώρα αρχίζει η πτερόροια και τα πουλιά πρέπει να είναι χωριστά όχι μαζί.

8. jk21

jk21 PB Member Article Writer

φιλε μου αν εχεις ήδη δυο κλουβακια να τα εχεις απο τωρα ξεχωρα και κατα προτιμηση τη θηλυκια στο πιο ευρυχωρο αν δεν εχεις σκοπο να αγορασεις στο μελλον ζευγαρωστρα,ωστε να μεταφερεις εκει τον αρσενικο την ανοιξη οταν η θηλυκια θα εχει κανει φωλια.αν εχεις ενα μονο θα σου προτεινα το δευτερο να ειναι ζευγαρωστρα με χωρισμα (σιτα) που αν δε θες να κρεμας δυο κλουβια θα μπορεις να τα βαλεις απο τωρα εκει αλλα ενδιαμεσα θα βαλεις στη θεση της διαχωριστικης σιτας αδιαφανες χωρισμα.θα το αντικαταστησεις ξανα την ανοιξη γιανα βλεπονται και οταν θα ερθει η ωρα(το ποτε θαναι διαβασε το στα αλλα ποστ που θα βρεις για να σου βαλω λιγη δουλεια <<για το σπιτι>>:) ,τι σοι δασκαλος λενε οτι ειμαι;)

9. toliasp

toliasp Banned

ευχαριστω δασκαλε...πρεπει να δωσεις να φωτα σου στο νεο μαθητη γιατι δεν ξερει απο αυτα ...ακομα...εε

10. jk21

jk21 PB Member Article Writer

δεν ξερω στα αλλα που διδασκω αλλα στα καναρινια και την εκτροφη τους ειμαι ακομα συμμαθητης σου!την κολλα να γραψεις κανενα θεμα να πιασεις βαση σου εδωσα:D

11. toliasp

toliasp Banned

καλος ας πιασω τωρα το 10 και σιγα σιγα θα παμε και στο ...15(μην παρουμε θαρος ακομα δεν ξεκινσαμε ..)εχουμε καιρο για μαθημα,λοιπων οποτε για να κανουμε conclusion τα πουλια ΔΕΝ ΚΑΝΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΜΑΖΙ ΓΙΑ ΤΟΣΟ ΠΟΛΥ ΚΑΙΡΟ

12. Βασιλης

Βασιλης PB Member

Συμφωνώ με τους προηγούμενους ότι πρέπει να είναι χωριστά τα πουλιά. Για να ξέρουμε όμως και γιατί κάνουμε ότι κάνουμε. Αν αφήσεις τώρα μαζί τα πουλιά και είναι πυρωμένα πολύ πιθανόν να αρχίσουν αναπαραγωγή μέσα στο κατακαλόκαιρο και να τα προλάβει η πτερόροια στη μέση της αναπαραγωγής. Πράγμα που σίγουρα θα τα σακατέψει. Αν τα έχεις όλο το χρόνο μαζί θα μαλλώνουν και θα στρεσσάρονται συνεχώς. Από τη φύση τους είναι μοναχικά πουλιά και δεν συμβιώνουν σε κοπάδι. Μόνο στην αναπαραγωγή έρχονται κοντά. Κυρίως κατά τη διάρκεια της πτερόροιας το στρες που θα προκαλέσει η συμβίωση μπορεί να αποβεί μοιραίο για κάποιο από τα πουλιά. Όταν είναι μαζί συνεχώς δίνουν μικρές μάχες οι οποίες κοστίζουν σε ενέργεια (και στην πτερόροια χρειάζονται πολύ ενέργεια για τη δημιουργεία του πτερώματος) για το φαί, το κούρνιασμα κλπ. Για να αποφύγουμε αυτά τα προβλήματα κρατάμε τα καναρίνια σε ξεχωριστά κλουβιά. Εξαίρεση αποτελούν τα θηλυκά. Αυτά μπορούμε να τα έχουμε μαζί αλλά σε ευρύχωρη κλούβα καθώς είναι πιο ανεκτικά και κάνει καλό στην ωοτοκία το πέταγμα. Και στα θηλυκά πάντως την εποχή της πτερόροιας καλό είναι να μην τα έχουμε μαζί.

13. toliasp

toliasp Banned

καμια αλλη γνωμη??ευχαριστω για το ενδιαφερον παιδια .

14. tassos

tassos PB New Member

Χώρισε τα φίλε μου!θα τα ξαναβάλεις μαζί κάπου στον φεβρουάριο κ πάντα με χώρισμα στην αρχή.Κ επίσης πρέπει να τα δεις όταν τα βάλεις μαζί αν είναι πυρωμένα.

15. toliasp

toliasp Banned

ΑΑαα κατι που δεν ειπα ειναι οτι το θηλικο ειναι μικρο καπου 8 μηνων,τα εβαλα με χωρισμα ο αρσενικος τις κελαιδουσε,αυτη ερχοταν και των φιλουσε και χτες εβγαλα το χωρισμα μετα απο μια εβδομαδα...

16. ShadyLady

ShadyLady PB Member Article Writer

κι εγω συμφωνω με τους προλαλησαντες.
    καλυτερα να τα χωρισεις για να μην ζευγαρωσουν γιατι τωρα με τις ζεστες μπορει οι νεοσσοι να παθουν καμια θερμοπληξια.
    καλυτερα να τα ζευγαρωσεις απο του χρονου...να τους κανεις την καταλληλη προετοιμασια για να πετυχεις και το επιθυμητο αποτελεσμα.

κοιταξε κι εδω:
    https://petbirds.gr/threads/5086/

17. Βασιλης

Βασιλης PB Member

Αν τα αφήσεις θα ισχύσει αυτό κατά πάσα πιθανότητα. Ο αρσενικός σου είναι πυρωμένος για να την φλερτάρει.

18. toliasp

toliasp Banned

βασιλη αφου δεν τους βαζω φωλια και το θηλικο ειναι ακομα μικρο γιναιτε να ζευγαρωσου???

19. lizard

οταν λες μικρο τι ηλικια εχει ποσο μηνων ειναι;

20. Βασιλης

Βασιλης PB Member

Να ζευγαρώσουν φυσικά γίνεται. Δεν θα σου βγάλουν μικρά αλλά από τη στιγμή που είναι μαζί θα ζευγαρώσουν κάποια στιγμή. Η φωλιά δεν είναι απαραίτητη για να κάνει αυγά, θα τα κάνει στον πάτο. Μικρότερη ταλαιπωρία από το να μεγαλώνει νεοσσούς αλλά πάλι γιατί να μπει στη διαδικασία χωρίς λόγο; Και είναι και μικρή. Πριν κλείσουν χρόνο τα θηλυκά εγώ τουλάχιστον δεν τα αφήνω να ζευγαρώσουν.

Μοιραστείτε

Φόρτωση...