Πτεροροια παπαγάλου είναι φυσιολογικά αυτή την εποχή;

Συζήτηση με θέμα Πτεροροια παπαγάλου είναι φυσιολογικά αυτή την εποχή;, που ξεκίνησε από Μαιρη, στο Forum 'Παπαγάλοι Γενικά' του PetBirds, 23 Ιουν 2008.

1. Μαιρη

Μαιρη PB Member

Ιούνη μήνα είναι φυσιολογικό να έχουν οι παπαγάλοι πτεροροια;

2. ShadyLady

ShadyLady PB Member Article Writer

εχεις παρατηρησει μεγαλη απωλεια πουπουλων??

αν δεις να πεφτει και κανενα πουπουλακι δε σημαινει οτι εχει κατι το ανησυχητικο...τα πουπουλα δεν ειναι κολλημενα πανω στο πουλι...θα πεσει και κανενα...

3. Μαιρη

Μαιρη PB Member

Της πέτουν μεγάλα απο την φτερούγες της και μικρά που είναι σαν χνουδάκι. Κάθε μέρα όλο και πιο πολλά. Α ανέβασα φωτογραφία του Οράτιου. Περιμένω εντυπώσεις:)

4. ShadyLady

πολυ ομορφος ο Ορατιος σου...

τον βλεπεις να βγαζει αυτος τα πουπουλα ή πεφτουν μονα τους??

5. Μαιρη

Μαιρη PB Member

Ξύνεται και του πέφτουν. Για αυτό λέω μήπως είναι πτεροροια... Τι λές;

6. Πόπη Μπού

Πόπη Μπού PB New Member

εγω λεω οτι δεν ξυνεται αλλα τα βγαζει...Μαιρουλα εινα ψυχολογικο:)

7. Μαιρη

Μαιρη PB Member

Γιατί; Μήπως επειδή είναι ακόμα στρεσαρισμένος και φοβισμένος; Τον Δεκέμβρη τον πήρα και ακόμα φοβάται... Και μαζί του φοβάμαι και γω μήπως μείνει χωρίς πούπουλα ο γλυκός μου

8. ShadyLady

καλυτερα να απευθυνθεις σε καποιον κτηνιατρο, αν δεν το εχεις κανει ηδη...για να εισαι σιγουρη.

9. Πόπη Μπού

Πόπη Μπού PB New Member

παρε ενα τηλ.βρε Μαιρουλα.εξω τον βγαζεις καθολου??:rolleyes:

10. Πόπη Μπού

Πόπη Μπού PB New Member

Ο σκυλακος με το παπαγαλο ειναι στον ιδιο χωρο?

11. Μαιρη

Μαιρη PB Member

Ναι αλλά σε πληροφορώ ότι τον σκύλο μου δεν τον φοβάται καθόλου. Είναι ο μόνος που πλησιάζει το κλουβί και δεν κάνει σαν τρελός

12. Μαιρη

Μαιρη PB Member

Ανέβασα και άλλες φωτογραφίες του Οράτιου (ροζέλα) και μια φωτογραφία της Κούκυς μου ( Ζακό ). Περιμένω σχόλια...

13. Φοίβος

Φοίβος PB Supporter Article Writer

Ειναι και τα δυο πανεμορφα πουλια και απο τις φωτο μου φαινονται και τα δυο υγιεστατα. Τα πουλια που μαδανε τα φτερα τους μονα τους δεν ειναι οπως η ροζελα σου. Δεν ειναι περιεργο να χασει καποια λιγα πουπουλα αυτη την περιοδο ομως η κανονικη πτεροροια θα ερθει τον Αυγουστο-Σεπτεμβριο. :)

Παρολα αυτα αν εισαι προβληματισμενη οπως σου λεμε ολοι ο πτηνιατρος θα σε κατατοπισει καλυτερα! ;)

14. Μαιρη

Μαιρη PB Member

Δεν έχει εδω στην Λαμία πτηνιατρους όπως έχω ξαναπεί. Και ντέπομαι να πάρω τηλ. να ρωτήσω απο την λίστα που μου έχετε δώσει...

15. Βρε παιδιά μην μόλις γράψει κάποιος οτι πέφτουν τα φτερά του παπαγάλου του τον αγχώνεται λέγοντας του οτι μαδιέται. Έχει τώρα ένα μήνα όσα μέλοι γράψουν ότι οι παπαγάλοι τους χάνουν φτερά βγάζετε το συμπέρασμα οτι όλοι ''μαδιούντε''.

16. Stefan

Stefan PB New Member

Παιδια ειναι λιγο ασχετο αλλα τι ειναι η πτερορια?

17. anatoly

anatoly PB Member

η πτωση των φτερων (πουπουλων) για να βγουν καινουρια

Μοιραστείτε

Φόρτωση...