Πτερόρροια πιάνει όλα τα καναρίνια;

Συζήτηση με θέμα Πτερόρροια πιάνει όλα τα καναρίνια;, που ξεκίνησε από Nikfree, στο Forum 'Γενικά για Καναρινια' του PetBirds, 1 Σεπ 2016.

Panagiota.
Best Answer Panagiota., 1 Σεπ 2016
Καταρχήν Νίκο σου παραθέτω το άρθρο για την πτερόρροια προς ενημέρωση, είναι ιδιαίτερα χρήσιμο... Ολόκληρο το Post
  1. Nikfree

Nikfree PB New Member

παιδια καλησπερα ηθελα να κανω 2 ερωτησεις πτερορροια ποιανει σε ολα τα καναρινια? προς το παρων μονο 1 απο τα δικα μου μαδαει! επισης τα φετινα δηλαδη τα μικρα μαδανε?
    ευχαριστω εκ των προτερων

επισης θα ηθελα να ρωτησω υπαρχουν διαθεσημες καναρες θυληκες απο καποιο μελος?

2. Best Answer:
    Post #346913 by Panagiota., 1 Σεπ 2016
  3. Panagiota.

Panagiota. PB Known Member

Ψήφοι: 1
    Καταρχήν Νίκο σου παραθέτω το άρθρο για την πτερόρροια προς ενημέρωση, είναι ιδιαίτερα χρήσιμο
    https://petbirds.gr/articles/Η-πτερόρροια-των-πουλιών.97/
    και λύνει πολλές από τις απορίες μας.
    Τώρα συγκεκριμένα στα ερωτήματά σου, πτερόρροια περνούν όλα τα καναρίνια μας. Συνήθως όπως αναφέρεται και στο άρθρο διαρκεί 1-2 μήνες. Τα περισσότερα καναρίνια βρίσκονται σε πτερόρροια αυτή την εποχή. Όσο αφορά τα φετινά καναρίνια περνούν την πρώτη τους πτερόρροια στις 90 περίπου ημέρες ζωής τους, εκτός αν συμπέσει με την καλοκαιρινή οπότε μπορεί να διακυμανθεί λίγο πάνω, λίγο κάτω. Πάντως, κανένα από τα καναρίνια μας δε γίνεται να μην περάσει αυτή την επίπονη περίοδο που ονομάζεται πτερόρροια.

Panagiota., 1 Σεπ 2016
    Best Answer
  4. misalouris

misalouris PB Moderator Staff Member

Σωστά όλα όσα σου γράφει η Παναγιώτα.
    Για την αναζήτηση που έχεις, χρησιμοποίησε το ειδικό forum αγγελιών https://petbirds.gr/forums/Αγορά-Ζήτηση-Διάθεση-Πουλιών-Εξοπλισμού.11/

5. Nikfree

Nikfree PB New Member

6. Καναρίνι4ever

Καναρίνι4ever PB New Member

Θα ήθελα να προσθέσω (αν κάνω λάθος διορθώστε με) ότι τα φετινά καναρίνια αντικαθιστούν φτερά μόνο στο κεφάλι και στην κοιλιά. Δεν αντικαθιστούν τα φτερά στις πτέρυγες και στην ουρά. Στην επόμενη πτερόρροια θα αποβάλλουν φτερά από ολόκληρο το σώμα τους.

7. misalouris

Από που αντλείς αυτή την πληροφορία?

8. Φοίβος

Φοίβος PB Supporter Article Writer

Αν μπορώ να θυμηθώ καλά απο τα δικά μου έτσι πρέπει να ήταν.

9. ianos

ianos Daily Active Member

Το ιδιο συμβαίνει και στα δικά μου μικρά, αλλά να σημειώσω οτι γεννούνται Απρίλη, Μάη, οποτε στο τρίμηνο έχουν αλλαγές μονο σε πούπουλα σε μικρή έκταση και οχι σε φτερά

10. mgerom

mgerom PB Supporter Article Writer

Oπτική απάτη ;) :D . Τα 2000-2500 πούπουλα που είναι προγραμματισμένο να αλλάξουν (το πτέρωμα παραλλαγής της φωλιάς) ,θα αλλάξουν οπωσδήποτε. Εκείνο που δεν αλλάζει είναι ΤΑ ΠΡΩΤΕΥΟΝΤΑ (κινητήρια και κατεύθυνσης)

Τελευταία επεξεργασία: 1 Σεπ 2016
  11. alicedros

alicedros PB Supporter

Και επίσης τα φετινά μικρά δεν χάνουν την ουρά τους στην πρώτη τους πτεροροια! Μόνο όταν ενηλικιωθουν τα βλέπουμε......κολοβα!!!

12. misalouris

Τα φτερά της ουράς είναι τα κατεύθυνσης όπως γράφεται και πιο πάνω και δεν αλλάζουν παρά μόνο στη δεύτερη πτερόρροια.

13. Nikfree

Nikfree PB New Member

αυτο το παρατηρησα και εγω αλλα ο δικος μου δν εχει χασει ουτε ενα πουπουλο!

14. Ariadnh

Ariadnh PB Active Member

Δεν θα δεις στο κορμι τους να λειπουν φτερα. Δεν μενουν πουθενα γυμνα. Αν χασουν τοσα φτερα σε σημειο που βλεπεις το δερμα τους σημαινει ειναι αρρωστα.

Στην πτερορροια βλεπεις φτερα στο κλουβι ή γυρο απο αυτο.

15. Nikfree

Nikfree PB New Member

ναι ουτε αυτο βλεπω...

16. mgerom

mgerom PB Supporter Article Writer

-Aυτό μου έλεγε ενα φιλικό πρόσωπο που ξεκίνησε με τα καναρίνια τον τελευταίο χρόνο.Πήγα σπίτι του για να του δώσω μια γνώμη και βρήκα τα 6 αρσενικά μικρά του, με κανονική ,απόλυτα ολοκληρωμένη μάσκα ΜΩΣΑΙΚΟΥ. Τα πουλιά είχαν τελειώσει με την αλλαγή πτερώματος. :)
    Μη ξεχνάτε ότι τα πούπουλα προς αλλαγή, χάνονται σε διάστημα 2 και 3ων μηνών κάποιες φορές. Λίγα-λίγα δηλαδή. Επίσης να έχετε στο μυαλό σας ,οτι ένας εκτροφέας που είναι εξαιρετικά περιποιητικός με τα πουλάκια του, πολλές φορές χρησιμοποιεί το μπάνιο σχεδόν καθημερινά . Εκεί "χάνονται" πάρα πολλά απο τα πούπουλα που θα έκαναν την βόλτα του χώρου.

17. Καναρίνι4ever

Μέσα από παρατηρήσεις σε νεαρούς τροφίμους μου, όπου πράγματι στην δεύτερη πτερόρροια αντικατέστησαν τα κινητήρια και την ουρά. Επιπλέον, το έχω διαβάσει και στην εγκυκλοπαίδεια των G.B.R Walker & Dennis Avon "ΚΑΝΑΡΙΝΙΑ". Εάν θέλετε, μπορώ να ανεβάσω και φωτογραφία της σελίδας και είναι γραμμένη αυτή η πληροφορία.

18. misalouris

Αμβρόσιε - Καναρίνι4ever στην πρώτη πτερόρροια των πουλιών βασίζεται όλη η λογική των μωσαϊκών καναρινιών.
    Δηλαδή ο χρωματισμός τους και η ωραία τελική κόκκινη ή κίτρινη διαφοροποίηση από το "βασικό" υπόλοιπο φτέρωμα.
    Αν δούμε που υπάρχει ο χρωματισμός https://petbirds.gr/articles/Χορήγηση-χρωστικών-στα-Κόκκινα-και-mosaic-καναρίνια.179/ καταλαβαίνουμε σε μεγάλο βαθμό και την έκταση της αλλαγής των φτερών.
    Υ.Γ. Βέβαια βάφονται συγκεκριμένες περιοχές αλλά σίγουρα δεν είναι μόνο αυτές που στο 5 αναφέρεις.

Τελευταία επεξεργασία: 1 Σεπ 2016
  19. Καναρίνι4ever

Το ξέρω κ.Γιάννη. Μάλιστα τυχαίνει να έχω ξαναδιαβάσει το άρθρο που παραθέσατε! Απλά, εγώ με αυτό που είπα για την πτερόρροια των νεαρών, φετινών πτηνών εννοούσα όλα τα καναρίνια γενικά, όχι μόνο τα μωσαϊκά.:)
    Και τα υπόλοιπα μέλη που επιβεβαίωσαν την άποψη μου, πιθανότατα εννοούσαν τα κλασικά κοινά καναρίνια, που συνήθως έχει το κάθε νοικοκυριό! Για αυτό επιμένω πάνω στο θέμα!:D

20. misalouris

Δεν υπάρχει καμία διαφοροποίηση στις ράτσες και στις μεταλλάξεις και ούτε φυσικά στα κοινά καναρίνια.
    Όλα ακολουθούν τους ίδιους φυσικούς νόμους που βλέπουμε και στα μωσαϊκά.

21. TheBigL

TheBigL PB Member

Στα ενήλικα όμως αλλάζουν σωστά?

Μοιραστείτε

Φόρτωση...