Πρώτη απόπειρα διασταύρωσης, βοήθεια παρακαλώ

Συζήτηση με θέμα Πρώτη απόπειρα διασταύρωσης, βοήθεια παρακαλώ, που ξεκίνησε από vagbou, στο Forum 'Αναπαραγωγή Καναρινιών' του PetBirds, 29 Μαρ 2009.

1. vagbou

vagbou PB New Member

Γειά σας,

Έχω ζευγαράκι καναρίνια,έναν αρσενικό (σκουφάτο) και μια θυληκιά (κανονική) σε κλουβί ζευγαρώστρα λιγότερο απο χρόνο.Τα έχω με διαχωριστικό αλλά να βλέπονται.Λέω να τα ελευθερώσω (στο κλουβί) ώστε να ζευγαρώσουν σιγά-σιγά με τις διαδικασίες που αναφέρονται (μπόλικη αυγοτροφή,φωλιά,κλωστές στα σύρματα του κλουβιού,αλλαγή αυγών με ψεύτικα κλπ).Υπάρχει κάτι που μου διαφεύγει;Μήπως πρέπει ο αρσενικός να μείνει πρώτα μόνος του σε άλλο κλουβί πριν το ζευγάρωμα;Πειράζει να είναι το κλουβί στο μπαλκόνι;
    Σας ευχαριστώ και αν μπορείτε να δώσετε αναλυτικές πληροφορίες θα το εκτιμούσα πολύ όπως ακριβή περίοδο αναπαραγωγής(13 ώρες ημέρα;),ψεύτικα αυγά(πουλάνε στο εμπόριο;),λήξη περιόδου αναπ/γής κα.

2. akisdelta

akisdelta PB New Member

Διαβασε αυτο ΖΕΥΓΑΡΩΜΑ ΚΑΝΑΡΙΝΙΩΝ φιλικα Ακηs

Στο Φορουμ

3. kristhegreek

kristhegreek PB New Member

Δες εδώ:https://petbirds.gr/threads/Πρόγραμμα-Προετοιμασίας-Ζευγαρώματος.1551/
    Φυσικά και πρέπει να υπάρξει κάποιο διάστημα "γνωριμίας" και μετά το κτίσιμο της φωλιάς να βάλουμε το αρσενικό, το καλύτερο είναι ζευγαρώστρα με χώρισμα.
    Το μπαλκόνι σημαίνει εξωτερική θερμοκρασία άρα αργότερο ζευγάρωμα (θα περιμένεις τις ζέστες).

Μοιραστείτε

Φόρτωση...