Πρώτη εμπειρία ζευγαρώματος

Συζήτηση με θέμα Πρώτη εμπειρία ζευγαρώματος, που ξεκίνησε από Ventospourgiti, στο Forum 'Αναπαραγωγή Καναρινιών' του PetBirds, 14 Μαϊ 2015.

1. Ventospourgiti

Ventospourgiti PB New Member

Καλησπερα σας ονομαζομαι βενετια και φροντιζω δυο καναρινια ενα αρσενηκο και ενα θηλικο το αρσενικο το εχω 4χρονια και επειδη ηταν μονος του του πειρα μια καναρα πορτοκαλοκκοκινι ενο ο καναρος μου ειναι κατακιτρινος τα ευαλα μαζη πρειν δυο ευδομαδες κοντα... οταν τα προτοεβαλα μαζη ο καναρος μου ηταν καπως ανισιχος που ηρθε νεο πουλι στο κλουβη εννοειτε πως δεν την πλισιασε με την μια αντιθετος καθε φωρα που τον πλισιαζε σικονε το κεφαλη του και τα φτερα του αλλα δν την τσιμπουσε οπως περιμενα η καναρα ηταν πολυ φιλικη μαζι του και πολυ τσαχπινα επισεις δν καθοταν στο κλαδι καθολου κελαιδουσε και πιδουσε απο κλαδι σε κλαδι και απο εκει στην κουνια αλλα ο καναρος αταραχος για να μην τα πολυ λογω τωρα καθοντε μαζη στο ιδιο κλαδη και δεν κανει αυτο που εκανε στην αρχη...η καναρα μονο σμρ το εκανε ειχαι παει στο πορτακι και τσιμπουσε το πορτακι με αποτελεσμα να κανει πολυ θοριβο.. δοκιμασα να βαλω φολια σε περιπτοσι που μπωρει να την εχει βατεψει εβαλα την φολια και στο κατω μερος του κλουβιου εβαλα νιμα και μπαμπακι ενο ειχαι σκισι εφιμεριδα απο μονη της τελικα οντως εβαλε μπαμπακι στην φολια της αλλα παει ο καναρος και το βγαζει....τι μπορω να κανω? Μιπως πρεπει να τα χωρισω?ευχαριστω πολυ:)

2. alicedros

alicedros PB Supporter

Καλησπέρα Βενετία και καλώς ήρθες στο φόρουμ μας! Να χαίρεσαι το ζευγαράκι σου το οποίο μπορούμε να καμαρώσουμε αν θες με φώτο εδώ: Παρουσιάσεις Πουλιών

Αρχικά να σου πω πως έπρεπε να έχεις κρατήσει Καραντίνα στα πουλιά, μία αναγκαία ενέργεια πρόληψης και μια διαδικασία γνωριμίας του ζευγαριού. Είναι λογικό να αντέδρασε έτσι ο αρσενικός στην αρχή Ένοιωσε έναν εισβολέα στο χώρο του. Αλλά πλέον από τα γραφόμενα σου καταλαβαίνω πως την αποδέχτηκε.

[QUOTE="Venetia Gewrgane, post: 265844, member: 19719]ειχαι σκισι εφιμεριδα απο μονη της τελικα οντως εβαλε μπαμπακι στην φολια της[/QUOTE]
    Αυτό δείχνει πως η κυρία είναι πυρωμένη και έτοιμη να στρώσει φωλιά. Καλά έκανες και της έβαλες φωλιά και νήμα. Διάβασε και αυτά: Ζευγάρωμα καναρινιών , Από το αυγό του καναρινιού μέχρι τον απογαλακτισμό των νεοσσών , Πιθανά προβλήματα στην αναπαραγωγή καναρινιών .

Σε τι κλουβάκι τα έχεις Βενετία μου? Σε τι χώρο (θερμοκρασία κτλ)?? Τι διατροφή τους παρέχεις?

Τελευταία επεξεργασία από moderator: 10 Ιουλ 2016
  3. misalouris

misalouris PB Moderator Staff Member

Καλώς ήρθες Βενετία
    Τη φωλιά να τη βάλεις κάπου ψηλά και όχι χαμηλά μέσα στο κλουβί... βολεύει και εμάς αλλά και τα ένστικτα των πουλιών.
    Δεν έπρεπε να βρίσκονται μαζί αλλά χώρια για την καραντίνα... από τη στιγμή όμως που δεν το έκανες από την αρχή τώρα δεν υπάρχει λόγος...
    Εύχομαι μόνο η επιλογή σου να μην θέσει σε κίνδυνο (ασθένειας) κάποιο από τα δύο.

4. theodr

theodr PB Member

θα σου έλεγα να ανεβάσεις εδώ φωτογραφίες του κλουβιού που έχεις τα καναρίνια για να μπορέσουμε να σε βοηθήσουμε πιο πολύ. Σου έυχομαι καλή συνέχεια στην προσπαθεια σου.

5. Myra

Myra PB Moderator Staff Member

Καλημερα και καλωσηρθες Βενετια.

Οπως σε προετρεψαν τα παιδια απο πανω, θα σου πω και εγω να ριξεις μια ματια στα αρθρα και να μας ενημερωσεις με τυχον αποριες που θα προκυψουν.

Να τα χαιρεσαι!

6. Ventospourgiti

καλη σας μερα ναι τα καναρινια μου τα εχω σε χωρο θερμοκρασια σπιτιου και τα ταιζω καναβουρη βιταμινι και που και που τους βαζω και μαρουλι αλλα οχι συνεχεια γιατι ξερω οτι τα πειραζει....δοκιμασα να βαλω μια φοτογραφια αλλα οσο και να την κοψω λει οτι ειναι μεγαλη μιπως υπαρχη αλος τροπος για να την ανευασω? ευχαριστω.

rsz_21.jpg

7. Stavros

Stavros PB Administrator Staff Member

Η φωτογραφία ανέβηκε. ^

8. Ventospourgiti

Ευχαριστω πολυ

9. misalouris

Μόνο σπόρους καναβούρι ή μείγμα σπόρων, που εκτός από καναβούρι έχει κι άλλους σπόρους μέσα?

10. Ventospourgiti

οχι μονο καναβουρη τους βαζω και βιταμινι και που και που και μαρουλι ..

11. misalouris

Δίνοντας μόνο καναβούρι είναι σα να τρως εσύ συνεχώς μακαρόνια. Και δε μιλάμε από θέμα ίδια γεύσης αλλά ίδιων στοιχείων στη διατροφή
    Θα σου πρότεινα στην ίδια αξία να προμηθευτείς μείγμα σπόρων για καναρίνια.
    Έτσι να το ζητήσεις... προς το παρόν μόνο αυτό επείγει..

12. Ventospourgiti

προσφατα πειγα και πειρα απο το πετ σοπ φυραμα υγειας και τραγουδιου και για την πτερορια και η αληθεια ειναι οτι τους το ευαλα γιατι εχανε πολλα πουπουλα ο καναρος μου και του το ειπα αυτο του πολιτι και μου ειπαι οτι ειναι λογω εποχης και μου εδωσε αυτο το φιραμα και ειναι μια χαρα τωρα...απλα με εχει προβληματισι με την καναρα γιατι της χαλαι την φολια και γιατι η καναρα παει και τσιμπαι την πορτα και κανει θοριβο

13. misalouris

Η κανάρα δεν είναι έτοιμη για να φτιάξει φωλιά... αν ήταν θα την έφτιαχνε, δεν της είναι δύσκολο. Αν τη χαλάει παίζει με το νήμα.
    Η πόρτα και κάθε κινητό μέρος του εξοπλισμού, αν κουνηθεί κάνει θόρυβο. Όπως κάθε πόρτα αν κάποιος την κουνάει.
    Αν θέλεις (πρέπει) να μ' ακούσεις ..... και να αφήσεις αυτό που αποκαλείς ως "φύραμα" και να προμηθευτείς μείγμα σπόρων για καναρίνια.
    Σου είναι δύσκολο να πας σε κάποιο petshop και να πεις θέλω ένα κιλό μείγμα σπόρων για καναρίνια?
    Κοστίζει ελάχιστα ευρώ.

14. Ventospourgiti

Οχι δεν μου ειναι δυσκολο απλα δεν ηξερα και το φιραμα μου ειπαι αυτος να το βαλω..

θα χριαστει να αλαξω κλουβη για να εχω πιο πολλες ταιστρες η δεν χριαζετε?

15. misalouris

Έχεις αγάπη και διάθεση να βοηθήσεις στα πτηνά σου. Αυτό φαίνεται.
    Σου λείπουν κάποιες γνώσεις.... κι αυτό δεν είναι κακό.
    Αν θέλεις μπορεί να ρωτάς εδώ τους φίλους και να μαθαίνεις .....
    Μέχρι να μάθεις όσα χρειάζεται και απαιτούνται καλό είναι να τους "ακούς" ...
    Πώς σου φαίνονται τα παραπάνω?
    Να δώσουμε προτεραιότητα σε αυτά που επείγουν...
    Πρώτα μείγμα σπόρων για καναρίνια.

16. Ventospourgiti

Μια χαρα και κατανοητα δεν τα εχς ω ξαναακουσει αν και ειναι απαραδεκτο να μην ξερω να τα θρεψω.:(ναι αυτο ισχυει δεν Ξερω πολλα πραγματα για αυτα ετσι αποφασισα να ψαξω σε σιτε του ιντερνετ και εκει σας βρεικα να ρωτισω θα χριαστι να αλαξω κλουβη η να χωρισω τη καναρα απο τον καναρο?

17. misalouris

Πρώτα αλλάζουμε την τροφή....
    Τρώνε μείγμα σπόρων για καναρίνια.
    Αυτό πρέπει να κάνεις....
    Όταν το κάνεις βλέπουμε για τα υπόλοιπα...
    Εντάξει?

18. Ventospourgiti

Ναι ευχαριστώ.

19. Ventospourgiti

Πειγα και πειρα το μιγμα και το εβαλα....

20. misalouris

Πολύ ωραία...
    Μπράβο σου.

Μοιραστείτε

Φόρτωση...