Πτερορροια σε καναρινι εδω και 2 μήνες

Συζήτηση με θέμα Πτερορροια σε καναρινι εδω και 2 μήνες, που ξεκίνησε από jimakos, στο Forum 'Ασθένειες Καναρινιών' του PetBirds, 7 Ιαν 2009.

1. jimakos

jimakos PB New Member

Γεια σας, ενα απο τα καναρια μου παρουσιαζει εδω και δυο μηνες περιπου πτεροροια. Γενικα η ολη συμπεριφορα του ειναι καλη.Το πουλι το εχω μεσα στο σπιτι συνεχεια.Μπωρει να ζευγαροσει τωρα. Σας ευχαριστω για την βοηθεια.

2. lizard

lizard PB Member Article Writer

Αμα χανει δυο μηνε πουπουλα και φτερα τοτε δεν ειναι πτεροροια πρεπει να ειναι ελλειψη βιταμινων δοκιμασε να της δωσεις καποιο πολυβιταμινουχο σκευασμα για να το βοηθησεις να αναπληρωσει αυτα που εχει χασει.Δεν νομιζω να μπορει να ζευγαρωσει αμα εχει ελλειψη βιταμινων.

3. Βασιλης

Βασιλης PB Member

Δεν είμαι σίγουρος ότι κατάλαβα ακριβώς το μήνυμα. Αν το πουλί έχει εδώ και δύο μήνες πτερόροια δεν είναι φυσιολογικό. Μπορεί κάποιες συνθήκες που έχεις μέσα στο σπίτι να του την προκαλούν (φωτισμός, ζέστη κλπ) Πρέπει να σταματήσει η πτερόροια, να ακολουθήσει ένα εύλογο διάστημα ανάπαυσης του πουλιού ώστε να αναπληρώσει δυνάμεις και μετά να ζευγαρώσει (αν προλάβει). Πιστεύω ότι προέχει η υγεία του πουλιού και μετά το ζευγάρωμα. Ψάξε τι φταίει και πετάει φτερά εκτός εποχής και για τόσο μεγάλο διάστημα.

Μοιραστείτε

Φόρτωση...