Πρόβλημα με δάχτυλα καναρινιού

Συζήτηση με θέμα Πρόβλημα με δάχτυλα καναρινιού, που ξεκίνησε από Mitsos987, στο Forum 'Ασθένειες Καναρινιών' του PetBirds, 28 Ιουλ 2016.

Stavros
Best Answer Stavros, 28 Ιουλ 2016
αυτές οι πατήθρες που αγοράζω είναι μεν στρογγυλές αλλά από πάνω κι από κάτω είναι λίγο ίσιες δεν είναι τελείως καμπυλωτές Ναι, είναι αλήθεια αυτό.... Ολόκληρο το Post
  1. Mitsos987

Mitsos987 PB New Member

Έτσι είναι τα δάχτυλα του ενός ποδιού από το καναρίνι που βρήκα στο μπαλκόνι μου πριν λίγες μέρες. Εμένα χωρίς να ξέρω ιδιαίτερα πολλά πράγματα μου μοιάζει για προβλήματα που λογικά θα έχει εκ γενετής.
    podi.jpg podi2.jpg

Τελευταία επεξεργασία από moderator: 28 Ιουλ 2016
  2. Best Answer:
    Post #341196 by Stavros, 28 Ιουλ 2016
  3. misalouris

misalouris PB Moderator Staff Member

Δεν είναι απαραίτητο να είναι "εκ γενετής"
    Θα μπορούσε άνετα να δημιουργηθεί είτε από κάποιο ατύχημα (λείπει άλλωστε το ένα δάκτυλο) και η αγκύλωση από κακή διατροφή.
    Υπάρχει κίνηση στα τρία δάκτυλα που έχουν απομείνει?
    Μπορεί δηλαδή να τα κουνήσει ή παραμένουν ακίνητα?

Τελευταία επεξεργασία: 28 Ιουλ 2016
  4. George98

George98 PB Active Member

3 :p η και 2...

5. maria p

maria p PB Supporter PBCP Contributor

Βλέπω ένα πόδι με δύο δάχτυλα. Το ίδιο είναι και στις δύο φωτογραφίες;

6. George98

George98 PB Active Member

Αυτή την εντύπωση είχα και εγώ .... κάνω λάθος;

7. misalouris

Σωστά... δύο. Στην πρώτη με ξεγέλασε η φλέβα στην κνήμη.

8. Mitsos987

Mitsos987 PB New Member

Φίλε λείπουν δύο δάχτυλα το ένα από τα τρία μπροστινά και το πίσω. Από αυτά τα δύο που είχε το μεγάλο το κουνάει κανονικά ενώ το άλλο είναι συνεχώς μαζεμένο. Στο άλλο πόδι δεν υπάρχει κανένα λειτουργικό ή ανατομικό πρόβλημα.

Είναι το ίδιο πόδι αλλά απο διαφορετική οπτική μεριά η φωτογραφία.

9. maria p

Πάλι καλά, εκείνο βάλε φωτογραφία γιατί πρέπει να το φροντίζετε "σαν τα μάτια σας" για να μην καθηλωθεί το πουλάκι.

10. Mitsos987

Mitsos987 PB New Member

Ναι το ίδιο.

Παρόλο το πρόβλημα που έχει είναι υπερκινητικότατο πάντως. Θετικό αυτό λογικά, απλά στις πλαστικές πατήθρες που είναι σαν κλαδάκια φαίνεται να γλυστράει το πόδι του, πιστεύω να λυθεί αυτό το θέμα με τις ξύλινες πατήθρες που θα χρησιμοποιεί από σήμερα το απόγευμα

11. misalouris

Δεν έχει τη δυνατότητα να αγκαλιάσει την πατήθρα με τα δάχτυλα και να πιαστεί. Ίσως αν έκανες κάπως επίπεδη την πάνω πλευρά να το βοηθούσες περισσότερο.

12. Mitsos987

Mitsos987 PB New Member

Φίλε αυτές οι πατήθρες που αγοράζω είναι μεν στρογγυλές αλλά από πάνω κι από κάτω είναι λίγο ίσιες δεν είναι τελείως καμπυλωτές.

13. misalouris

Τα δάχτυλα που έχουν μείνει ... έχουν κίνηση?

14. ianos

ianos Daily Active Member

Μπορείς να μας δείξεις τις πατηθρες;

15. alicedros

alicedros PB Supporter

Δοκίμασε διάφορες πατήθρες μέχρι να βρεις αυτή που θα του διευκολύνει τη ζωή!! ;)

Πάντως και εγώ έχω ένα καναρινάκι που μάλλον από κάτι νευρολογικό έγινε το ποδαράκι της έτσι:
    Δες το θέμα ολόκληρο αν θες.

Γλυστράει λιγάκι το πόδι της αλλά γενικά στηρίζεται μια χαρά και το στηρίζει ακόμα και για να ξυστεί! Εγώ τις έχω αυτές τις πατήθρες:
    και τέτοιες:

16. Stavros

Stavros PB Administrator Staff Member

Ψήφοι: 1
    Ναι, είναι αλήθεια αυτό.

Πρέπει να περιποιηθείς τα πόδια του και να κόψεις τα νύχια του. Μπορείς να τα πλένεις απαλά με τα δάχτυλα και χλιαρό νερό. Μετά, τα στεγνώνεις καλά και βάζεις λίγη κρέμα Bepanthol ή κάποια αντίστοιχη με βιταμίνη A πχ Novaquasol A και κάνεις απαλό μασάζ για λίγο. Αυτή τη διαδικασία μπορείς να την εντάξεις στην τακτική του φροντίδα, ας πούμεκάθε φορά που θα κόβεις τα νύχια του.

Κατά τη διάρκεια αυτής της διαδικασίας, κοίταξε στη συμβολή των δακτύλων, εκεί που ενώνονται για να δεις αν υπάρχει ερεθισμός σε αυτό ή και στο άλλο πόδι. Επίσης, φωτογράφισε το άλλο πόδι εστιάζοντας σε αυτό το σημείο.

17. Mitsos987

Mitsos987 PB New Member

Ακριβώς αυτές έχω κι 'γω παιδιά. Αυτές που είναι λίγο πλακέ από πάνω, οχι τις τελείως στρογγυλές.

Από αυτά τα δύο που είχε το μεγάλο το κουνάει κανονικά ενώ το άλλο είναι συνεχώς μαζεμένο.

Φίλε το έστειλα το καναρίνι στη γνωστή μου που μου το ζήτησε δεν το 'χω πλέον εγώ. Ευχαριστώ πολύ πάντως για τις συμβουλές.

18. maria p

Πες της αν μπορεί και θέλει να εγγραφεί να συνεχίσουμε το θέμα με το πουλάκι. Καλότυχο να είναι!!!

19. misalouris

Δώσε αν θέλεις τις παραπάνω οδηγίες και κάλεσέ την στην παρέα μας.

20. alicedros

alicedros PB Supporter

Συμφωνώ με τα παιδιά!! Θα χαρούμε πολύ να την έχουμε στη παρέα μας!!! :)

21. Mitsos987

Mitsos987 PB New Member

Ό,τι θέμα έχει θα μου λέει και θα το μεταφέρω εγώ εδώ στο φόρουμ. Ευχαριστώ και πάλι για τη βοήθεια.

Μοιραστείτε

Φόρτωση...