Πτερόροια Gouldian

Συζήτηση με θέμα Πτερόροια Gouldian, που ξεκίνησε από ANASTASIA21, στο Forum 'Ασθένειες - Τραυματισμοί Εξωτικών Πουλιών' του PetBirds, 1 Σεπ 2009.

1. ANASTASIA21

ANASTASIA21 PB New Member

Καλό Σεπτέμβρη και αρχίσαμε δυναμικά με τους μικρούς μου φίλους.
    Με το που γυρίσαμε από τις διακοπές ο αρσενικούλης μου έγινε φαλακρούλης.Έχει χάσει αρκετό από το πτέρωμά του, αντιθέτως με το θηλυκό όπου είναι ελάχιστη η πτερόροια της.Ξεκινήσαμε και την αγωγή του Tabernil Muda,και θα δούμε πως θα πάει ο μικρός μου φίλος.Ενισχυμένη διατροφή και εύχομαι να είναι σύντομη η ταλαιπωρία του.
    Κατατάλα κελαιδάει και δεν έχει χάσει καθόλου την όρεξή του για φαγητό.:)

2. pantazo

pantazo PB New Member

Αναστασία υπομονή. Όταν θα βγάλει τα νέα του φτερά που θα είναι πιο λαμπερά θα το χαίρεσαι ακόμη περισσότερο.

3. ANASTASIA21

Ευχαριστώ Αντώνη μου.Ήδη σιγά σιγά το φαινόμενο ηρεμεί.Την θεραπεία όμως θα την ακολουθήσω κανονικότατα.Πάντως το Tabernil μυρίζει πολύ άσχημα.

4. Parrotsmile

Parrotsmile PB Member

Μια καλή διατροφή είναι οκ νομίζω.;;;;

5. ANASTASIA21

Όντως Κωνσταντίνε έχει σταγόνες για την πτερόροια.Είναι της Tabernil(Muda).Η θεραπεία κρατάει 1 μήνα και κάτι.Την προηγούμενη πτερόροια την είχαν σκαπουλάρει αρκετά,όμως αυτή την φορά είναι σαν κακόμοιρα.Τα δικά σου ήταν μια χαρά με την πτερόροια,που είδα στην photo.

6. Parrotsmile

Parrotsmile PB Member

Αναστασία δεν το ήξερα ότι σε βαριά πτερόρια χρειάζονται σκεύασμα.

Μοιραστείτε

Φόρτωση...