Πτερορροια στο Γιουτζακο; (ringneck)

Συζήτηση με θέμα Πτερορροια στο Γιουτζακο; (ringneck), που ξεκίνησε από melagio80, στο Forum 'Ασθένειες Παπαγάλων' του PetBirds, 16 Μαϊ 2009.

1. melagio80

melagio80 PB Member

Γεια σας ξανα απο εμας...
    Πριν απο το ταξιδι μας στο χωριο ο Γιουτζι ειχε αρχισει να χανει καποια φτερακια του κ τωρα συνεχιζει να τα χανει.
    Περναει αραγε την πτερορροια του η ειναι κατι αλλο?:(

2. Fotis_K

Fotis_K PB Known Member

Μηπως εκει που ειστε εχει πιο πολυ ζεστη?Εμενα δεν εχουν ξεκινησει ακομα.Μονο πριν ενα μηνα εχασαν μερικα.Ο κικικις περναει πτερορροια κι εχει αλλαξει ολα του τα φτερα αλλα αυτο ειναι λογω ηλικιας.Μηπως κι εσενα ειναι νεαρουλης και περναει την πρωτη του πτερορροια?

3. inca1099

inca1099 PB Member Article Writer

Για τι ποσότητα φτερών μιλάμε σε καθημερινή βάση?

4. melagio80

melagio80 PB Member

Αρκετη ποσοτητα Γρηγορη.
    Για παραδειγμα χτες μονο πρεπει να εχασε περιπου 6 φτερακια.Σημερα ομως δεν εχω δει ακομα καποια απωλεια.
    Οχι Φωτη,δεν εχει τοση ζεστη εδω!Και οσον αφορα την ηλικια του ακριβως δεν ξερω ποτε ειναι γεννημενος,μονο το οτι ειναι του '08!

5. constadinos

constadinos PB New Member

Ιωαννα εμενα τις θηλυκιας μου εφυγε η πτερορροια πριν ενα μηνα.Τις εφευγαν πολλα φτερα αλλα τωρα ειναι πολυ καλα.Μην ανησυχεις ειναι φυσιολογικο.Δως του λιγες βιταμινες και προσπαθησε να μην το στρεσαρεις!

6. melagio80

melagio80 PB Member

Εφυγα για το χωριο κ δεν τις πηρα μαζι μου,την Παρασκευη που θα γυρισουμε θα ξεκινησω να του βαζω!
    Αν κ σταματησαν να πεφτουν,βλεπω ομως πως γυρω απο τη μυτουλα του εχει αδειασει λιγο...

7. constadinos

Και ετσι θα συνεχισει!Εγω μπορουσα να διακρυνω ως και τα αυτια της!Και εβλεπα το δερμα κατω απ τις φτερουγιες της οταν τεντωνοταν!Ειναι λιγο απογοητευτικο αλλα να δεις που οταν θα της περασει θα αισθανθεις καλυτερα.

8. melagio80

melagio80 PB Member

Σ'ευχαριστω Κωνσταντινε!
    Και χρονια σου πολλααα!

9. constadinos

Παρακαλω!Ευχαριστωωω για τα χρονια πολλα!

Μοιραστείτε

Φόρτωση...