Πτηνίατροι, Ειδικευμένοι στα Πτηνά Κτηνίατροι

Συζήτηση με θέμα Πτηνίατροι, Ειδικευμένοι στα Πτηνά Κτηνίατροι, που ξεκίνησε από Stavros, στο Forum 'Γενικές συζητήσεις για πουλιά' του PetBirds, 26 Νοε 2007.

1. Stavros

Stavros PB Administrator Staff Member

Ένα μεγάλο πρόβλημα που αντιμετωπίζουμε οι περισσότεροι από εμάς που ασχολούμαστε με τη φροντίδα των πουλιών, είναι η εύρεση ενός πτηνιάτρου - ειδικευμένου στα πτηνά κτηνιάτρου όταν παραστεί ανάγκη. Στο θέμα αυτό μπορείτε να αναφέρετε κάποιο γιατρό του οποίου ειδικότητα αφορά τα πουλιά, που θεωρείτε ότι είναι γνώστης του αντικειμένου και πού νομίζετε ότι θα βοηθήσει κάποιον από όλους εμάς.

Θυμηθείτε ότι θα πρέπει να ποστάρετε στο θέμα με υπευθυνότητα, έχοντας ο ίδιος/α εμπειρία από επίσκεψη για κάποιο από τα πουλιά σας και με γνώμονα το κοινό μας καλό.

Το θέμα θα παραμένει ανοιχτό για το συνεχή εμπλουτισμό του από εμάς, είτε με καταχωρήσεις νέων γιατρών, είτε με τη δημοσίευση των εμπειριών μας, θετικών ή αρνητικών, μετά από κάθε επίσκεψη.

Παρακαλώ κρατήσετε το θέμα καθαρό χωρίς αλλού είδους συζητήσεις μέσα σε αυτό. Για ερωτήσεις ή άλλες πληροφορίες χρησιμοποιήστε το https://petbirds.gr/threads/Σχόλια-για-το-θέμα-των-Πτηνιάτρων.2792/

2. babylonx

babylonx PB New Member

Ο δικός μου είναι:

Γκιουρτζίδης Ι. Κωνσταντίνος DVM PHD
    Κτηνίατρος - Μικροβιολόγος

Διδάκτωρ ΑΠΘ
    Ειδικευτής εις Βέρνην Ελβετίας

Μακεδονίας 35
    55132, Καλαμαριά
    Θεσσαλονίκη
    Τηλ.: 2310450100

Ίσως φανεί κάπως απόμακρος και υπερβολικά τυπικός στην αρχή αλλά είναι πολύ καλός επαγγελματίας και από όσο τον γνώρισα, πάρα πολύ καλός άνθρωπος με αγάπη για τα ζώα που ασκεί περισσότερο λειτούργημα παρά επάγγελμα.

3. City

City PB New Member

ΑΚΡΙΒΟΣ
    ΑΧΙΛΛΕΑΣ
    Λεωφ. Παναγή Τσαλδάρη 12
    ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
    2105720761

Είναι κτηνίατρος τον οποίο δεν έχω επισκεφθεί μου έχουν πεί όμως πολυ καλα λόγια

4. Pigaki

Pigaki PB New Member

Δημητριαδης Κωστας
    τηλεφωνα: 210 6818990-Χαλανδρι, 210 9755429-Αγιος Δημητριος, 210 4904073-Νικαια (εχει 3 ιατρεια)

Ειναι συνεργατης του πρωην ΕΚΠΑΖ και πολυ εμπειρος

5. Sissy

Sissy PB Senior Member

Κτηνιατρικό Κέντρο Περιστερίου, Λεωφ. Παναγή Τσαλδάρη 12, τηλ. 2105720761

Ακρίβος Αχιλλέας

πολυ καλος κτηνιατρος
    εχει ναρκωσει το καναρινι μου οταν χρειαστηκε του εχει αφαιρεσει πολλες κυστεις (κατα διαστηματα) μεγαλες και μικρες

<τωρα το καναρινι μου εχει καταρρακτη και εχει σχεδον χασει την οραση του ετσι ψαχνω και για κτηνιατρο οφθαλμιατρο που να ασχολειται με πουλια
    αν ξερει καποιος κατι...παρακαλω πειτε μου>

6. dikatgreece

dikatgreece PB New Member

Κτηνίατρος για πτηνά
    τηλ 2109932295
    Λουκάκη Κατερίνα
    Ηλιούπολη
    Αθήνα

7. redcanary

redcanary PB New Member

Σε αυτό το κτηνιατρικό κέντρο (όπου έχουν αναλάβει το σκύλο μας), τους ρώτησα για πτηνίατρο και μου είπαν ότι έχουν.
    Θα πάω τα καναρίνια την εποχή που γίνονται τα εμβόλια, οπότε θα σας γράψω εντυπώσεις τότε.
    Μάλλον θα ενδιαφέρει περισσότερο όσους είναι εκτός κέντρου Αθήνας.

ΑΤΤΙΚΟ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΟ ΖΩΩΝ
    20ο χλμ Λ.Λαυρίου
    19002 Παιανία, Αττικής
    Τηλ΄210 6640552-3
    Φαξ΄210-6640559

8. muthos

muthos PB New Member

Κτηνιατρος Βλαχοκωστας Δημητριος

Ιδρυτικο μελος ΟΕΜ και εκτροφεας καναρινιων
    τηλ 210 8992283
    Περιοχη Βουλα - Αθηνα

9. Φοίβος

Φοίβος PB Supporter Article Writer

Μιχαηλ Γεωργιος λεγεται ο κτηνιατρος και βρισκεται στο Βολο. Εχει καλο βιογραφικο αλλα δυστυχως εχασα την καρτα του. Οταν παρω αλλη θα προσθεσω τα στοιχεια. Βρισκεται πισω απο το πρωην super market Τροφο, τωρινο Βασιλοπουλος στη 2ας Νοεμβριου, στον πισω δρομο απο την εισοδο του παρκιν του Βασιλοπουλου πριν τη γωνια με την οδο Βασσανη σε μια καινουρια πολυκατοικια στο ισογειο. Εχει τζαμι και φαινεται το γραφειο του.
    Το κινητο του κτηνιατρου ειναι 6944393408.

10. d_mous

d_mous PB New Member

ΜΙΧΑΗΛ Π. ΓΕΩΡΓΙΟΣ
    Μικρασιατών 79Α & Βασσάνη, 38333, ΒΟΛΟΣ
    Τηλ.: 24210-32227
    ΚΟΥΚΟΥΣΕΛΗΣ ΑΠ. ΙΩΑΝ.
    Τ. Οικονομάκη - Αγ. Νικολάου, 38221, ΒΟΛΟΣ
    Τηλ.: 24210 33651

11. dikatgreece

dikatgreece PB New Member

Τα στοιχεία που δίνω έχουν ήδη δημοσιευθεί από την Γεωργία "Pigagi" απλά θέλω να τα συμπληρώσω
    ΚΤΗΝΙΑΤΡΙΚΗ ΠΡΟΣΤΑΣΙΑ
    Κώστας Δημητριάδης - Λητώ Κριτσέλη
    ΧΑΛΑΝΔΙ : Αγ. Παρασκευής 116, 2106818990
    ΑΓ. ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ: Παπάγου 22 : τηλ 2109755429
    ΝΙΚΑΙΑ: Βουρνόβα 30, 210 4904073

Έχει και πολύ καλό σαιτ:
    - ΚΑΛΩΣ ΗΡΘΑΤΕ ΣΤΟΝ ΙΣΤΟΧΩΡΟ ΜΑΣ

12. ilonakolodziejska

ilonakolodziejska PB New Member

ΑΚΡΙΒΟΣ
    ΑΧΙΛΛΕΑΣ
    Λεωφ. Παναγή Τσαλδάρη 12
    ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
    2105720761

τον εχω επισκεφθεί ειναι πολυ καλος, στο καναρινακι μου εδωσε ιώδιο σε νερο ως διαλυμα ,για 20 ημερες, θεωρισε πως ειχειε προβλημα με ¨΄θιροιδε鴨? καπος ετσι αυτο το εχουν και ανθροποι. Αλλα απο τοτε που τον αφησα ελευθτερω, και για ωρες πεταει μεσα στο σπιτι αναπνοη του ειναι 100 % καλυτερα ,ακομα δεν τραγουδαει , αλλα εχω ελπιδες.

Τελευταία επεξεργασία από moderator: 9 Νοε 2016
  13. RED8CANARIE

RED8CANARIE PB New Member

Στην Κατερινη υπαρχει κτηνιατρειο του Τζεγκα Λεωνιδα τηλ.6972501940 Ιατρειο 2351039906
    ο οποιος ειναι και εκτροφεας με πολλες διακρισεις μελος του ΦΙΠΣΥΚ
    Home Page

14. THODORIS1982

THODORIS1982 PB New Member

ΖΩΟΦΙΛΙΑ
    ΠΑΝΑΓΟΣ ΣΤΑΥΡΟΣ
    κτηνιατρος-Ιατρειο μικρων ζωων-ζωοτροφες-Μικρα Ζωα
    Ηρωων πολυτεχνειου 214 Λαρισα
    τηλ 2410238766

15. MyriamK

MyriamK PB New Member PBCP Contributor

Δημητριάδης Κώστας
    Αγ. Παρασκευής 116 Χαλάνδρι (Κλινική)
    Εξαιρετικός! Πήγα τον Πετράκη (Budgie) με scally face και έμεινα πολύ ευχαριστημένη! Του έκανε ένεση και θα ξαναπάμε σε 15 μέρες! Πολύ επεξηγηματικός και καλός.

16. Maya the Bee

Maya the Bee PB New Member

Στη Λαρισα που πηγαινω την σκυλα μου, ρωτησα αν εχουν ειδικοτητα στα πτηνα και μου απαντησαν θετικα.
    ΖΩΗ ΣΟΦΙΑ - ΓΚΟΥΓΚΟΥΛΗΣ ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ
    Διεύθυνση: ΗΡ. ΠΟΛΥΤΕΧΝΕΙΟΥ 208- ΛΑΡΙΣΑ
    Τηλ: 2410 537308

Σημ. Ο Ζησης που εργαζεται εκει, μου ειπε οτι εχει εμπειρια απο πτηνα.

17. gianhnsthess

gianhnsthess PB New Member

Θεσσαλονίκη,

Η Κλινική των Ζώων Συντροφιάς του Α.Π.Θ., παρέχει υψηλού επιπέδου και παντός τύπου κτηνιατρικές υπηρεσίες σε σκύλους, γάτες, άλογα και στα εξωτικά είδη ζώων (π.χ. χάμστερ, ινδικά χοιρίδια, χελώνες, ιγκουάνα, φίδια).

Διεύθυνση της Κλινικής: Σταύρου Βουτηρά 11 και Γιαννιτσών (κοντά στον Παλαιό Σιδηροδρομικό Σταθμό), ΤΚ 54627, Θεσσαλονίκη. Ώρες λειτουργίας και υποδοχής των ζώων: Εξωτερικά Ιατρεία: Δευτέρα – Παρασκευή 9.00-12.00 π.μ., Εμβολιασμοί: Τετάρτη και Πέμπτη 9.00-12.00 π.μ.
    Το κοινό μπορεί να επικοινωνεί με την υπηρεσία των ραντεβού της ΚΖΣ στα τηλέφωνα 2310 – 994403 και 2130 – 994410 και με το Διευθυντή της Κλινικής κ. Α. Φ. Κουτίνα, καθηγητή και DipECVD (2310 994503).
    Επισυνάπτονται φωτογραφίες από την κλινική ζώων συντροφιάς.

Επικαιρότητα του Α.Π.Θ. Blog Archive ΥΨΗΛΟΥ ΕΠΙΠΕΔΟΥ ΚΤΗΝΙΑΤΡΙΚΕΣ ΥΠΗΡΕΣΙΕΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΑΚΗ ΚΛΙΝΙΚΗ ΖΩΩΝ ΣΥΝΤΡΟΦΙΑΣ

18. Maya the Bee

Maya the Bee PB New Member

Την Κτηνιατρικη Κλινικη του Πανεπιστημιου την συστηνω κι εγω γιατι εχουν σωσει απο βεβαιο θανατο την σκυλα μου.

19. Πόπη Μπού

Πόπη Μπού PB New Member

Ιατρείο ζωών συντροφιάς και καναρινιών
    Κύμης 18 & Βοσπόρου 128
    Καλογρέζα-Ολυμπιακό Στάδιο
    Τηλ/Fax -2102717872
    Κινητό : -6977219000
    Email: ghvet@otenet.gr , info@yourvet.gr

Ωράριο λειτουργίας
    Δευτέρα –Παρασκευή
    10 : 00 - 13 : 00 & 17 : 00 – 20 : 30
    Σάββατο : 10 : 00 – 13 : 30

20. Don_Gr

Don_Gr PB New Member

PET HOYSE
    Θεωδορίδης Νικόλαος
    Αρχαιολογικού Μουσείου 17 (Ενα στενό πριν το Radio City) - Θεσσαλονίκη
    2310-834-274

Ο ιδιοκτήτης του καταστήματος είναι κτηνίατρος και έχει ιδικότητα στα πτηνά! Τον έχω επισκευτεί αρκετές φορές και είναι πολύ καλος!

Μ.Φ.Χ
    Don_Gr

Μοιραστείτε

Φόρτωση...