Πρόβλημα στην αναπαραγωγή

Συζήτηση με θέμα Πρόβλημα στην αναπαραγωγή, που ξεκίνησε από BISBA, στο Forum 'Αναπαραγωγή Ιθαγενών Πουλιών - Υβριδίων' του PetBirds, 1 Φεβ 2008.

1. BISBA

BISBA PB New Member

Έχω βάλει ενα ζευγάρι άγρια για αναπάραγωγη ( καρδερίνες ),κάποιες στιγμές τα βλέπω να φιλιούντε και κάποιες άλλες τσακώνοται,με αποκορύφωμα σήμερα είδα τον αρσενικό να κράταει τη θηλυκία απο τη φτερούγα και να την πηγαίνει περα δώθε,τι να κάνω να τα χωρίσω? Είναι η πρώτη φορά που ασχολούμαι με ζευγάρωμα καρδερίνας και δεν ξέρω τι να κάνω?

2. Isidoros

Isidoros PB New Member

Πρώτα απόλα θέλω να σε ρωτήσω σε τί κλούβα τα έχεις τοποθετήσει.
    2ον.Είναι σίγουρα και τα δύο αρσενικό και θηλυκο?
    3ον.Πόσο καιρό είναι μαζί?
    4ον.Υπήρχε χρόνος γνωριμίας τους?
    5ον.Είναι πουλιά φετινά?Εκτροφής?ή όχι?
    6ον.Είναι πυρωμένα ή κάποιο από τα δύο?

3. BISBA

BISBA PB New Member

Είναι σε ζευγαρώστρα εμπορίου
    Σίγουρα είναι αρσενικό και θηλυκό
    Εδώ και ενα μήνα
    χρονο γνωριμίας καθόλου
    Πουλιά όχι εκτροφής και είναι περσινά
    ΔΕΝ ΞΕΡΩ πώς να το διακρίνω αυτό
    Σήμερα επειδή εχω μια αρσενική σε αλλο κλουβάκι παρατήρησα οτι θυληκιά κοίταζε πρός τα πάνω οπου εχώ την άλλη

4. Isidoros

Isidoros PB New Member

Φίλε Μπάμπη τα άγρια πουλιά θέλουν πάρα πολύ μεγάλο χρόνο γνωριμίας.Πόσο μάλλον αν είναι και μεγάλα και όχι γιαβριά.Το κάθε ένα αισθάνεται σαν εισβολέα το άλλο.Η γνώμη μου είναι να τα τοποθετήσεις σε μεγαλύτερη κλούβα αν έχεις.Αλλιώς τοποθέτησε το χώρισμα.Το μόνο που μένει να κάνεις είναι υπομονή.Τίποτα δεν κατακτήθηκε από την μία μέρα στην άλλη.

5. BISBA

BISBA PB New Member

Ευχαριστώ φίλε Ισίδωρε γιά τις συμβουλές,πως διακρίνεις οτι μία καρδερίνα είναι πυρωμένη?

6. Isidoros

Isidoros PB New Member

Μία καρδερίνα φαίνεται ότι είναι πυρωμένη από την μύτη της και από τα πόδια της.Τα πόδια γίνονται άσπρα και το μάυρο της μύτης εξαφανίζεται.Ακόμα και φωνητικά θα διαπιστώσεις ότι έχει περισσότερη πλοκή και ένταση στην φωνή της.

Μοιραστείτε

Φόρτωση...