Πρόληψη ασθενειών την περίοδο αναπαραγωγής

Συζήτηση με θέμα Πρόληψη ασθενειών την περίοδο αναπαραγωγής, που ξεκίνησε από sakis dc, στο Forum 'Αναπαραγωγή Καναρινιών' του PetBirds, 27 Φεβ 2014.

1. sakis dc

sakis dc PB New Member

Καλημέρα σε όλους.
    Πρέπει να κάνουμε προλιπτική θεραπεία στα πουλιά κατά την περίοδο προετοιμασίας αναπαραγωγής?
    και αν ναι τι πρέπει να δώσουμε π.χ. για τα ακάρεα της τραχείας ?

2. brand13

brand13 PB Member

Νομίζω ότι είναι λάθος να δίνουμε φάρμακα προληπτικά. Τώρα για την διατροφή αν πρέπει να προσέξουμε κάτι περισσότερο, θα ξέρουν καλύτερα να σου πούν οι υπόλοιποι που εκτρέφουν χρόνια και γνωρίζουν σαφώς περισσότερα από εμένα.

3. Stavros

Stavros PB Administrator Staff Member

Ένας φίλος έλεγε, εσύ παίρνεις αντιβίωση όταν θες να κάνεις παιδί;

4. kostantakis

kostantakis PB Member

Δεν κάνουμε ποτέ πρόληψη με φάρμακα, και πόσο μάλλον όταν μπαίνουμε σε αναπαραγωγική περίοδο !

Το σωστό φάρμακο σε πουλί, μόνο όταν έχουμε διαπιστώσει κάποια ασθένεια και είμαστε βέβαιοι για την θεραπεία του !

Το καλύτερο φαρμακείο είναι εκεί έξω.... στην φύση ! Να δίνεις φρέσκα λαχανικά στα πουλιά και μην φοβάσαι τίποτα !

5. sakis dc

sakis dc PB New Member

Καλημέρα σε όλους. Εντάξει ρε παιδιά μη βαράτε όλοι μαζί!
    Πρωτάρης είμαι μια ερώτηση έκανα. Αλλά και πάλι μου δημιουργούνται κάποια ερωτήματα: Aν ένα πουλί προσβληθεί π.χ. από ακάρεα της τραχείας και είναι σε πρώτο στάδιο τα μωρά δεν θα έχουν πρόβλημα με το τάϊσμα να προσβληθούν και αυτά και τότε θα είναι δύσκολο να δώσουμε θεραπεία?
    ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

Μοιραστείτε

Φόρτωση...