Πρόβλημα με ράμφος cockatiel

Συζήτηση με θέμα Πρόβλημα με ράμφος cockatiel, που ξεκίνησε από kaktos7, στο Forum 'Ασθένειες Παπαγάλων' του PetBirds, 17 Αυγ 2014.

1. kaktos7

kaktos7 PB New Member

Καλημέρα παιδιά,
    αντιμετωπίζω εδώ και καμία εβδομάδα το εξής πρόβλημα με το cockatiel μου, παρατηρώ στο στόμα του να προεξέχει και να βγαίνει και απ' έξω κάτι σαν σκουλήκι φαινομενικά...έχει άσπρο, ελαφρώς κίτρινο χρώμα, προσπάθησα αρχικά να του το βγάλω και τα κατάφερα αλλά φαίνεται να ξαναφυτρώνει...Ρώτησα το κατάστημα που ψωνίζω τροφές και μου είπε να του βάζω για μια εβδομάδα στο νερό baytril, το έκανα αλλά δεν βλέπω κανένα αποτέλεσμα δείχνει να μεγαλώνει και πάλι. Το cockatiel δεν δείχνει να ενοχλείτε από αυτό ή συμπεριφορά του είναι εντελώς φυσιολογική όπως ήταν και χωρίς αυτό. Τι μπορεί να είναι αυτό και πως πιστεύετε ότι μπορεί να αντιμετωπιστεί;;
    Ευχαριστώ πολύ!

2. maria p

maria p PB Supporter PBCP Contributor

Μπορείς να μας το βάλεις σε μία φωτογραφία; Καθώς και το εσωτερικό του στόματός του γενικά;

3. kaktos7

kaktos7 PB New Member

Τράβηξα αυτές δεν με αφήνει να την πλησιάσω πιο πολύ δεν κάθεται...

Είναι το μικρό άσπρο-κίτρινο που υπάρχει από κάτω από το ράμφος, στην ένωση του πάνω με του κάτω μέρους του...

1coc.jpg 2coc.jpg rsz_3coc.jpg

4. Stavros

Stavros PB Administrator Staff Member

Δυστυχώς δε φαίνεται στις φωτογραφίες.

5. Sissy

Sissy PB Senior Member

Αυτό που έχω κυκλώσει εννοείς;;εκεί που φαίνεται σαν να κρέμεται από το ράμφος κάτι;

6. kaktos7

kaktos7 PB New Member

Όχι δεν είναι αυτό δυστυχώς, θα προσπαθήσω να τραβήξω καλύτερες φωτογραφίες τώρα και ξανανεβάζω! Ευχαριστώ για το ενδιαφέρον!

7. kaktos7

kaktos7 PB New Member

Κατάφερα και έβγαλα αυτές τις φωτογραφίες, φαίνεται στο σημείο που έχω κυκλώσει με μαύρο...Αυτό με τις μέρες μεγαλώνει...την προηγούμενη εβδομάδα του το έκοψα και πάλι αρχίζει και μεγαλώνει...

d2713d71474db7e095a94676ed7336e9.jpg 1qwe.jpg

8. maria p

Γενικά το ράμφος σ' εκείνο το σημείο σαν να φαίνεται πως δεν έχει ομαλή υφή ή βλέπω λάθος;

9. kaktos7

kaktos7 PB New Member

Οχι το ραμφος φαινεται φυσιολογικο απο κοντα...ετσι ηταν παντα...το θεμα ειναι τι ειναι αυτο που βγαινει απο το στομα του;; Προσωπικα κατι σαν λιπωμα η μυκητας μου κανει, δεν ξερω βεβαια για αυτο και ρωταω...ειναι σαν ενα νυχι να πεταει...μεγαλωνει αργα και φαινεται να ειναι μαλακο. Δεν δειχνει να την ενοχλει παντως...

10. maria p

Δεν μου έχει ξανατύχει, αν δεν πας σε γιατρό, θα μπορούσες να του κάνεις επαλήψεις με αραιωμένο betadine στο σημείο που βγαίνει.

11. kaktos7

kaktos7 PB New Member

Ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια θα το δοκιμάσω να δω εαν αλλάξει κάτι...εφόσον δεν βλέπω αντίδραση θα δοκιμάσω και αν δεν τότε θα πάω σε κτηνίατρο!
    Και πάλι ευχαριστώ!

12. alicedros

alicedros PB Supporter

Αν ανοίξεις το στόμα του μέσα τι βλέπεις??

13. kaktos7

kaktos7 PB New Member

Ναι υπάρχει και μέσα αλλά δεν φαίνεται να είναι σε μεγάλη διάσταση...σαν να ξεκινάει από τον ουρανίσκο της και βγαίνει έξω...

14. alicedros

alicedros PB Supporter

Trihomonas | M. Gerolymatos--P. Moschogiannakis

"Τα πτηνά χάνουν σταδιακά βάρος και εμφανίζουν έλκη ή οζίδια στο στόμα στον οισοφάγο και τον πρόλοβο. Όταν αυτές οι αλλοιώσεις είναι σοβαρές τα πτηνά παρουσιάζουν αναπνευστικά προβλήματα και τότε τα κιτρινωπά οζίδια είναι ορατά."

Πηγή:
    p e r i s t e r i a c l u b: ΤΡΙΧΟΜΟΝΑΔΕΣ
    ΤΡΙΧΟΜΟΝΑΔΕΣ

Μήπως είναι τριχομοναδα?? Πρέπει νομίζω επειγόντως να το πας σε έναν εξειδικευμενο στα πουλιά κτηνίατρο..

Περαστικά σας και μόλις έχεις νεότερα ενημέρωσε μας! :)

Μοιραστείτε

Φόρτωση...