Πρωτο ζευγαρωμα, χρειαζομαι πληροφοριες

Συζήτηση με θέμα Πρωτο ζευγαρωμα, χρειαζομαι πληροφοριες, που ξεκίνησε από lordgemion, στο Forum 'Αναπαραγωγή Καναρινιών' του PetBirds, 16 Απρ 2009.

1. lordgemion

lordgemion PB New Member

καλησπερα ειμαι νεο μελος.εχω ενα αρσενικο που κελαιδαει πολυ .σημερα το εβαλα σε ζευγαρωστρα με μια θυληκια θα σταματησει να κελαιδαει η δεν παιζει ρολο?ακομα χρειζεται να βαζω αυγ οκαθε μερα η μονο για την περιοδο του ζευγαρωματος?ευχαριστω

2. Δημητρης_Α

Δημητρης_Α PB New Member

επειδη τωρα ειναι εποχη ζευγαρωματος βαλτους αυγο για να πυρωσουν..αλλα μολις γεννηθει το πρωτο αυγουλακι τους το σταματας..ταβαλες λιγο καιρο χωριστα??εγω τα δικα μου τα βαζω με χωρισμα στη μεση 3-4 μερουλες για να σηνυθισουν..

3. sainer

sainer PB New Member

βαλτα σε διπλη ζευγαρωστρα με χωρισμα στη μεση για να γνωριστουν και βαλε νημα και φωλια στην πλευρα της καναρας.οταν δεις να ταιζονται απο το χωρισμα και να της κελαυδαει εντονα ο καναρος τοτε βγαζεις το χωρισμα.επισης αν δεις την καναρα να ξεκιναει να φτιαξει φωλια παλι βγαζεις το χωρισμα.αυγο,αυγοτροφη,νιζερ και πολυβιταμινες στο νερο ειναι μια καλη διατροφη που μπορεις να κανεις μεχρι να δεις το 1ο αυγο στην φωλια ,μετα τα σταματας και βαζεις μονο νερο και σπορους(και νιζερ αν θελεις) μεχρι να βγει ο πρωτος νεοσσος.μετα τα ξαναβαζεις παλι ολα και προσθετεις και μηλο.

4. dim74

dim74 PB New Member

πρωτο μου ζευγαρωμα και εχω μερικες αποριες!τα εχω στην ζευγαρωστρα χωριστα.εχω βαλει και κατι στο χωρισμα ωστε να μην βλεπονται...σημερα παρατηρησα πως ο αρσενικος εκανε σαν τρελος!πηγαινε στο χωρισμα κοντα και κελαιδουσε εντονα και προσπαθουσε να δει την θηλυκια και να περασει διπλα!το ιδιο και αυτη!εβαλα εξωτερικη φωλια και νημα αλλα η θηλυκια δεν εκανε τιποτα ως τωρα!τι πρεπει να κανω?να βγαλω το χωρισμα η οχι?ειναι σωστο να εχω το χωρισμα με κατι ακομα(χαρτι) ωστε να μην βλεπονται η οχι?

5. Φαμπιο

Φαμπιο PB Member

Γιατι να κανει φωλια?
    Για εναν αρσενικο που δεν εχει δει ποτε?
    Πως σου ηρθε αυτο με το χαρτι?
    Ασε την φωλια και το νημα,βγαλε το χαρτι για να ειδωθουν και να αρχισει το παιχνιδι;))
    Τους εχεις κανει σωστη διατροφικη προετοιμασια?Ζευγάρωμα καναρινιών

6. dim74

dim74 PB New Member

ναι σωστη διατροφικη προετοιμασια.μου το ειπε αυτο για το χαρτι καποιος φιλος που κανει ζευγαρωματα!

7. dim74

dim74 PB New Member

εκανα οσα μου ειπες!ποτε θα πρεπει να βγαλω το χωρισμα και να βαλω την φωλια?

8. Φαμπιο

Φαμπιο PB Member

Βαλε την φωλια,στερεωσε και το νημα και βγαλε το χωρισμα!
    Τωρα καντο και αστα...
    Μετα εδω ειμαστε παλι!
    Αν ριξεις μια ματια σε παλαιοτερα ποστ θα δεις πολλα και θα σου λυθουν πιο πολλες αποριες;))

9. sainer

sainer PB New Member

κανε αυτα που λεει η νικη και θα δεις σημαδια οπως να ταιζονται μεσα απο το χωρισμα.τοτε θα τα ενωσεις.αν δεις παλι την καναρα να ξεκιναει να φτιαξει φωλια τα ενωνεις.

Μοιραστείτε

Φόρτωση...