Πρόβλημα με τον αρσενικό

Συζήτηση με θέμα Πρόβλημα με τον αρσενικό, που ξεκίνησε από stavrospap, στο Forum 'Αναπαραγωγή Καναρινιών' του PetBirds, 1 Μαρ 2016.

1. stavrospap

stavrospap PB New Member

Καλησπέρα παιδιά είμαι εδώ και δυο χρόνια μέλος στο φόρουμ έχω διαβάσει παρά πολλά ποστ και ποτέ δεν έχω διαβάσει για παρόμοιο πρόβλημα με αυτό που έχω εγω ... Έχει ένα μήνα που δημιούργησα ένα ζευγάρι με σκοπό την αναπαραγωγή ακολούθησα ολα τα βήματα για την προετοιμασία τα πουλιά φαινοντουσαν να περνάνε πολύ ώρα μαζί δίπλα στο χώρισμα με το που έβγαλα το χώρισμα η θηλυκιά άρχισε να πηγαίνει δίπλα του αυτός όμως άνοιγε τα φτερά του και έκραζε σαν κοράκι και την τσιμπούσε τι μπορεί να σημαίνει αυτό και τι μπορώ να κάνω να τα χωρίσω να τα βάλω με αλλά ζεύγη ;;;

2. misalouris

misalouris PB Moderator Staff Member

Δεν είναι έτοιμο για ζευγάρωμα το ζευγάρι που περιγράφεις.
    Πιθανολογώ πως και τα δύο είναι στην ίδια κατάσταση.
    Βάλε χώρισμα ώστε να μη μαλώνουν και θα τα σμίξεις μόνο όταν αρχίσει το θηλυκό να μαζεύει νήμα στη φωλιά της.

3. stavrospap

stavrospap PB New Member

Δεν υπάρχει περίπτωση να μην ταιριαξανε ;;; Η θηλυκιά είχε αρχίσει να κάνει φωλιά αλλά την σταμάτησε

4. misalouris

misalouris PB Moderator Staff Member

Φυσικά υπάρχει και το ενδεχόμενο να μην ταιριάζουν ή να μην ταιριάξουν ποτέ.
    Το ένστικτο όμως είναι πολύ μεγάλο και κάποιες φορές "περιορίζει" τις προτιμήσεις των πουλιών.
    Αν επιμείνεις και έχουν ετοιμαστεί σωστά αργά η γρήγορα θα ζευγαρώσουν.
    Το πόσο αρμονικά είναι άλλο θέμα.

Μοιραστείτε

Φόρτωση...