Πρόβλημα ντυσίματος νεοσσού που ταΐζεται με κρέμα

Συζήτηση με θέμα Πρόβλημα ντυσίματος νεοσσού που ταΐζεται με κρέμα, που ξεκίνησε από thiseas, στο Forum 'Γενικά για Καναρινια' του PetBirds, 1 Μαϊ 2015.

1. thiseas

thiseas PB New Member

εχω 5 νεοσους και τους ταιζω στο χερι, οενασ απο αυτους δεν μου εχει βγαλει σοστα τα πουπουλα του ειναι σχεδων γυμνος αν και ηταν ο πρωτος. ξερει κανεισ κατι για αυτο.? ευχαριστω..!

2. misalouris

misalouris PB Moderator Staff Member

Θα ήθελα να μάθω περισσότερα για την περίπτωση... ηλικία, διατροφή κλπ και αν είναι δυνατόν μια φωτογραφία για να δούμε ακριβώς την έκταση της κατάστασης.

3. pyroferus

pyroferus PB New Member

Για την ηλικία θέλω να μάθω και εγώ!

4. thiseas

thiseas PB New Member

Καλημέρα, είναι 26 ημερών

ΤΡΟΦΗ.jpg απο αυτη την τροφη το ταιζω

pouli1.jpg pouli2.jpg pouli1.jpg pouli2.jpg poyli3.jpg pouli4.jpg pouli1.jpg pouli1.jpg pouli1.jpg

5. maria p

maria p PB Supporter PBCP Contributor

Καλημέρα, όμορφο είναι φτου φτου, κοντεύει να γεμίσει πάντως το πτέρωμα.

6. Wind-sa

Wind-sa PB Member

Ίσος είναι λίγο λερωμένο από τη κρέμα?. και τα πούπουλα του απλά κολλήσανε. Η φτερούγα του φαίνεται λίγο περίεργα αλλα το γενικός φτέρωμα πιστεύω είναι απλά λερωμένο. Πάντως δεν μπορώ να πω με σιγουριά μπας κι ποτε δεν είχα καναρινακια ))))

7. misalouris

8. thiseas

thiseas PB New Member

ευχαριστω πολι

εχω αυτο το αρσενικο
    Parrotfinch και ψαχνω θυληκο υπαρχει πουθενα στην ελλαδα ?
    10717540_543805715752969_1427862506_n.jpg ΠΑΡΡΟΤ.jpg
    ναι φουσκα ειναι απο την τροφη πειρε αερα απο την συριγγα

ναι φουσκα ειναι απο την τροφη πειρε αερα απο την συριγγα

9. ianos

ianos Daily Active Member

Χωρίς να το έχω κάνει ποτέ, αλλά κάπου διάβασα ότι πολυ απαλά μετα το τάισμα πατάμε τον προλοβο με δείκτη και αντίχειρα ώστε να βγει ο αέρας. Αλλά αν ταΐζεις με την ειδική σύριγγα δεν καταπίνει αέρα.

10. misalouris

Γιάννη το αναφέρει εδώ Τάισμα νεοσσών στο χέρι η Wind-sa.
    Για το φτέρωμα τώρα.
    Δε δείχνει υγεία... καθόλου μάλιστα.
    Πολύ λεπτό, ισχνό ... μαλακό κι αδύνατο..... άσχετα από το αν είναι λερωμένο.
    Θα διαβάσω κι αν βρω κάποια άκρη θα επανέλθω ... ελπίζω σύντομα.
    Στο μεταξύ όποιος μπορεί να βοηθήσει ας το κάνει.

Τελευταία επεξεργασία από moderator: 4 Σεπ 2016
  11. 26 ημερών? Δείχνει για 12-13 ημερών. Υστερεί πολύ στην αναπτυξη. Σίγουρα καποιο πρόβλημα υπάρχει. Εύχομαι να πάνε όλα καλά!

12. thiseas

thiseas PB New Member

σε ευχαριστω

Μηπως εχει ελλειψη απο ασβεστιο ?? Κι αν ναι , μπορειτε να μου συστησετε κατι αναλογο ?

Τελευταία επεξεργασία από moderator: 4 Σεπ 2016
  13. misalouris

Από αυτά που διάβασα .....αν υπάρχει έλλειψη βιταμίνης που να επιδεινώνει την κατάσταση του φτερώματος είναι οι βιταμίνες του συμπλέγματος Β όπως η Β5 αλλά κυρίως η Β3 (niacine ή βιταμίνη PP=pellagra preventive) που μπορείς να την πάρεις και από φύτρα σιταριού αν δεν κάνω λάθος
    Περισσότερα για τις βιταμίνες θα δεις εδώ

14. sdc

sdc PB Member

Το πρόβλημα στο πουλί έχει ξεκινήσει από το αυγό μην το ψάχνεις παραπέρα και να ζήσει ένα ασθενικό πτηνό θα είναι.

15. misalouris

Μιχάλη είμαι σίγουρος πως κάπου το στηρίζεις αυτό...
    Μπορείς να μας εξηγήσεις αν θέλεις?

16. thiseas

thiseas PB New Member

ευχαριστω παιδια.!

το αυγο ηταν μια χαρα 5 εκανε η μανα και εχει κανει δυο γεννες μεχρι τωρα απλα δεν ταιζε αυτο

17. sdc

sdc PB Member

Το αυγό δεν είχε τα απαραίτητα στοιχειά, ο νεοσσός δεν τα έχει αποκτήσει μέχρι σήμερα που θα έπρεπε να είναι το σώμα του τουλάχιστον το 90% ενήλικου του είδους. Οπότε το ξεχνάμε

18. thiseas

thiseas PB New Member

δλδ να το παρατισω.??

19. sdc

sdc PB Member

Η εσύ ή αυτό

20. TheBigL

TheBigL PB Member

Είτε ασθενικό είτε όχι γιατί να μην το κρατήσει και όσο ζήσει?Ασθένεια που να κολλάει δεν φαίνεται να έχει.Φρόντιζέ το όσο μπορείς και ότι γίνει φίλε.Γιατί να το παρατήσεις δεν καταλαβαίνω?

Μοιραστείτε

Φόρτωση...