Πρόβλημα στο μάτι καναρινιού, που οφείλεται

Συζήτηση με θέμα Πρόβλημα στο μάτι καναρινιού, που οφείλεται, που ξεκίνησε από galliosm, στο Forum 'Ασθένειες Καναρινιών' του PetBirds, 2 Ιουλ 2009.

1. galliosm

galliosm PB New Member

Παιδιά, SOS ζητάω βοήθεια σε ένα πρόβλημα που μου παρουσιάζεται και δεν μπορώ να βρώ λύση.
    Στην περιοχή μου , δεν υπάρχει κάποιος ιατρός με εμπειρία σε καναρίνια και έτσι δεν μπορώ να εντοπίσω την αιτία του κακού
    (Κάτι παρόμοιο διάβασα σε κάποιο post αλλα δεν εχω καταλάβει περι τίνος πρόκειται. Βέβαια οι φωτογραφίες που είδα είναι πολύ ήπιες σε σχέση με τις δικές μου.)
    Παρουσιάζω κάποιες φωτογραφίες λοιπόν και όποιος γνωρίζει ας μου πεί που οφείλετε το πρόβλημα που παρουσιάζεται στο ματι κάποιων καναρινιών μου (πως λέγεται η ασθένεια αυτή) καθώς και ποια θεραπεία μπορώ να ακολουθήσω.

Ευχαριστώ
    Μανώλης

Συνημμένα Αρχεία:

• 1.jpg
      1.jpg
      File size:
      74,8 KB
      Προβολές:
      107
    • 2.jpg
      2.jpg
      File size:
      77,8 KB
      Προβολές:
      98
    • 3.jpg
      3.jpg
      File size:
      86,1 KB
      Προβολές:
      114
    • 4.jpg
      4.jpg
      File size:
      47,4 KB
      Προβολές:
      94
    • 5.jpg
      5.jpg
      File size:
      9 KB
      Προβολές:
      93
  2. scorp

scorp Banned

Αυτό το πράμα είναι ή μόλυνση ή ορνίθωση. Το δεύτερο είναι επικίνδυνο γιατί μεταδίδεται κάποιες φορές και στον άνθρωπο. Για το πρώτο πρέπει να δώσεις αντιβίωση ευρέου φάσματος η οποία όμως δε πιάνει την ορνίθωση. Για την ορνίθωση χρειάζεσαι doxycycline και λίγα μαγαζιά έχουν τόσο εξειδικευμένη αντιβίωση. Αν έχεις πρόσβαση με αμάξι στη Θεσ/νίκη πες μου να σε στείλω σε γιατρό να το δεί. Εκείνος θα σε προμηθεύσει και με την κατάληλη αντιβίωση.

3. galliosm

galliosm PB New Member

Φίλες Scorp , πως μπορώ να καταλάβω αν είναι μόλυνση ή ορνίθωση ??? Εχω ακούσει ότι η ορνίθωση είναι επικύνδυνη για τον άνθρωπο , αλλά είναι ???
    Μπορεί να γίνει καλά αυτό το πουλί και στις δυο περιπτώσεις ??
    Πές μου την δ/νση του γιατρού για να κατέβω κάποια στιγμή
    Ευχαριστώ

4. scorp

scorp Banned

Δε μπορώ να σου το πω εγώ αυτό. Δε ξέρω να στο πω. Και στις δυο περιπτώσεις μπορεί να γίνει καλά αρκεί να ξεκινήσει σύντομα θεραπεία για οτιδήποτε έχει. Σε λίγο θα σου γράψω και το γιατρό.Just a minute..

5. scorp

scorp Banned

Dr. Γκιουρτζίδης Κων/νος
    Μακεδονίας 38
    Αγ.Ιωαννης (περιοχή καλαμαριάς)
    2310-707007
    Παίρνεις Τηλέφωνο και μιλάς με το γιατρό. Περιγράφεις το πρόβλημα και κλείνεις ραντεβού. Το συντομότερο γιατί δε το βλέπω σε ιδιαίτερα καλή κατάσταση το πουλάκι.

6. galliosm

galliosm PB New Member

Σευχαριστώ φίλε Scorp

7. scorp

scorp Banned

Είναι γιατρός με πολύ εξειδικευμένες γνώσεις. Εμπιστέψου τον και θα με θυμηθείς. Είμαστε πολλά μέλη στο Φόρουμ που πάμε σε αυτόν. Εγώ τουλάχιστον εχω τα καλύτερα να πω. Και να μη τα καταφέρει αυτό το πουλάκι, θα τον έχεις για τα επόμενα.

8. galliosm

galliosm PB New Member

Θα κανονίσω να πάω, οποσδήποτε σε ένα ειδικό, γιατί τόσο εγώ όσο και ένας φίλος έχουμε χάσει κατα καιρούς αρκετά πουλιά, βασιζόμενοι σε γνώμες κάποιων άσχετων με το είδος.

Ευχαριστώ και πάλι

9. Nadine

Nadine PB New Member

Σε πιο ελαφριά περίπτωση σε μια καρδερίνα μου ο γιατρός έδωσε τομπρεξ σταγόνες χωρίς κορτιζόνη για 7 ημέρες και παράλληλα Aviomicine , μην ξεχνας τον σχολαστικο καθαρισμό στις πατήθρες καθως και προβιοτικά μετα το τέλος της αντιβίωσης, το καλύτερο πάντως είναι να το δει κάποιος γιατρός .
    Περαστικά !

10. sadistis

sadistis PB New Member

τελικά τι έγινε με το καναρίνι δεν μας είπες

11. galliosm

galliosm PB New Member

Καλημέρα
    Παιδιά , δυστυχώς δεν πήγα στον γιατρό γιατί κάποιος φίλος , πάλι μου σύστησε αντιβίωση που του είπε ένας γιατρός την chlor-tetracyclin+ , έκανα θεραπεία πέντε μέρες , αλλά τίποτα το θετικό. Βέβαια το πουλάκι είναι ζωηρό αλλά το πρήξιμο διατηρείται ακόμα. Βέβαια τώρα δεν έχω χρόνο να πάω στον γιατρό πλεον γιατί φεύγω διακοπές .
    Ελπίζω να επιζήσει μέχρι να επιστρέψω.

12. ΗΣΑΠ

ΗΣΑΠ PB New Member

Πιο πάνω έγραψες ότι εμπιστευτικές άσχετους και έχασες πουλιά .Μυαλό δεν έβαλες πάλι άσχετους άκουσες .δεν άκουσες τον φίλο Απόστολο
    Αλλά πάλι τα αφήνεις όλα στην τύχη και δεν σε νοιάζει εσύ να πέρασης καλά και το πουλάκι ας πεθάνει

13. Fotis_K

Fotis_K PB Known Member

Συμφωνω με τον Αποστολη.Τι ειναι ο φιλος σου?πτηνιατρος?

Αν θες να γινει καλα το πουλι ξερεις που να το πας.

14. evaluieva

evaluieva PB Member

καλο πραγμα η ελπιδα ,αλλα ακομα καλυτερο, η σωστη φροντιδα!

Μοιραστείτε

Φόρτωση...